Demaison arrin në Williams pas një magji një dekade të gjatë në Volkswagen Motorsport, ku ai ndihmoi në zhvillimin e makinës elektrike IDR që shkatërroi tokën që arriti rekorde të shumta në Pikes Peak dhe Nurburgring.

Ai ishte gjithashtu përgjegjës për makinën WRC Polo C që fitoi titujt e tubimeve nga 2013 dhe 2016.

Gjatë asaj kohe ai krijoi një aleancë të ngushtë me shefin e atëhershëm të motorsportit të VW Jost Capito, i cili tani është CEO i Williams.

Francezi, i cili njihet më shumë si FX, gjithashtu ka pasur magji në Peugeot, Subaru dhe Citroen gjatë një karriere të gjatë inxhinierike.

Capito tha se punësimi i Demaison ishte një lajm i mirë për Williams ndërsa filloi një epokë të re nën pronësinë e Dorilton Capital.

“Ne jemi të kënaqur që mirëpresim FX në ekip,” tha Capito.

“Unë i kam parë aftësitë e tij teknike nga dora e parë, dhe sukseset e tij sportive flasin vetë.

“Sjellja e dikujt me kalibrin e tij në ekipin tonë teknik tashmë me përvojë do të ndihmojë në drejtimin e drejtimit të ardhshëm të funksionimit tonë dhe në forcimin e ekipit tonë.

“Nuk kam dyshim se njohuritë e tij do të kontribuojnë që ne të hedhim një hap tjetër të rëndësishëm drejt ambicieve tona për të fituar përsëri.

George Russell, Williams FW43B

George Russell, Williams FW43B

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

“Në Williams kemi një sfidë emocionuese përpara dhe unë pres të shoh FX të kontribuojë ndërsa vazhdojmë në këtë udhëtim.”

Williams nuk ka pasur një drejtor zyrtar teknik që nga largimi i Paddy Lowe para fillimit të sezonit 2019. Detyrat e mëparshme të Lowe ishin shpërndarë midis një numri të stafit të lartë teknik.

Demaison tha se ai po pranonte mundësinë në Williams, ndërsa ekipi shkonte në fushatën 2021 duke synuar të largohej nga fundi i tabelës së kampionatit të konstruktorëve.

“Unë me të vërtetë po pres të bashkohem me Williams Racing, pasi ata fillojnë një udhëtim emocionues për ta kthyer punën e tyre,” tha ai.

“Do të jetë një sfidë e madhe, por që mezi po e filloj. Ata kanë një ekip të shkëlqyeshëm me njerëz të talentuar dhe shpresoj të mund të punoj me ta dhe ekipin e menaxhimit të lartë për të ndihmuar në krijimin e një drejtimi për të ardhmen, për të ndihmuar ekipin të arrijë ambiciet e tij. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu