Ish kampioni i Serisë W, Jamie Chadwick do të mbetet në ekipin e Formula 1 Williams për një vit të tretë si drejtues i zhvillimit.

Britanikja e re, e cila fillimisht u bashkua me veshjen me bazë në Grove në pozicionin në 2019, do të ketë një program të zgjeruar simulator krahas punës së saj në fabrikë dhe përvojën e të qenit me ekipin në Grand Prix.

Chadwick do të kryejë rolin së bashku me kthimin e saj në Serinë W këtë vit, i cili do të rikthehet në veprim pasi u detyrua të braktisë garat në vitin 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Duke folur për të qëndruar në Williams, ajo tha: “Unë e kam dashur absolutisht kohën time me Williams deri më tani dhe nuk mund të isha më i kënaqur të vazhdoja të punoja me ekipin në rolin tim si drejtues i zhvillimit.

“Ndjej se jam duke u përmirësuar si shofer gjatë gjithë kohës dhe koha ime e kaluar në imitues këtë sezon që vjen do të provojë të jetë e paçmueshme. Unë pres që të zhytem plotësisht në Williams edhe një herë këtë vit.”

Williams është nën pronësi të re këtë vit pas marrjes së ekipit nga Dorilton Capital, por drejtori i ri i ekipit Simon Roberts tha se mbajtja e Chadwick ishte një njeri pa mend.

“Jo vetëm që ajo është një ambasadore e shkëlqyer femër për këtë sport dhe luan një pjesë integrale në promovimin e grave në sporte motorike, puna e saj në imitues dhe prapa skenave në Grove është jashtëzakonisht e vlefshme,” shpjegoi ai.

“Vendosmëria dhe prirja e Jamie për të bërë më shumë, si dhe shtyrja e kufijve, është diçka që ne e admirojmë te Williams dhe të gjithë po presim me padurim vitin e ardhshëm me Jamie si pjesë të ekipit.”

Si dhe fitoi titullin inaugurues të Serisë W, Chadwick fitoi titullin britanik GT GT4 2015, si dhe një garë britanike F3 në 2018. Ajo gjithashtu mori titullin në Serinë Dimërore MRF në 2018/2019.

Vitin e kaluar, ajo kishte një kohë më sfiduese në Kampionatin Evropian Rajonal të Formulës pasi përfundoi vitin e nëntë në përgjithësi duke marrë një përfundim të vetëm të podiumit për Prema.

Këtë sezon, ajo gjithashtu do të marrë pjesë në serinë Extreme E pasi nënshkroi një marrëveshje për të garuar për Veloce Racing.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu