Lewis Hamilton ndihet “krenar” që Toto Wolff do të vazhdojë të shërbejë si drejtori i ekipit të Formula 1 të Mercedesit për tre vitet e ardhshme, duke e quajtur atë “një figurë të shkëlqyeshme”.

Mercedes njoftoi të premten që Wolff do të qëndronte në rolin e drejtorit të ekipit dhe CEO i ekipit të tij F1 deri të paktën në fund të vitit 2024, duke rritur gjithashtu aksionet e tij në ekip.

Gjiganti britanik i kimikateve INEOS ka blerë një aksion të 1/3-të në ekip, duke e bërë atë një pronar të barabartë përkrah Wolff dhe kompanisë mëmë të Mercedes, Daimler.

Njoftimi i dha fund spekulimeve për të ardhmen e Wolff me Mercedes, pasi kishte folur më parë se si shërbimi si drejtor i ekipit që nga viti 2013 kishte filluar të merrte dëmin e saj.

Ajo e lë Hamiltonin si anëtarin e vetëm të vjetër të ekipit aktual të Mercedes ende për të finalizuar planet e tij në 2021, por shtatë herë kampioni i botës është vendosur të nënshkruajë një kontratë të re në të ardhmen e afërt.

I pyetur për një azhurnim të negociatave të kontratës së tij me Mercedes, Hamilton tha se ata “nuk e kanë filluar bisedën”, por që ai dhe Wolff “planifikojnë ta bëjnë atë gjatë ditëve të ardhshme”.

Hamilton vazhdoi të shprehte kënaqësinë e tij që Wolff kishte përkushtuar të ardhmen e tij në Mercedes dhe ishte i kënaqur kur pa sponsorin e vitit 2020 INEOS të rritet si aksioner.

“Në anën super, super plus, unë jam me të vërtetë krenar dhe mirënjohës për të parë nënshkrimin e Toto,” tha Hamilton.

“Ai është një figurë kaq e rëndësishme udhëheqëse brenda kësaj skuadre dhe suksesi që ne kemi arritur nuk do të ishte i mundur pa të.

“Ai është një figurë kaq e shkëlqyeshme, dhe unë mendoj se ekipi është thjesht më i mirë për të, që të ketë atë jetëgjatësi, dhe është shumë mirë të shohësh atë angazhim nga Mercedes.

“Por bonusi shtesë i INEOS që erdhi këtë vit dhe kanë qenë një pjesë e suksesit tonë këtë vit, është shumë mirë të shohësh që ata do të jenë pjesë e kësaj skuadre dhe të ndihmojnë në stabilitetin e kësaj skuadre duke ecur përpara në duke u rritur për të qenë më të mirë.

50 drejtuesit kryesorë të Autosport të vitit 2020: Gjeni se ku renditej Hamilton

“Do të duhet një shtytje e madhe për ne që të vazhdojmë të rrisim nivelin në këtë organizatë, sepse mendoj se kemi bërë një punë kaq të shkëlqyer gjatë këtyre viteve të fundit.

“Por unë mendoj se njerëzit e duhur janë në vendin e duhur dhe duket mirë. E ardhmja duket e ndritshme për këtë ekip mendoj.”

Hamilton u nderua si kampion bote F1 për herë të shtatë në Çmimin FIA që dha të Premten në mbrëmje, duke i dhënë fund një sezoni të rëndësishëm për britanikun në të cilin ai përputhej me numrin rekord të kampionateve të Michael Schumacher.

Por Hamilton vuri në dukje vështirësinë e vitit në mes të pandemisë COVID-19 dhe falënderoi F1 për përpjekjet e saj për të përfunduar sezonin me 17 gara.

“Ka qenë një vit i pabesueshëm për sa i përket suksesit të ekipit, por një rollercoaster i tillë emocionesh këtë vit me kaq shumë gjëra që ndodhin me pandeminë,” tha Hamilton.

“Nga njëra anë, unë jam vërtet mirënjohës që Formula 1 na ktheu garën dhe na ktheu në punë, dhe ne duhet të bëjmë atë që duam të bëjmë.

“Por atëherë mendimi i izolimit për të gjithë në të gjithë botën dhe të gjitha vështirësitë që njerëzit kanë përjetuar, duke humbur punën e tyre, kaq shumë gjëra të ndryshme, siç thashë, është një rrotullues emocionesh.

“Në fund, unë jam vërtet mirënjohës për përpjekjet e ekipit për të na ofruar një makinë me të cilën mund të luftojmë për një kampionat. Unë jam mirënjohës që ne ishim në gjendje të garonim këtë vit, sepse kishte një periudhë kohe ku nuk dukeshim sikur do të ishim ”.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu