Shefi i Formula 1 i Mercedes, Toto Wolff, thotë se ekipi i tij duhet të bëjë më shumë për të ndihmuar në ruajtjen e niveleve të besimit të shoferëve të saj, në vend se të nxitojë midis “egërsisë dhe depresionit” për shkak të lëkundjeve të vogla.

Wolff thotë se vështirësitë e Valtteri Bottas në fund të sezonit nxorën në pah ndryshimin e mendimit që vjen kur ambiciet e titullit të një shoferi kanë përfunduar, gjë që ai sugjeron se nuk vlerësohej gjithmonë më parë.

Pas një fundjave të vështirë të Sakhir GP, ku Bottas ishte lënë në hije nga stand-in George Russell, Wolff kishte bisedime me finlandezin për të diskutuar se sa më mirë ata mund të ndihmonin më shumë për të mbështetur njëri-tjetrin.

Një ndryshim i bërë për finalen e sezonit F1 në Abu Dhabi ishte një kërkesë nga Bottas për Wolff për të qenë më inkurajues në radion e ekipit.

Wolff thotë se ballafaqimi me mendimin e shoferëve është diçka që duhet bërë më mirë dhe ekipi duhej të shmangej nga vendosja e theksit të madh në shfaqjet e vetme të fundjavës.

“Ajo që duhet të shohim dhe ajo që duhet të punojmë në bashkëpunim është se për shoferët, gjithçka ka të bëjë me fitimin e kampionatit botëror”, tha Wolff për Autosport.

“Dhe kur kjo është vendosur, ne duhet të zbulojmë se si t’i mbajmë nivelet e larta të energjisë. Por diferenca midis fitores dhe humbjes, midis heroit dhe zero, është kaq e vogël në këtë sport.

“Nëse ai [Bottas] do të kishte udhëhequr rrugën në Bahrein 2 [Sakhir] dhe fitoi garën, askush nuk do ta kishte kritikuar Valtteri. Dhe kjo ishte për një fillim të mirë ose më pak të mirë.

“Ai gjithashtu ishte duke u kapur në garë para incidentit tonë të pafat në pitstop.

“Pra, ne nuk duhet të lëkundemi midis egërsimit dhe depresionit për sa i përket gjykimit tonë mbi drejtuesit, por një lloj të shohim mesataren dhe të ndihmojmë shoferët të kenë besim, të zhvillojnë aftësitë e tyre dhe të arrijnë performanca të qëndrueshme.”

Wolff thotë se edhe pse Bottas u vlerësua shumë nga Lewis Hamilton vitin e kaluar, duke përfunduar 124 pikë prapa, rezultati nuk tregoi historinë e vërtetë të formës së tyre.

Ai përmend faktin që Bottas humbi shumë pikë përmes shpimeve ose ngjarjeve jashtë kontrollit të tij, si flamuri i kuq në Grand Prix të Toscana.

Insajt: Fati i keq që formoi ofertën e dështuar të Valtteri Bottas për titull 2020 F1

“Valtteri ka pasur ngritje të larta, por më shumë ulje këtë vit sesa meritonte”, shtoi Wolff.

“Dhe uljet nuk ishin për shkak të mungesës së performancës, uljet ishin thjesht të pafat.

“Sa herë ai ka qenë në krye të një gare që ai ndoshta do ta kishte fituar para se të hidhej një flamur i kuq? Apo para se të vuante nga një birë në gomë? Disa raste.

“Unë mendoj se ai mund të kishte pasur një grusht më shumë fitore. Dhe kampionati mund të kishte qëndruar më i hapur shumë, shumë më gjatë.

“Ai performon në një nivel shumë të lartë. Nuk ka asnjë arsye për ta pyetur nëse i ka ato fundjavë fantastike me shfaqje të shkëlqyera.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu