Drejtori i ekipit të Mercedes, Wolff është dëgjuar duke i dhënë mesazhe inkurajuese Bottas në një numër garash të fundit pas një kërkese për më shumë reagime nga finlandezi vitin e kaluar.

Bottas ishte në ndjekje të Verstappen ndërsa vraponte i treti në Grand Prix Portugez të Dielën kur Wolff u dëgjua në radio duke thënë: “Gjeni atë poshtë, Valtteri, ju jeni makina më e shpejtë”.

Një çështje e sensorit të shkarkimit në fund të fundit i kushtoi Bottas rreth pesë sekonda, duke i mohuar atij shansin për të kundërshtuar Verstappen dhe duke e lënë atë të tretin në rezultatet përfundimtare.

Wolff tha se ndërsa i pëlqente të përfshihej në garë përmes radios së ekipit, ai mund të ketë nevojë të rishikojë mesazhet e ardhshme pasi nuk arriti të shkaktojë një përmirësim të ritmit nga Bottas.

“Ne e diskutuam atë, dhe mua më pëlqen gjithashtu, sepse unë jam aq i apasionuar pas gjërave që kam një valvul lëshimi tek Valtteri [is good], “Tha Wolff.

“Mendova se funksionon mirë. Në fakt nuk funksionoi mirë këtë herë, kështu që mbase do të më duhet të hesht herën tjetër, ose të paktën ta diskutoj me të.

“Unë kam nevojë të flas me të përsëri. Ai është i fortë mendërisht, kur patë se si u shërua nga fundjava e kaluar [at Imola].

“Ai po e kapte me të vërtetë, me të vërtetë e gjuante atë, por kur unë erdha në radio, ai u bë një farë lajthi. Kështu që mbase jo në të ardhmen më.”

Toto Wolff, Drejtor Ekzekutiv (Biznes), Mercedes AMG dhe Valtteri Bottas, Mercedes-AMG Petronas F1

Toto Wolff, Drejtor Ekzekutiv (Biznes), Mercedes AMG dhe Valtteri Bottas, Mercedes-AMG Petronas F1

Foto nga: Steve Etherington / Imazhe Motorsport

Por Bottas tha pas garës se ai ishte gjithmonë i lumtur për të marrë mesazhe inkurajimi në radio nga Wolff.

“Ka pasur shumë herë që ai ka hapur radio për të thënë diçka,” tha Bottas.

“Allshtë e gjitha mbështetëse dhe tregon se mbështetja dhe pasioni qëndron prapa, dhe nuk lëndon kurrë.

“Padyshim që unë jam gjithmonë duke e dhënë atë çdo bit të vetëm kam në rrugën e duhur, por po, është e mirë.”

Pas shënimit të pole pozicionit të Shtunën, Bottas rrëshqiti pas Verstappen dhe shokut të tij të skuadrës Lewis Hamilton në garë, duke e dhënë dorëheqjen atë në vendin e tretë në flamurin me kuadrate.

Por Wolff ishte i sigurt se Bottas do të rizbulonte formën e tij të lartë së shpejti dhe u inkurajua nga mënyra se si ai u tërhoq nga pensioni në Imola dy javë më parë.

10 të parët: Gjërat që kemi mësuar nga GP Portugeze 2021

“Ai e ka vënë atë në shtyllë dhe ka pasur një garë shumë solide, ai udhëhoqi”, tha Wolff.

“Shtë e qartë kur jeni përpara dhe thjesht shkelni një vrimë në ajër, dhe makina pas jush ka DRS, kjo është shumë e vështirë.

“Në atë moment, Lewis hapi një hendek dhe ishte zhdukur. Por ai e kontrolloi mirë Maksin.

“Ne e humbëm prerjen, kjo ishte për të ardhur keq, dhe pastaj e lëshuam atë me motorin, që hyri në një mënyrë sigurie.

“Pra, në tërësi, unë mendoj se si shumë herë, kjo mund të ketë punuar për Valtteri. Ne po shtynim fort dhe vazhdonim ta mbështesnim atë, dhe herën tjetër do të shohim se çfarë është i aftë të bëjë në Barcelonë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu