Drejtori i ekipit të Aston Martin Otmar Szafnauer thotë se katër herë kampioni i Formula 1 Sebastian Vettel do të “nxjerrë më të mirën” në shokun e ri të skuadrës Lance Stroll.

Vettel bashkohet me ish-veshjen e Racing Point këtë vit pasi kontrata e tij me Ferrari nuk u zgjat përtej vitit 2020, pasi kishte luftuar në dy sezonet e kaluara në skuadrën e Maranello kundër Charles Leclerc.

Sidoqoftë, menaxhmenti i Aston Martin beson se Vettel do të lulëzojë në mjedisin e tij të ri, me drejtorin teknik Andrew Green që sugjeron në tetor që ekipi mund ta ndihmojë atë “të rizbulojë mojon e tij”.

PLUS: Hendekun e shoferit që Aston Martin duhet të adresojë në 2021

Szafnauer gjithashtu parashikon që Vettel dhe Stroll do të motivojnë njëri-tjetrin dhe sjell një “mentalitet fitues” i cili gjithashtu duhet të ndihmojë në nxitjen e ekipit.

“Hugeshtë jashtëzakonisht emocionuese për të gjithë në ekip,” tha Szafnauer për formacionin.

“Në Sebastian, ne kemi një kampion bote të provuar katër herë me përvojë për të ndihmuar ekipet të bëhen veshje fituese të garës dhe pretendente për kampionat.

“Kjo është arsyeja pse ai është një nënshkrim kaq i rëndësishëm për ne. Ai sjell një mentalitet fitues dhe ne të gjithë padyshim do të mësojmë shumë prej tij në këtë udhëtim.

“Në Lance, ne kemi një shofer të ri dhe të talentuar, të zellshëm që gëzoi fushatën e tij më të mirë deri më sot vitin e kaluar dhe me të vërtetë bëri përparime në të gjitha fushat e garës së tij.

“Ne e dimë nëse i japim mjetet, ai është më se i aftë të ndihmojë ekipin të arrijë qëllimet e tij.

“Ne gjithashtu mendojmë se Sebastian do të sjellë më të mirën në Lance, me Lance që e shtyn Sebastian fort në kthim, kështu që ne jemi të kënaqur me formacionin tonë të vitit 2021. It’sshtë një përzierje ideale e përvojës, njohurive fituese të racave dhe talentit të papërpunuar”.

Szafnauer pranoi se menaxhimi i kalimit nga Racing Point në Aston Martin, ndërsa nuk hollonte aftësinë e provuar të veshjes për të bërë shumë me burime të kufizuara, nuk ka qenë një proces i lehtë për ekipin.

Me shtimin e zhvillimit gjatë jashtë sezonit me investime të reja, Szafnauer gjithashtu mendon se ekipi mund të sfidojë për fitoret e garës në 2021.

“Ka qenë një detyrë mamuth,” tha ai. “Easyshtë e lehtë të harrosh se ne kemi vendosur bazat për një epokë të re së bashku me një mjedis global shumë sfidues, gjatë gjithë kohës duke ekuilibruar ato detyra me sezonin tonë më të suksesshëm F1 deri më tani – përfshirë një fitore të garës dhe podium të shumëfishtë përfundon gjatë rrugës për në vendin e katërt në kampionatin e konstruktorëve.

“Të gjithë të përfshirë duhet të jenë jashtëzakonisht krenarë për atë arritje dhe mendoj se demonstron se ndërsa ky është një emër dhe identitet i ri i ekipit, ne kemi ruajtur shtyllën kurrizore të fortë që na ka udhëhequr nëpër disa kohë të vështira deri këtu ku jemi sot.

“Ndërsa sfida dikur ishte vendosja e vetvetes si ekipi më efikas në rrjet, tani ekziston një mundësi emocionuese për t’u vendosur si një ekip i lartë, duke e ruajtur akoma atë efikasitet, në mënyrë që t’i shtojmë një kapitull emocionues trashëgimisë së Aston Martin.”

“Me një emër të ri, aksionerë të përkushtuar, investime të reja dhe një ekip me përvojë, ne besojmë se kemi të gjithë përbërësit në vend për të garuar për më shumë podiume dhe shpresojmë edhe fitore.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu