Shefi i Formula 1 i Mercedes, Toto Wolff thotë se ‘kthesat’ e hedhura ndaj avokatëve kanë vonuar ekipin e tij që të finalizojë një kontratë me Lewis Hamilton, por ai nuk ka dyshime se do të zgjidhet.

Prodhuesi gjerman i makinave ka qenë në qendër të intrigave për të ardhmen e Hamilton, me marrëveshjen aktuale të kampionit të botës që kishte mbaruar në fund të vitit.

Por ndërsa ka pasur spekulime se diskutimet kanë goditur bllokimet e rrugës, Wolff është më i qetë për situatën.

Ai thotë se diskutimet janë komplikuar nga fakti që ai dhe Hamilton nuk kanë qenë në gjendje të takohen ballë për ballë, gjë që ka ngadalësuar diskutimet ndërsa çështjet kontraktuale kalojnë nëpër ekipet e tyre ligjore.

Duke folur me transmetuesin austriak ORF, Wolff tha: “Avokatët po punojnë shumë. Ne nuk ua bëjmë më të lehtë jetën atyre, natyrisht, kur të dy grindemi për Zoom dhe vazhdojmë t’u dërgojmë avokatëve kthesa.

“Por ai është në Amerikë tani dhe unë jam këtu. Në një moment do ta finalizojmë atë.”

Wolff tha se ndërsa logjistika për të bërë marrëveshjen kishte ngadalësuar gjërat, ai nuk e kuptonte se kishte ndonjë pengesë të madhe që kontrata të kalonte kufirin.

“Si është puna me negociatat,” shpjegoi ai. “Ju gjithmonë vini nga kënde të ndryshme, por kjo është krejt normale.

“Ne kemi një bazë vërtet të fortë në marrëdhëniet tona. Ne kemi festuar suksese të mëdha së bashku dhe duam të vazhdojmë ta bëjmë këtë në të ardhmen.

“Por ndonjëherë ju duhet të flisni me hollësi për gjërat, dhe kjo na mori ose na merr ca kohë. Por, më së voni para Bahrejnit, duhet të nënshkruani diçka në një moment.”

Wolff gjithashtu e ka bërë të qartë se shpejtësia e treguar nga George Russell, kur ai qëndroi për Hamilton në Sakhir Grand Prix të vitit të kaluar, nuk është përdorur si një taktikë negociuese për të provuar të fitojë një epërsi të lartë me kushtet e pagave.

“Ne kurrë nuk kemi luajtur kartonin e George Russell,” tha ai.

“Ai bëri jashtëzakonisht mirë dhe një ditë do të jetë në një makinë të lartë, por partneriteti ynë i kahershëm nuk ka të bëjë aspak me të bërë ndonjë gjest kërcënues.

“Ne e dimë që duam të garojmë së bashku. Dhe tani duhet të negociojmë kontratën.”

Wolff zbuloi gjithashtu se ai ishte përjashtuar nga aksioni për një kohë kohët e fundit pasi kishte kontraktuar koronavirusin në një pushim në Austri.

Duke folur në fundjavën e kaluar në garën e skive në tatëpjetë Kitzbuhel, Wolff tha: “Ne kishim planifikuar të ishim këtu për disa ditë. Dhe nga askund unë pata një provë pozitive të koronës. Tani kemi qenë vetëm këtu për 10 ditë.

“Por gjithçka është në rregull. Asnjë simptomë, falë Zotit. Mund të kishte shkuar keq, por ne kemi dalë nga karantina.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu