Alpine tregoi ritëm konkurrues gjatë gjithë praktikës për Çmimin e Madh Portugez, vetëm për Alonso që ra në vendin e 13-të në kualifikimin pasi shoku i skuadrës Esteban Ocon zuri vendin e gjashtë në grid.

Por gara e pa Alonso të luftonte në rendin e tij, duke bërë parakalime ndaj Pierre Gasly, Daniel Ricciardo dhe Carlos Sainz Jr në fazat e mbylljes për të kapërcyer vijën në të tetin, vetëm një sekond pas Ocon.

Ai shënoi përfundimin e parë të Alonso në top 10 që nga kthimi në F1 në fillim të vitit, pasi kishte trashëguar një pikë për P10 në Imola falë penalltisë së Kimi Raikkonen pas garës.

I pyetur nëse karikimi i vonë në fushë ishte një shenjë e gladiatorit Alonso të vjetër në F1, ai u përgjigj: “Pajtohem pak me këtë.

“Unë mendoj se në Bahrein, isha më i kujdesshëm në gjithçka vetëm për të përfunduar çmimin e parë të madh. Në Imola isha aq i pakëndshëm në makinë me kushtet. Unë nuk u ndjeva mirë në ndër, shikimi. Kualifikimi ishte i keq .

“Kështu që unë mendoj se kjo është me të vërtetë gara e parë që po nxirrja maksimumin nga makina. Dhe po, unë isha i mërzitur pas kualifikimit të djeshëm. Kështu që sot ky zemërim ishte gjithashtu në rrugën e duhur gjithashtu.”

Fernando Alonso, Alpine A521

Fernando Alonso, Alpine A521

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Alpine solli një dysheme të azhurnuar për makinën e saj A521 në Portimao që lejoi Ocon dhe Alonso të gjenin më shumë ritëm, si dhe maksimizimin e azhurnimeve që debutoi më parë në Imola.

Lexoni gjithashtu:

Alonso u inkurajua që Alpine ishte në gjendje të luftonte me vrapuesit e mesfushës së sipërme si Ferrari dhe McLaren në garë, por mbeti i pasigurt pse kualifikimet e tij ishin kaq të dobëta.

“Ishte një garë e mirë, por përgjithësisht ishte një fundjavë e mirë, jo vetëm garë,” tha Alonso.

“Ndjeva që makina ishte shumë më konkurruese këtu sesa në Imola dhe Bahrain. Ne po luftonim me një McLaren, me një Ferrari dhe AlphaTauri. Padyshim që ishim në një grup që nuk ishim në gjendje të ishim në Imola ose Bahrain, kështu që ishte një temë pozitive.

“Ne u ndjemë konkurrues tashmë nga FP1. Ne ishim të pestët në FP2, mund të ishim të tretët në FP3, kështu që mbetet pak mister ajo që ndodhi dje në kualifikime, ku unë ndjehesha jo mirë.

“Për fat të keq, nuk ishte kontrolli i njëjtë me çdo seancë tjetër, dhe kjo kompromentoi pak garën time.

“Por po, në përgjithësi unë jam shumë i kënaqur me fundjavën në përgjithësi, dhe vetëm performancën e makinës. Unë mendoj se ishte një e diel e mirë për ne si Alpine, makinat ishin konkurruese më shumë se çdo garë tjetër deri më tani këtë vit.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu