Toto Wolff ndjehet “i përkushtuar për jetën” ndaj projektit Formula 1 të Mercedesit pasi rriti aksionet e tij dhe ra dakord të vazhdojë si drejtori i ekipit të tij për të paktën tre vjet të tjera.

Mercedes njoftoi të Premten se pronësia e saj ishte ristrukturuar pasi gjiganti britanik i kimikateve INEOS mori një të tretën e aksioneve në ekip.

Wolff ka rritur aksionet e tij në ekip për tu ndeshur me INEOS, ndërsa kompania mëmë e Mercedes, Daimler, zotëron të tretën e fundit.

Si pjesë e njoftimit, Mercedes konfirmoi se Wolff do të vazhdonte të shërbente si drejtori i ekipit dhe CEO i skuadrës së tij F1 për të paktën tre vjet më shumë.

Wolff kishte qenë duke peshuar publikisht pozicionin e tij të saktë me Mercedes, përkundër angazhimit të tij për të mbetur pjesë e ekipit, duke thënë se roli ishte “duke marrë të vetën” pas tetë sezonesh.

Deklarata nga Mercedes tha se Wolff do të kishte “mundësinë pasuese për të kaluar në një funksion të ri ekzekutiv brenda organizatës kur ai vendos se është koha e duhur për ta bërë këtë”.

Wolff e bëri të qartë se ndërsa ai kishte nënshkruar vetëm për tre vjet të tjerë duke drejtuar në mënyrë aktive skuadrën F1 të Mercedesit, ai e pa veten si pjesë e ekipit për gjithë jetën.

“Ky është një keqkuptim,” tha Wolff kur u pyet në lidhje me marrëveshjen kryesore të ekipit të tij.

“Unë nuk jam zotuar për tre vjet të tjera. Jam zotuar për tërë jetën.

“Ne jemi tre aksionarë që zotërojmë kompaninë sot, dhe pavarësisht nga roli im, unë mund të ekipit kryesor, CEO, kryetar ekzekutiv, në çdo kohë.

“Por Mercedes është ajo që unë bëj.”

Wolff ka shërbyer si drejtori i ekipit në Mercedes që nga viti 2013, duke mbikëqyrur rekordin e tij të thyer të shtatë kampionateve radhazi të shoferëve dhe konstruktorëve.

Lewis Hamilton ka fituar gjashtë nga ato shtatë tituj dhe tha të Premten se ishte “krenar” kur pa Wolff të vazhdonte në rol.

Wolff ka ndihmuar në ngulitjen e një kulture të fortë korporate në Mercedes, të cilën ai e ndjeu se ishte forca më e madhe që ekipi kishte zhvilluar përmes suksesit të saj të fundit.

“Ne kemi një mjedis të mirë dhe argëtues, është një vend argëtues për të qenë, por në të njëjtën kohë, ekziston vetëm sasia e duhur e presionit”, tha Wolff.

“Ne e duam atë që bëjmë, ne vendosim objektivat e duhur. Unë mendoj se ne po jetojmë vlerat tona ditë për ditë. E gjitha ka të bëjë me integritetin, besnikërinë, krenarinë, vendosmërinë – kjo është ajo që e përmbledh atë.

“Nuk është diçka që ju mund të vendosni në një powerpoint dhe të thoni se kështu jemi, por diçka që ne e kemi vendosur si standarde gjatë tetë viteve të fundit.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu