Aitken u plotësua në ekip për shoferin e rregullt George Russell në Grand Saxir Sakhir 2020, pasi Russell ishte zëvendësuar nga Lewis Hamilton kur kampioni në fuqi i botës kontraktoi COVID-19 përpara garës së dytë në Bahrain.

Duke përfunduar në vendin e 16-të, Aitken ishte rikuperuar nga një përplasje e vogël në këndin e fundit në të cilin ai zhvendosi krahun e tij të përparmë, i cili nxori një makinë sigurie – për ironi të fatit duke shkaktuar një zinxhir ngjarjesh që krijuan për t’i mohuar Russell fitoren e parë të F1.

Aitken gjithashtu mori pjesë në një seancë të FP1 në vitin 2020 në Grand Prix të Styrian dhe do të kryejë edhe një herë detyrat e FP1 më vonë këtë vit pasi ai vazhdon punën e tij të zhvillimit me ekipin Williams, pasi kishte drejtuar gjithashtu në testin e Abu Dhabi në fund të sezonit.

“Pasi më siguruat një nga momentet më të veçanta të karrierës sime deri më tani vitin e kaluar, unë jam absolutisht i kënaqur që vazhdoj me Williams në pozicionin e shoferit rezervë,” tha Aitken.

“Në kohën time të shkurtër në Grove kam gjetur tashmë shumë miq, dhe një dëshirë të thellë për sukses si ekip.

“Profesionalizmi dhe etika e punës e të gjithëve këtu është diçka që më bën të veshim komplet me krenari dhe, pasi kisha shijuar garën në Sakhir Grand Prix të vitit të kaluar, jam plotësisht i vendosur për të siguruar sa më shumë mbështetje të jetë e mundur ndërsa vazhdoj zhvillimin tim një shofer gare.

“Unë do ta plotësoj këtë rol me programe të tjera, të cilat do të shpallen së shpejti, të cilat do të më ndihmojnë në këtë qëllim dhe do të ofrojnë mundësi për të zgjeruar aftësitë e mia edhe më tej.”

Aitken dyfishoi detyrat e tij F1 në vitin 2020 me fushatën e tij të tretë të Formula 2, duke garuar për ekipin Campos për një sezon të dytë pasi kishte drejtuar më parë në ART si shok i ekipit të Russell.

Ai nuk pritet të vazhdojë në këtë kategori në 2021 dhe është lidhur me një lëvizje në skuadra sportive për të plotësuar rolin e tij rezervë të Williams.

“Ne jemi të kënaqur që mbajmë Jack për sezonin 2021,” tha drejtori i ekipit Williams Simon Roberts.

“Ai është një talent i madh dhe shpejt u bë një anëtar shumë i pëlqyer i ekipit.

“Ai me të vërtetë na bëri përshtypje me performancën e tij në Sakhir Grand Prix vitin e kaluar në Bahrein, duke u përballur me sfidën në një njoftim të shkurtër për të dhënë një performancë të fortë gjatë fundjavës.

“Jack është një individ i talentuar që punon jashtëzakonisht shumë dhe ne shpresojmë ta shohim atë të kontribuojë edhe një herë në ekip këtë sezon.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu