Ndeshja e parë e çerekfinales #DELOEHFCL

Brest Bretagne vs Metz HB 34:24 (16:11)

Nga J. Schuetz

Para Ndeshjes

Metz ishte ende pa portierin kroat, Ivana Kapitanovic, ndërsa Brest vazhdon të humbasë përfaqësuesen polake Monika Kobylinska për shkak të dëmtimit të gjurit.

Rezultati

Brest u largua nga fusha me një fitore dhe një ndryshim vendimtar me 10 gola – 34:24. Që nga fillimi, kampionët francezë të rekordit po luftonin dhe rifituan hapat e tyre vetëm pas 20 minutash lojë.

Mënyra se si zbriti gjithçka këtë pasdite, Brest duket se është në rrugën e duhur për në Budapest për paraqitjen e tyre të parë në DELO EHF Champions League FINAL4.

Gjysma e 1-rë

U deshën pjesa më e mirë e njëzet minutave para se Metz të hynte në lojë, por në atë kohë nikoqirët ishin tashmë në kontroll të vendosur.

Shkalla e kursimit të Sandra Toft (45% – 9/20) foli vetë dhe vetëm dëmtimi i mbrojtësit të majtë të Brest, Kalidiatou Niakate, bëri një hije në kohën kur të dy ekipet ndryshuan anën.

Gjysma e 2-të

Ana Gros & Co. u kthye drejt në punë dhe e rriti diferencën e diferencës në tetë (19:11) brenda disa minutave pasi u kthye në fushë dhe Cleopatre Darleux në gol vazhdoi aty ku Sandra Toft u ndal.

Nga ana tjetër, trajneri kryesor, Emmanuel Mayonnade, provoi formacione të ndryshme për të ndalur rrjedhën, por jo shumë i punuar. Goditjet e nxituara në sulm vetëm ftonin sulme kundër dhe si pasojë Brest hapi një dritare me 10 gola në mes të gjysmës.

Mbulimi i drejtpërdrejtë i Meline Nocandy (Metz) i Ana Gros (10 gola) prishi ritmin e ndeshjes vetëm për një moment para se ajo të duhej të largohej nga fusha pasi grumbulloi penalltinë e saj të tretë për dy minuta. Në anën tjetër, lojtarja e linjës Pauletta Foppa, kishte pësuar të njëjtin vendim vetëm disa minuta më parë.

Ndryshimi

Metz nuk mund të përputhet me intensitetin e Brest, jo këtë të diel pasdite. Kampionët francezë të rekordeve ishin më të mirë në çdo kategori dhe në asnjë moment nuk ishin në gjendje të sfidonin ekipin e trajnerit kryesor, Laurent Bezeau.

Duke pasur parasysh performancën e sotme të Brest Bretagne, ndeshja e dytë në Metz, fundjavën e ardhshme, duket se është një formalitet i thjeshtë gjatë rrugës për në FINAL4 në Budapest.

Çfarë thanë ata

Jurswally Luciano (Metz HB)

“Ne thjesht nuk kishim asnjë fuqi, asnjë karakter – mendoj. Kryesorja ishte se na mungonte shpirti. Sigurisht, ka shpresë (për ndeshjen e dytë red.) Nëse nuk ka shpresë, ne nuk duhet të luajmë. Ne e dimë atë që nuk e kemi bërë mirë, ne e dimë atë që duhet të bëjmë, ne e dimë se çfarë ata luajnë, ne e dimë se çfarë mund të bëjmë, duhet të kemi besim në aftësitë tona dhe të tregojmë një performancë më të mirë javën tjetër “.

Ana Gros (Brest Bretagne)

“Mendoj se mbrojtja jonë ishte vërtet e mirë. Ne filluam shumë të fortë dhe agresivë. Të gjithë po bënin pjesën e tyre, përfshirë portierët, të cilët kishin një punë më të lehtë, sepse ne mbroheshim mirë. Ne i qëndruam planit që vendosëm para ndeshjes dhe ishim të përgatitur mirë për Metz. Jam shumë krenar për performancën tonë sot. ”

Shënuesit

Brest Bretagne

A. Gros (10), D. Jaukovic (6), I. Gullden (4), P. Coatanea (3), S. Pop-Lazic (3), C. Lassource (2), A. Toublanc (2) , C. Mauny (2), P. Foppa (1), K. Niakate (1),

Metz HB

L. Burgaard (4), MH. Sajka (4), A. N’Gouan (2), C. Micijevic (2), J. Luciano (2), O. Kanor (2), M. Houette (2), T. Stanko (2), D Bont (1), O. Perederiy (1), Y. Broch (1), M. Nocandy (1).Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu