Kampionët spanjollë FC Barcelona do të luajnë në finalen e tyre të 14-të në historinë e Ligës së Kampionëve EHF.

Pikërisht 29 vjet që kur ata fituan trofeun e tyre të parë, Barca mundi PSG Handball 37:32 (18:14) në gjysmëfinalen e parë të Ligës së Kampionëve VELUX EHF 2019/2020.

Skuadra e Xavi Pascual e bëri këtë mbrëmje të veçantë për tifozët e Barça pasi ishin shumë përpara kampionëve të Francës. PSG Handball kishte epërsinë 8: 5 dhe 10: 8, por pasi portieri danez Kevin Moller zëvendësoi Gonzalo Perez de Vargas midis shtyllave dhe Dika Mem zgjati gala e tij të gjuajtjeve në Lanxess Arena, Barca kaloi në epërsi 11:10. Në minutën e 18-të, trajneri i PSG-së i Hendbollit, Raul Gonzales mori time-out, por pa sukses.

Pa një lojtar tjetër në prapavijë Luc Steins, PSG Handball nuk ka fuqi dhe intensitet në sulm për të tejkaluar mbrojtjen e Barcës.

PSG Handball uli avantazhin më 19:16 dhe 20:17 në fillim të pjesës së dytë, por kjo ishte e gjitha. Mikkel Hansen (7) ishte vetëm në nivelin e tij të fortë, por Dainis Kristopans (3) nuk performoi mirë. Shënuesi më i mirë në ekipin e mundur ishte Dylan Nahi me 8 gola.

Në anën tjetër, kur Dika Mem (8) u largua nga fusha, Blaz Janc zëvendësoi të tijin (5), dhe kur Aron Palmarsson (6) duhej të pushonte, Timothey N Guessan (4) ishte i fuqishëm nga vija 9 metërshe. Barca kishte më shumë lojtarë në formë dhe rivalët nuk mund ta ndiqnin atë.

A mundet Barca të marrë kurorën e 10-të EHF CL?

Kredi e Detyrueshme © Jozo Cabraja / kolektiff

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu