Williams thotë se George Russell u kthye nga shëtitja e tij në Mercedes me disa ide për përmirësime të makinave – përfshirë paddles të reja tufë – që mund të ndihmonin ekipin e Formula 1 në 2021.

Russell u tërhoq nga Mercedes për Grand Prix Sakhir si zëvendësim për kampionin botëror Lewis Hamilton, i cili ishte mënjanuar nga koronavirusi.

Një pitstop i ngushtë dhe një birë e vonuar i kushtoi Russell mundësinë e një fitoreje të parë në F1, para se të kthehej në Williams për finalen e sezonit në Abu Dhabi.

Ndërsa Russell nuk do të lejohet të zbulojë asnjë nga sekretet e drejtpërdrejta të Mercedes, njohuritë e tij se si prodhuesi gjerman i makinave bën gjërat do të jenë të paçmueshme për të ndihmuar drejtimin e Williams për t’u përqëndruar në zona të veçanta.

Një nga ata pothuajse me siguri sillet rreth sistemit të fillimit, me Russell që ka bërë një largim të shkëlqyeshëm në Bahrein pas një sezoni ku ai nuk ka arritur të gjejë qëndrueshmëri të mirë në Williams.

Dave Robson, shefi i performancës së automjetit të Williams, tha se Russell tashmë kishte disa sugjerime se si të përmirësohen gjërat pasi përjetoi atë që bën Mercedes.

“Somethingshtë diçka që ai e ka përmendur”, tha Robson.

“Ai bëri një veçanërisht të mirë [start in the Mercedes], dhe ai ka pasur disa fillime të mira në makinën tonë, por unë mendoj se ajo që po na mungon është qëndrueshmëria.

“Probablyshtë ndoshta aq sa varet nga ajo që ata bëjnë në makinën e tyre, sesa nga shoferi. Pra, ai ka disa ide, veçanërisht për mënyrën se si ai mund të donte të ndryshonte vozisin e tufës, kështu që lloji i ergonomisë së asaj që ata bëjnë. ne mund të shikojmë gjatë dimrit.

“Unë mendoj se ndoshta të gjithë sistemet e nxitjes janë paksa të ndryshme, por ajo që tenton të jetë më interesante është përgatitja e gomave dhe si e kuptoni kapjen që do të keni në fillim: dhe për këtë arsye cili është synimi i tufës.

“Ndoshta ka diçka për ne që të mësojmë atje, mendoj.”

Ndërsa konceptet e ndryshme të makinave Mercedes dhe Williams do të thotë që specifikat e dizenjove nuk mund të barten, Robson ende mendon se ka koncepte të përgjithshme të performancës që mund të ndihmojnë veshjen e tij.

“Ritmi themelor i makinës është ndoshta kaq i ndryshëm, kështu që ne nuk mund ta bëjmë makinën tonë ashtu si atje, aq thjesht sa ai [Russell] padyshim që do të donte “, tha ai.

“Por sapo të ulemi me të siç duhet, ne mund të ndryshojmë mënyrën se si i vendosim përparësitë e gjërave.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu