Sebastian Vettel thotë se është i lumtur të ndihmojë bashkatdhetarin Mick Schumacher në sezonin e tij të sapoardhurve në Formula 1 në 2021, por beson se rishtari i Haas duhet të “gjejë rrugën e tij”.

Shoferi në largim i Ferrarit, Vettel krijoi një miqësi të fortë me babanë e Mick Michael Schumacher para aksidentit të skive në kampionin e shtatë herë në 2013 dhe gjithashtu është rritur afër Mick 21-vjeçarit, i cili do të bëjë debutimin e tij në F1 vitin e ardhshëm me Haas të lidhur me Ferrari si një anëtar i Akademisë së Shoferëve Ferrari.

Përveçse ishin miq jashtë pistës, Vettel dhe Schumacher Jr u ​​bashkuan për të përfaqësuar Ekipin Gjerman në garën e Kampionëve 2019 në Meksikë, duke vazhduar një traditë të famshme jashtë sezonit që Vettel kishte filluar me Michael.

Vettel, i cili do të transferohet në Aston Martin Racing sezonin e ardhshëm, thotë se Schumacher do të jetë gjithashtu në gjendje të llogarisë në mbështetjen e tij ndërsa bën hapat e tij të parë si F1, duke u bërë anëtari i tretë i familjes së tij që garon në nivelin e lartë pas Michael dhe tij xhaxhai, Ralf.

“Jam i lumtur të ndihmoj atje ku mundem sepse ai është një djalë i shkëlqyeshëm dhe padyshim që kam një lidhje shumë të veçantë me babanë e tij,” tha Vettel kur u pyet nga Autosport për ardhjen e Schumacher në F1.

“Ashtë për të ardhur keq që Michael nuk është në gjendje të dëshmojë progresin e Mick në vitet e fundit dhe hapin e tij tani në Formula 1.

“Më pëlqen shumë, merremi vesh mirë dhe jam i lumtur t’i tregoj gjithçka që di”.

Schumacher, i cili diplomohet në F1 pasi mundi anëtarin tjetër të FDA Callum Illott në titullin e Formula 2, e ka përshkruar Vettel si një idhull dhe një figurë mentori për të në të njëjtën mënyrë që Vettel shikonte të atin

Duke iu përgjigjur këtyre komenteve, Vettel tha: “Epo unë jam mikluar padyshim. Unë pashë babanë e tij të fitonte shumë më shumë gara sesa ai mund të kishte parë mua të fitoja.

“Jam i lumtur që ndihmoj, por mendoj se është shumë e rëndësishme që ai të gjejë rrugën e tij dhe të ndjekë rrugën e tij.

“Por me siguri aq sa më ndihmoi kur Michael kishte disa gjëra për të thënë kur unë pyeta dhe më jepte këshilla, unë po përpiqem t’i bëj të njëjtën gjë edhe atij.

“Mënyra se si unë e shoh atë si një person, ku mund ta ndihmoj në jetën e tij, ose në rrugë të mbarë me disa nga gjërat që kam kaluar në karrierën time.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu