Shefi i ekipit të Mercedes Formula 1 Toto Wolff thotë se çelësi i përparimit të George Russell nuk është përmirësimi i shpejtësisë së tij, por hekurosja e gabimeve.

Russell është një pretendent për një vend gare në 2022 në Mercedes, pasi ka rritur shanset e tij për një vozitje në ekip pas një paraqitje të fortë në Grand Prix të Sakhir të vitit të kaluar kur ai qëndroi për Lewis Hamilton.

Por ndërsa disa besuan se Russell kishte bërë mjaft për të justifikuar një vend me Mercedes menjëherë, Wolff është më i kujdesshëm për gjërat dhe beson se një vit tjetër në Williams do të jetë i rëndësishëm për të riun.

Në veçanti, Wolff mendon se është thelbësore që Russell të shmangë llojin e gabimit që ai bëri në Imola, kur u përplas pas makinës së sigurisë, para se të përballej me presionin e një kabinë të vijës së parë.

Duke folur për Autosport rreth progresit të Russell, Wolff tha: “Fitimi i kampionateve në Formula 1 ka të bëjë me gabimet më të vogla. Dhe kjo vjen vetëm me rutinën dhe përvojën.

“Mercedes pret këto lloj nivelesh të qëndrueshme të performancës. Dhe kjo është arsyeja pse ju duhet t’i jepni kohë shoferëve të rinj.

“Sepse aq të egër sa mund të perceptohen pas performancës që kemi parë [at the Sakhir GP] nga George, në të njëjtën kohë, shoferët e rinj do të kritikohen dhe kritikohen shpejt, kur ata bëjnë gabime në një mjedis kaq të presionit të lartë si një ekip i lartë.

“Kjo është arsyeja pse bërja e përvojave si në Imola, dhe mësimi nga kjo, është shumë e rëndësishme për të formuar një drejtues që mund të performojë në një nivel të lartë të qëndrueshëm.”

Ndërsa Wolff mendon se Russell ka hapësirë ​​të rritet, ai e ka të qartë se ai ka besim të plotë në talentin e shoferit britanik, gjë që u konfirmua në garën e tij për garën për Mercedes.

PLUS: Drejtuesit pa fitore që mund të jenë trashëgimtarët e Hamiltonit në kurorën e F1

“Ne besuam te George sepse nuk ka shumë shoferë atje që kanë fituar kampionate të rinj si rishtarë, veçanërisht jo në kampionatet shumë konkurruese GP3 dhe F2,” tha Wolff.

“Për NE, [using him as replacement for Hamilton] ishte një mundësi për të konfirmuar atë që po mendonim për George. Ishte për të ardhur keq që kjo mundësi erdhi me Lewis që kishte qenë jashtë.

“Do të kisha dashur që do të kishte ndodhur në një mënyrë tjetër, por kjo na dha një sërë pikash të dhënash për t’i parë. Dhe në një farë mënyre pohoi se si e gjykonim atë.

“Ishte gjithashtu një avantazh për të dhe Williams. Ai do të kthehej në ekipin e tij me shumë të mësuar, me më shumë kuptim. Dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se për të personalisht dhe për Williams, ishte e dobishme.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu