Në xhiron e 45 të garës Ocon kaloi Vettel ndërsa luftonte për vendin e 12-të në Kthesën 1. Ndërsa u kthye prapa francezit, Vettel u duk se gjykoi keq frenimin e tij dhe goditi Ocon në pjesën e pasme.

Të dy shoferët arritën të vazhdonin por humbën një pjesë të vogël të pozicioneve, asnjëri prej tyre nuk u afrohej pikëve.

Stjuardët i dhanë Vettel një penallti prej 10 sekondash dhe dy pikë penalltie – duke shtuar tre pikët e penalltisë që mori për injorimin e flamujve të verdhë në kualifikim – por Vettel fillimisht ia vuri fajin Ocon, duke pyetur “Pse u zhvendos?” në radion e ekipit.

Pasi shikoi pamjet, Vettel erdhi për të marrë përgjegjësinë, por shpjegoi pse ai së pari fajësoi Ocon.

“Mendova se do të qëndronte mirë dhe pastaj kur u kthye majtas, ai ishte përpara meje dhe unë u bllokova, kështu që ndoshta ishte gabimi im,” pranoi Vettel.

“Padyshim, më vjen keq për një fundjavë kaq të keqe sepse e di se sa përgatitje kalon para fillimit të sezonit dhe garës së parë.

“Nga ana tjetër, mund të rritet vetëm nga këtu. Siç thashë, kemi mësuar shumë gjëra, kështu që është shumë punë para nesh, por është ajo që është dhe ne duhet ta trajtojmë atë hap pas hapi “

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Ocon tha se Vettel erdhi për të kërkuar falje pas garës dhe ai nuk mban ndonjë inat për incidentin.
“Fatkeqësisht, incidenti me Vettel në fund na bëri të humbim disa pozicione, por kështu është ndonjëherë gara kur lufton kaq afër,” komentoi Ocon.

“Unë e kam shikuar përsëri aksidentin vetëm tani dhe ai nuk më tha [about the radio comment]. Ai erdhi dhe kërkoi falje, dhe ai mori dënimin për të kështu që është në rregull. “

Lexoni gjithashtu:

Aston Martin kishte një fillim të ulët në Bahrein me shokun e ekipit të Vettel, Lance Stroll, që menaxhonte vetëm të 10-in, pasi ish-veshja e Racing Point duket se qëndron fort pas rivalëve të mesfushës McLaren, Ferrari dhe madje AlphaTauri.

Vettel shpjegoi që Aston Martin pësoi shumë çështje që duhen rregulluar dhe tha se ekipi i tij është “më pak se gjysma” e rrugës atje ku duhet të jetë.

“Ndoshta nuk ka qenë fundjava më e mirë ose fundjava që po kërkonim. Por shumë gjëra që kemi mësuar në garë, të cilave u duhet të adresojmë. Do të shohim sa shpejt mund t’i rregullojmë ato.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu