Pasi pandemia e COVID-19 detyroi një vonesë katër-mujore në fillimin e sezonit 2020, shoferët e F1 u lanë të merreshin me ndjekjet e jashtme.

Shumica vendosën të mbanin një lloj përfshirjeje në automjete sportive duke u përfshirë në Esports, me Charles Leclerc, Lando Norris, George Russell dhe Alexander Albon të gjithë duke konkurruar në ngjarje garash virtuale.

Por shoferi i atëhershëm i Ferrarit, Vettel mbajti një profil të ulët përmes bllokimit dhe tani ka zbuluar se ai përfundoi një praktikë në bujqësinë organike për të mësuar më shumë rreth bujqësisë.

Vettel ka folur më parë për interesin e tij në natyrë dhe bujqësi, dhe u zbulua si ambasador për BioBienenApfel iniciativë këtë javë që kërkon të mbrojë habitatet për insektet.

“Meqenëse kisha më shumë kohë nga sa kisha planifikuar në të vërtetë, mendova se çfarë mund të bëja dhe çfarë më interesonte”, shpjegoi shoferi i Aston Martin, Vettel, duke zbuluar se ai lëvizi për të mësuar më shumë aftësi praktike të bujqësisë.

“Kjo është ajo që më intereson. Në një moment ju e kuptoni që jo çdo perime është e njëjtë, jo çdo mollë ka të njëjtat ushqyes, dhe pastaj pyet pse.

“Atëherë e kupton shumë shpejt se nga vjen molla dhe si rritet – dhe kështu u hapën dyert për mua.

“Teoria më intereson dhe unë lexoj shumë për të. Por për të mësuar më shumë nga ana praktike dhe për të biseduar me njerëzit që merren me të çdo ditë, kjo ishte shumë interesante.”

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21, tërhiqet pas një ndalje në gropë

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21, tërhiqet pas një ndalje në gropë

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Vettel shpjegoi se si donte të mbillte një livadh për vajzat e tij të vogla në shtëpinë e tyre në Zvicër në formën e një zemre dashurie.

“Meqenëse nuk doja të pranoja një zemër të vogël, atëherë unë nxora zemrën pak më të madhe,” tha Vettel.

“Vajzat ishin atje në fillim, por pastaj unë isha vetëm me lopatën dhe kjo ishte shumë rraskapitëse.

“Vitin e kaluar, doli pak, por unë po pres të shoh më shumë lakra këtë vit.”

Lexoni gjithashtu:

Vettel nuk është i vetmi kampion bote F1 që ka treguar interes në bujqësinë organike dhe kultivimin. Kampioni i botës 1979 Jody Scheckter ka në pronësi një fermë biodinamike në Mbretërinë e Bashkuar për afër 15 vjet.

Por Vettel hodhi poshtë idenë se ai do të kishte një karrierë të dytë në bujqësi, duke thënë se ishte “ende larg, natyrisht”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu