Shefi i Mercedes Toto Wolff thotë se cilësitë e Lewis Hamilton shtrihen përtej asaj që ai tregon në pistën e Formula 1 – dhe e përfshin atë duke mos menduar se universi rrotullohet rreth tij.

Kampioni në fuqi i Botës F1 dha sezonin e tij më të fortë ndonjëherë në vitin 2020 ndërsa zhurmoi drejt titullit të tij të shtatë, që përputhet me rekordin e titujve të të gjitha kohërave të Michael Schumacher.

Shkalla e dominimit të tij, megjithatë, i shtyu disa të pyesin nëse suksesi i Hamiltonit ishte më shumë për makinën e tij dhe ekipin sesa talentin e pastër të shoferit.

Duke folur për Autosport për rolin e Hamilton në atë që Mercedes ka arritur, Wolff tha se as skuadra dhe as shoferi nuk mund të veçohen si faktori më i rëndësishëm.

Sidoqoftë, ai e bëri të qartë se të qenit një shofer i nivelit të lartë kishte të bënte me shumë më tepër sesa të jesh i shpejtë në rrugën e duhur.

“Nuk është një dimensionale,” shpjegoi Wolff në lidhje me debatin për makinën përkundrejt shoferit. “Formula 1 ka qenë gjithmonë për njeriun më të mirë në fitoret më të mira në makinë.

“Njeriu më i mirë do të thotë shoferi më i shpejtë, dhe shoferi më inteligjent. [He is] ai që kupton se si funksionon dinamika në një ekip, aftësia e tij teknike dhe nga ana tjetër duke parë veten në kontekstin e duhur brenda organizatës dhe jo si një sistem diellor ku gjithçka rrotullohet rreth diellit.

“Në mënyrë të barabartë, organizata rreth shoferit duhet të jetë në një lojë të saj absolute në mënyrë që të japë performancë në fusha të ndryshme. Kjo do të thotë në anën e inxhinierisë, në anën komerciale, në anën politike dhe në anën e komunikimit, në për t’i mbajtur rrotat të rrotulluara.

“Ky është një biznes pa një plumb argjendi, në kundërshtim me atë që shumica e njerëzve mendojnë – edhe brenda industrisë. It’sshtë një biznes rreth fitimeve margjinale ku gjithçka duhet të jetë në vendin e duhur për një ekip të jetë i suksesshëm.”

Mercedes dhe Hamilton janë në diskutime rreth hartimit të një kontrate të re F1 për këtë vit, me marrëveshjen e mëparshme që ka ardhur në një përfundim në fund të vitit 2020.

Ndërsa ato bisedimet mund të shtrihen deri në prag të testimit para-sezonal, Wolff thotë se nuk ka frikë se Hamilton bën atë që bëri ish-shoku i skuadrës Nico Rosberg në 2016 dhe u largua në vend.

“Kjo nuk më shqetëson aspak, sepse unë gjithmonë do t’i respektoj vendimet e Lewis”, tha Wolff.

“Nëse kjo do të qëndrojë me ne për një kohë të gjatë, ose nëse kjo do të thotë të largohesh nga sporti dhe të ndjekësh interesa të ndryshëm. Unë mendoj se duhet të jemi të gatshëm për të gjitha llojet e kthesave që na hidhen.

“Por në të njëjtën kohë, ne flasim shumë dhe jemi shumë transparent me njëri-tjetrin. Unë mendoj se ka më shumë për të arritur së bashku.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu