Bërësit e ndryshimeve në play-off

Nga Chris O’Reilly

Ndërsa hyjmë në fazën e nokautit të Ligës së Kampionëve DELO EHF, këtu është një vështrim në secilën prej tetë lidhjeve, duke marrë një faktor kyç që mund t’i sigurojë ekipit të tyre platformën për një vend në çerekfinale.

RK Krim Mercator vs CSKA

Nuk ka dy mënyra për këtë, Krim janë një ekip i çuditshëm për t’u përballur në 16 të Fundit. Duke fituar tre nga shtatë pikët e fazës së grupeve kundër Rostov-Don, është e qartë se stili i tyre i lojës përshtatet dhe shqetëson kundërshtarët e një cilësie të lartë. Çelësat e palës sllovene për sukses do të jenë zhgënjyese CSKA dhe treshja e tyre e prapme e gjykatës Matea Letikosic, Oceane Sercien Ugolin dhe Samara Da Silva që shënojnë top formën.

Të CSKA-së armiku më i madh në këtë kravatë janë vetë ata. Jan Leslie ka pasur një pjesë të mirë të kohës për të bërë detyrat e shtëpisë dhe për të ngritur ekipin për të shmangur kurthet Rostov dhe Bukureshti ranë kundër Krim. Nëse ata qëndrojnë të duruar dhe luajnë lojën e tyre, ata duhet të jenë shumë të zotë për t’u trajtuar.

SCM Ramnicu Valcea vs CSM Bucuresti

Nuk ka asgjë si një derbi kombëtar për të frymëzuar një fitore tronditëse dhe Ramnicu Valcea do t’i pëlqejnë shanset e tyre kundër një skuadre që kanë mundur tashmë këtë sezon. Sa e ndezur është portieri Marta Batinovic dhe mbrojtja e saj do të jetë thelbësore për shanset e tyre pasi kundërshtarët e tyre mund të shkatërrohen nëse armët e tyre sulmuese heshtin.

CSM Bucuresti u është dashur të merren me një mungesë lojtarësh gjatë gjithë sezonit, përfshirë dy javë më parë kur ata mundën Valcea në kampionatin rumun me nëntë lojtarë që mungonin, por për sa kohë që Cristina Neagu është atje, ata kanë një shans. Nuk ka asnjë rrahje rreth shkurret, Neagu bën të gjithë ndryshimin për këtë anë dhe nëse ajo kombinohet mirë me Crina Pintea në linjë, ata kanë skajin.

HC Podravka Vegeta vs Rostov-Don

Isshtë një situatë e vështirë e papërshkrueshme për të Podravka, duke u dashur të vazhdojnë kaq shpejt pas vdekjes së papritur të trajnerit të tyre Zlatko Saracevic më pak se dy javë më parë. Ata pa dyshim do të luajnë zemrat e tyre dhe do të kenë disa armë të vërteta në formën e Dejana Milosavljevic dhe Lamprini Tsakalou por do të duhet të qëndrojnë të ndezur për të gjithë 60 minutat dhe të shmangin gabimet që i kanë parë ato të shkërmoqen në disa humbje të mëdha këtë sezon.

Per pjesen me te madhe, Rostov kanë bërë me siguri punën e kryer, por humbjet e fundit për Krim dhe Metz mund të hedhin dyshime. Mbrojtja e tyre, e ankoruar nga Anna Sen, Kseniia Makeeva dhe Anna Lagerquist, ka pësuar vetëm mbi 30 gola një herë këtë sezon dhe do të bëjë diferencën jo vetëm në mbylljen e Podravka, por krijimin e golave ​​të thjeshtë për Iuliia Managarova në krahun e djathtë.

SG BBM Bietigheim vs Györi Audi ETO KC

Edhe nëse E Bietigheim lojtarët prodhojnë 120 minutat më të mira të hendbollit në karrierën e tyre kolektive, është e vështirë të shohësh se është e mjaftueshme për të gjëmuar Györ. Ah, mbase kjo është paksa mizore, klubi gjerman ka një ekip të mbushur me ndërkombëtarë me përvojë dhe ka një shans që Danick Snelder, Xenia Smits dhe Luisa Schulze të vendosin një pozicion mbrojtës.

Györ janë Györ. Edhe kur ishin në prag të disfatës në disa raste këtë sezon, ata disi gjetën një mënyrë prapa për të kërkuar një pikë. Ky mentalitet i fortë nuk ka gjasa të tronditet në këtë fazë dhe shpejtësia dhe cilësia e tyre e pamëshirshme sulmuese do t’i shohë ata të thyejnë çdo rezistencë të Bietigheim.

BV Borussia 09 Dortmund vs Metz Handball

Ndeshja e parë e kësaj përplasje është shtyrë, që do të thotë se fundjava e ardhshme ka dy kokë me kokë dhe me këtë i bie një dëm Të Dortmundit shanset për të shkaktuar një tronditje. Alina Grijseels ka çelësat për të zhbllokuar shumicën e formacioneve të mbrojtjes kur është në top formë dhe Borussia ka nevojë për të që ta godasë atë formë.

Metz trajneri Emmanuel Mayonnade do të njohë grupin holandez të lojtarëve të Dortmundit brenda dhe kjo padyshim do të luajë në avantazhin e tij. Me armë të mëdha nëpër fushë dhe forcë në thellësi, menaxhimi i lojës dhe përqendrimi në qëndrimin te stili i tyre dinamik i lojës do të jetë thelbësor.

Skuadra Esbjerg – Brest Bretagne Hendboll

Në këtë betejë të gjuajtësve të mëdhenj dhe rojeve të fortë, Esbjerg do të duhet të ofrojnë diçka pak më ndryshe për ta fituar këtë mbi dy këmbë dhe kjo duket sikur do të jenë krijuesit e tyre. Sonja Frey dhe Nerea Pena janë lojtarë shumë të ndryshëm, duke paraqitur kërcënime shumë të ndryshme. Nëse gjuajtësit e tyre të mëdhenj do të gjejnë rrezen e tyre, yjeve spanjollë dhe austriakë do të kenë hapësirë ​​për të bërë kërdi.

A mund të pengohet Ana Gros? Brest nuk do të shpresojë pasi suksesi i gjuajtjes së shënuesit më të mirë të Ligës së Kampionëve të EHF, me 87 gola deri më tani, do të bëjë të gjithë ndryshimin në sulm. Por mund të jetë pozicioni i portierit që ndan vërtet palët pasi Brest mund të mbështetet në një dyshe të klasit më të lartë të Sandra Toft dhe Cleopatre Darleux për t’u marrë me një ekip që Toft e di shumë mirë nga magjia e saj dy-vjeçare atje.

Buducnost vs FTC-Rail Cargo Hungari

Unë jam duke pritur që ky të jetë një skrap i vërtetë. Pavarësisht se humbi Andrea Lekic në mes të sezonit, Buducnost vazhdojnë të luftojnë në. Si dhe vendosmëria e tyre e ashpër e markës tregtare, Buducnost do të mbështetet në dyshen e tyre të mrekullueshme të krahut Majda Mehmedovic dhe Jovanka Radicevic për të siguruar golat e lehtë kundërsulmues dhe për t’i shpëtuar ata nga situatat e ngushta, gjatë gjithë kohës duke luajtur një rol kryesor në formën e mbrojtjen e tyre.

FTC do të pritet të përparojë nga kjo barazim dhe kjo është ndoshta gjëja më e rrezikshme për ta. Pritshmëria dhe pala hungareze nuk kanë kaluar mirë gjatë viteve të fundit pasi ata vazhdimisht nuk arrijnë të arrijnë në EHF FINAL4 në qytetin e tyre. Nëse ata mund të qëndrojnë të përbërë dhe të paraqesin një paraqitje gjysmë të denjë në ndeshjen e parë, ata duhet të përparojnë.

Vipers Kristiansand vs Odense Håndbold

Kjo është përplasja kryesore për mendimin tim dhe është vërtet e vështirë për tu thirrur. Pas një fillimi perfekt të fushatës, Nepërkat pësuan disa rrokullisje vonë, duke humbur tre nga pesë ndeshjet e tyre të fundit në një magji 10-ditore. Megjithëse Nora Mørk dhe Heidi Løke do të humbasin dëmtimin, Kristiansand ka ende cilësinë për të fituar, nëse ata shkundin rrjetat e majta nga tre javë pa një lojë.

Odense pësuan një vrapim të tyre të pa gëzim drejt fundit të fazës së grupeve, pas një barazimi të jashtëzakonshëm kundër Györ. Ata kanë qenë zhgënjyes në mënyrë të paqëndrueshme këtë sezon dhe cila anë e Odense do të shfaqet të Dielën do të jetë në cilën anë të shtratit Nycke Groot dhe Lois Abbingh zgjohen. Nëse është ana e duhur, ata dhe ardhja e re Mia Rej kanë atë që duhet për të lënduar Vipers.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu