Nga J. Schuetz

FTC Railcargo vs Vipers Kristiansand 30:28 (14:11)

Para Ndeshjes

Kampionët norvegjezë kishin arritur pa Jeanett Kristiansen, Heidi Loke dhe Silje Waade, të cilët pësuan një ligament të kryqëzuar të shqyer në momentet e vdekjes së ndeshjes së Ligës së Kampionëve DELO EHF kundër Metz HB, në fillim të javës.

FTC po i mungonte Blanka Biro në gol.

Vipers patën fillimin më të mirë të vitit 2021 me dy fitore dhe një barazim, ndërsa FTC regjistroi dy fitore dhe dy humbje që nga fillimi i vitit.

Rezultati

Vipers ishin në gjendje të rrinin me FTC për pjesën më të mirë të pjesës së parë, por kurrë nuk u ndie sikur skuadra e trajnerit kryesor, Ole Gjekstad, do të merrte një kontroll të fortë në lojë. Sapo hungarezët të merrnin një avantazh prej tre golash ata kurrë nuk do të shikonin prapa.

Gjysma e 1-rë

Të dy klubet po ndiqnin njëri-tjetrin nga afër gjatë pjesës së parë të pjesës së parë, megjithëse Vipers po klikonte vetëm në një cilindër.

Pesë golat e Malin Aune u dalluan dhe i mbajtën shokët e saj në lojë para se të ftoheshin, duke shënuar në dy raste, dhjetë minuta para pushimit të pjesës së parë.

Nga ana tjetër, norma e kursimit prej 50% e Kinga Janurik dhe një përpjekje shumë e shkathët e mbrojtjes së Alicia Stolle dhe Julia Behnke në qendër, u shkaktoi shumë telashe vizitorëve Norvegjezë.

Gjysma e 2-të

Vipers u kthyen në fushë me një qëndrim më agresiv në mbrojtje dhe Katrine Lunde në gol, duke rezultuar në një seri gjuajtjesh 7-metërshe, të cilat Klujber dhe Malestein i ekzekutuan shumë mirë.

Në pjesën e pasme Emilie Hegh Arntzen (Vipers) u rrit, pas një gjysme të parë të qetë. Si rezultat, norvegjezët shkurtuan diferencën në një (23:22), pas asaj që do të ishte goli i fundit i Aune në ndeshje. Ishte faza më e mirë e Lunde & Co.

Por, ashtu si në pjesën e parë, skuadra e trajnerit Gjekstad nuk mund ta ruajë vrullin. Midis minutave 45 – 55 ekuipazhi i tij u mbajt në një gol nga fusha. As koha e tij e dytë e daljes, as kthimi i kombëtares suedeze, Evelina Eriksson në gol nuk mund ta ndryshonte lojën.

Në vend të kësaj, dy gola në kohë dhe të rëndësishëm të Emily Boelk, bënë të gjithë ndryshimin dhe siguruan vendin numër tre në Grupin A të DELO EHF Champions League, tani për tani.

Ndryshimi

Pas performancës solide kundër Metz HB të Mërkurën, Vipers Kristiansand tregoi një fytyrë tjetër në Erd Arena.

Një performancë e mirë e pjesës së parë të Eveline Eriksson në gol (33% kursime) nuk bëri shumë ndryshim, pasi kampionët e Norvegjisë po luftonin në anën tjetër të fushës. Vetëm Henny Reistad tregoi shenja të klasës së saj individuale, ndërsa pjesa tjetër e kopshtit nuk mund të arrinte formën e tyre.

Pas një fillimi të mirë, FTC mori vrullin me mirësjelljen e një performance spektakolare të goakeeper, Kinga Janurik, prapa një mbrojtjeje të mirë-organizuar nga dyshja gjermane Behnke / Stolle. Alicia Stolle meriton të përmendet ekstra pasi ajo gjithnjë e më shumë merr një rol udhëheqës në fundin e mbrojtjes.

Në anën tjetër të fushës, FTC mund të varet nga shtatë gola nga mbrojtësi i djathtë, Katrin Klujber, duke shënuar mirë nga krahët dhe një përpjekje të shquar të Julia Behnke në linjë.

Shënuesit

Hekurudha FTC

K. Klujber (7) ,. Kovacs (4), J. Behnke (3), N. Hafra (3), A. Kovacsics (2), E. Boelk (2), N. Schatzl (2), N. Toth (2), G. Marton (2), A. Malestein (1), A. Kisfaludy (1), Z. Szucsanszki (1)

Nepërkë Kristiansand

M. Aune (7), L. Sulland (5), H. Reistad (4), N. Mork (4), V. Jonassen (3), E. Arntzen (2), H. Yttereng (2), S Andersen (1)

Ç’pritet më tej?

Ndërsa Vipers Kristiansand është disa ndeshje prapa në Grupin A të Ligës së Kampionëve DELO EHF, shkaktuar nga pandemia Covid, të dy ekipet do të takohen të hënën, 8 shkurt, përsëri në Kristiansand.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu