Katër herë kampioni i botës Vettel i është bashkuar skuadrës Aston Martin pas ribrandimit të saj për sezonin 2021, pasi prodhuesi britanik kthehet në F1 pas mbi 60 vjet larg.

Vettel dhe shoku i tij i skuadrës Lance Stroll morën pjesë në lançimin e makinës së re të ekipit Aston Martin AMR21 F1 të Mërkurën përpara se të dilnin në pistë të Enjten në Silverstone.

Vettel dhe Stroll ndanë detyrat në makinë përgjatë 100 km vrapim të lejuar në gomat demonstruese të Pirelli. Fotografitë nga prova treguan se kushtet duhet të ishin të lagura, duke shkaktuar pak spërkatje.

Ajo shënoi drejtimin e parë të një makine Aston Martin F1 që nga Çmimi i Madh Britanik i vitit 1960, kur Roy Salvadori dhe Maurice Trintignant drejtuan secili një Aston Martin DBR5.

PLUS: Pse ardhja e Aston Martin është më shumë sesa thjesht një gjelbërim i ri

Shumica e ekipeve po vendosin të përdorin një nga dy ditët e tyre të filmuara të alokuara për sezonin përpara testimit në Bahrein javën e ardhshme në mënyrë që t’u japin makinave të tyre një shkatërrim fillestar.

Lance Stroll Aston Martin AMR21 shakedown Silverstone 2021

Lance Stroll Aston Martin AMR21 shakedown Silverstone 2021

Foto nga: Aston Martin

Vettel do të shijojë vrapimin e tij të parë të zgjatur në makinën AMR21 në fillim të testimit para-sezonal, i cili zhvillohet nga 12-14 Mars në Bahrein.

Vettel tha të Mërkurën se ai do të priste deri në provën e parë të vërtetë para se të fitonte shumë një kuptim se si do të kalonte makina e re Aston Martin këtë vit.

“Ndoshta do të shohim nesër, por pastaj me të vërtetë në Bahrein me kushte të qëndrueshme, [we can] merrni një ndjesi të tij, ”tha Vettel.

“Nga tingujt e tij është shumë ndryshe [to the Ferrari]. Shpresoj se do të vijë në rrugën time, nëse ka diçka të tillë. Ne do të shohim se si do të shkojë ”.

Vështrim: A e ka kthyer Vettel mojon e tij në Aston Martin?

Mbarimi në Silverstone do të thotë që Vettel tani ka drejtuar makina që i përkasin pesë ekipeve të ndryshme F1, pas paraqitjeve për BMW, Toro Rosso, Red Bull dhe Ferrari.

Por ishte hera e tij e parë që merrte mostrat e njësive të energjisë të Mercedes, diçka që ai tha të mërkurën se ishte kurioz ta provonte.

“Njësia e energjisë Mercedes është gjoja më e forta në rrjet,” tha Vettel.

“Do të jetë hera ime e parë me Mercedes në Formula 1. Unë pres që të shoh se si funksionojnë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu