Sportscar dhe garat me makina turne ishin specializmi i Greene: ai punoi për Alan Mann Racing, Broadspeed, Gordon Spice Racing, Rondeau, Nissan dhe Richard Lloyd Racing për të përmendur disa nga punëdhënësit e tij.

Ai fitoi Kampionatin Britanik të Automjeteve Turistike me Alan Mann në 1967 dhe 1968, duke mbikëqyrur binjakët Ford Falcons, Lotus Cortinas dhe Escort të drejtuara nga Frank Gardner.

Greene më pas ishte në krye të ekipit të Spice për hat-trick-un e fitoreve në Spa 24 Hours në 1978-80 me Ford Capri, si dhe për pjesën më të madhe të periudhës në të cilën gëzonte një mbytje të klasit të lartë. të BTCC midis 1976 dhe 1980.

Më shumë se një dekadë më vonë, ai organizoi titullin BTCC të Tim Harvey në 1992 me ekipin BMW të Vic Lee.

Ai ishte gjithashtu pjesë e skuadrës Rondeau që fitoi Le Mans 24 Hours me makinën e saj të vetë-ndërtuar Group 6 në 1980 dhe u bë menaxher i ekipit.

Vrasësit gjigandë: Dita kur një hero francez nuk ka gjasa të fitojë Le Mans

“Ai ishte një pjesë shumë e rëndësishme e ekipit tonë, ishte KG i vjetër,” tha Spice për Autosport.

“Nuk mund të flas mjaftueshëm për të: ai ishte një njeri i jashtëzakonshëm dhe një menaxher i jashtëzakonshëm i ekipit, megjithëse ishte një njeri i vështirë për t’u punësuar.

Gordon Spice Capri 1978 Spa 24 orë

Gordon Spice Capri 1978 Spa 24 orë

Foto nga: Imazhe Motorsport

“Ai nuk donte të futet në një sistem, por unë e durova atë sepse gjërat për të cilat ai ishte i mirë ishte me gjak të mirë.

“Kur shkova në Rondeau në 1980, shkova me kusht që KG të drejtojë makinën që unë po drejtoja.

“Ai bëri një punë kaq të mirë të përgjakshme sa që Rondeau e vuri në krye të gjithë shfaqjes për vitin pasardhës”.

Greene u rrit rreth garave me motor: babai i tij Syd drejtoi një ekip gare si një aktivitet i biznesit të tij Gilby Engineering.

I inkurajuar nga babai i tij, ai filloi garën në moshën 17 vjeç në timonin e një ‘Manxtail’ Cooper-Climax T39 dhe madje garoi me Maserati 250F që Gilby kishte bërë për Roy Salvadori në mes të viteve 1950.

Ai përparoi përmes Lotus Eleven dhe 17 sportistëve përpara se Gilby të blinte një makinë Formula 2 Cooper-Climax T43 në të cilën Greene bëri një përpjekje të pasuksesshme për t’u kualifikuar për Çmimin e Madh Britanik në Aintree në 1959.

Ai bëri debutimin e tij për kampionatin botëror në Formula 1 në Silverstone vitin e ardhshëm, në timonin e një T45 Cooper të mundësuar nga një motor Maserati.

Gilby ndërtoi veturën e saj me motor Climax F1 për 1961 në të cilën Greene bëri një tjetër GP britanik në Silverstone.

Rezultati i tij më i mirë F1 erdhi në Napoli GP jo-kampionat në 1962 në të cilin ai përfundoi i treti, pa dyshim një xhiro poshtë, pas dy Ferrarive të drejtuara nga Willy Mairesse dhe Lorenzo Bandini.

Një fillim tjetër kampionat ndoqi në Gilby, tani me fuqi BRM, në GP të Gjermanisë në Nurburgring të njëjtin sezon.

Keith Greene, 1962 Grand Prix i Gjermanisë

Keith Greene, 1962 Grand Prix i Gjermanisë

Foto nga: Imazhe Motorsport

Gilby Engineering ndërtoi amortizues për Armstrong, i cili rekrutoi Greene si menaxherin e saj të konkurrencës. Alan Mann Racing ishte një nga klientët e Armstrong dhe Greene kaloi për të menaxhuar ekipin.

Pas një pune të shkurtër për skuadrën e makinave turne Broadspeed, ai u soll për të drejtuar Brabham nga pronari i ri Bernie Ecclestone në 1972. Spells duke punuar për de Cadenet, Crowne Racing dhe ekipin privat F1 Hexagon ndjekur.

Ai u bashkua me Spice gjatë pesë titujve të njëpasnjëshëm të klasave në BTCC dhe qëndroi me të në 1983, sezonin që ekipi kishte për qëllim të merrte sportin e ri sportiv Ford C100 Group C që kishte zhvilluar.

Projekti u konservua dhe Greene lëvizi përtej rrugës në Silverstone për në John Fitzpatrick Racing për të mbikëqyrur fushatat e tij në Grupin C.

Ai më pas punoi me RLR, operacionin sportiv të fabrikës Nissan – dy herë – dhe Toyota me SARD, dhe për pak kohë ishte pronar i një ekipi në 1987 me skuadrën GP Motorsport të themeluar me David Prewitt.

Kthimi i tij në makinat turne me Vic Lee u pasua nga një sezon që drejtoi fabrikën e Renault në BTCC në 1993.

Greene më pas punoi për skuadrën Augusta Racing GT dhe më pas Jonathan Palmer, për të cilin drejtoi anën argëtuese të korporatave të biznesit të tij.

Tim Harvey, Keith Greene, Alain Menu Renault BTCC 1994

Tim Harvey, Keith Greene, Alain Menu Renault BTCC 1994

Foto nga: Imazhe MotorsportSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu