Williams është bërë skuadra e fundit që shpall datën e nisjes për makinën e saj Formula 1 2021, duke konfirmuar planet për zbulimin e saj muajin tjetër.

Në një postim në kanalet e saj të mediave sociale të Premten, Williams njoftoi se do të nisë makinën e saj të re – e cila do të quhet FW43B – në 5 Mars.

Njoftimi u shoqërua gjithashtu me një klip të makinës së re që u ndez për herë të parë.

Kjo e bën Williams ekipin e pestë që njofton zyrtarisht planet e tij të fillimit përpara sezonit të ri, pas McLaren, AlphaTauri, Alfa Romeo dhe Mercedes.

Williams aktualisht është planifikuar si ekipi përfundimtar për të mbajtur ngjarjen e tij të nisjes, një javë para fillimit të provave para-sezonale në Bahrein, kur shoferët George Russell dhe Nicholas Latifi do të marrin një mbarim të zgjatur të vajzës në makinë.

2021 do të shënojë sezonin e parë të plotë të Williams nën pronësinë e re pas blerjes së tij nga fondi amerikan i investimeve Dorilton Capital gushtin e kaluar, dhe daljes nga familja Williams.

Pavarësisht largimit të themeluesit të ekipit Sir Frank Williams, njoftimi konfirmoi se pronarët e rinj do të qëndrojnë në nomenklaturën ekzistuese për makinat që përmbajnë inicialet e tij FW.

Ngrirja në zhvillim për shumë prej modeleve të makinave nga viti 2020 deri në 2021 ka bërë që disa ekipe të rregullojnë planet e tyre të emërtimit, me Williams që u bë i fundit që ringjall etiketën B-spec.

Do të jetë Williams i parë i specifikave B që garon në F1 që nga viti 1995, kur ekipi prezantoi FW17B në Çmimin e Madh Portugez.

Williams do të shkojë në sezonin 2021 duke synuar të ndërtojë në një fushatë të përmirësuar 2020 që e pa atë rregullisht të luftonte me rivalët e mesfushës më të ulët Alfa Romeo dhe Haas, duke bërë një hap përpara në vitin e kaluar.

Megjithëse ekipi përfundoi i fundit në kampionatin e konstruktorëve për sezonin e tretë radhazi dhe nuk arriti të shënonte asnjë pikë, ajo shpesh ishte në grindje në skajet e pikëve.

Junior i Mercedesit Russell ishte një interpretues i veçantë për ekipin, duke arritur rregullisht në Q2, ndërsa Latifi përfundoi i 11-ti në tre raste në sezonin e tij rishtar.

F1 2021 – Datat e Konfirmuara të Hapjes

15 Shkurt – McLaren
19 Shkurt – AlphaTauri
22 Shkurt – Alfa Romeo
2 Mars – Mercedes
5 Mars – Williams

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu