Vettel u tha para fillimit të sezonit të vonuar të vitit 2020 që kontrata e tij që skadon me Ferrari nuk do të rinovohet, pasi Scuderia siguroi shërbimet e Carlos Sainz Jr të McLaren për 2021.

Gjatë një viti zhgënjyes, Vettel shpesh luftonte për të performuar me një makinë që nuk i përshtatej stilit të tij të vozitjes dhe ai përfundoi duke u rrahur rehat nga shoku i skuadrës Charles Leclerc.

Vettel u kualifikua nga Leclerc me 13-4 dhe mund të shënonte vetëm 33 pikë krahasuar me 98 për shoferin Monegasque, i cili përfshinte një podium të vetmuar në Grand Prix të Turqisë.

PLUS: Si përfundoi misioni i Vettel në Ferrari me një notë të thartë

Duke folur në prezantimin e makinës së tij të re 2021, Aston Martin AMR21, Vettel reflektoi sinqerisht se sa i pakënaqur ishte me performancën e tij, por theksoi se ishte në paqe me veten se si luajti sezoni i tij i fundit me Ferrari.

“Me gjithë sinqeritet, i gjithë viti ishte një sfidë,” pranoi Vettel. “Kam menduar shumë për këtë në kohën e vitit të kaluar.

“Padyshim që nuk jam i kënaqur me atë se si shkoi viti i kaluar për sa i përket performancës, tërësisht performanca ime, por mendoj se e pranova [it] dhe nuk kam ndonje keqardhje.

“Unë e di se nuk ka qenë në standardet e mia që unë kryesisht e mbaj veten [to]. Asnjëherë nuk më ka interesuar se çfarë mendojnë ose thonë njerëzit, ose më falni, shkruajnë. Prandaj, mendoj se është e rëndësishme që edhe unë të jem në paqe me këtë.

“Unë mezi po e pres këtë vit, dhe kam pritje shumë, shumë të mëdha vetë”.

Për 2021 Vettel gjeti një shtëpi të re në Aston Martin, pas ribrandimit të tij nga maskat e skuadrës Racing Point.

Edhe pse veshja Silverstone është shumë më e vogël dhe nuk mbart peshën dërrmuese të distinktivit Ferrari, Vettel nuk beson se presioni do të jetë më i ulët në ekipin e tij të ri sesa te Maranello, ose në të vërtetë presioni kampion katër herë i botës e vë veten nën.

“Unë nuk mendoj se ka gjithmonë një lidhje midis presionit dhe kënaqësisë,” argumentoi ai. “Në fakt, unë i bëra vetes shumë presion dhe pritje.

“Pra, në atë drejtim, asgjë nuk ndryshon, kënaqësia që merrni kur kaloni kufirin dhe keni bërë një punë të mirë, ju jeni gjykatësi juaj i parë dhe më i mirë. Unë nuk pres që ajo të ndryshojë.

“Dhe nëse flisni për presion, unë do të isha shumë i lumtur që do të kisha shumë presion dhe do të isha në gjendje të luftoja për kampionatin. Kjo është përfundimisht ajo që do të doja të bëja.

“Padyshim që për ne këtë vit është një situatë tjetër dhe duhet të mendoj se është një sfidë e madhe. Dhe ne e pranojmë atë. Dhe ne duam ta përvetësojmë sfidën dhe shpresojmë të dalim më mirë se sa mendonim.

“Mënyra më e mirë për ta bërë këtë normalisht është të shkosh hap pas hapi dhe të përqendrohesh në gjërat që janë para teje, duke mos u shqetësuar nga pasqyra e madhe.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu