Nga J. Schuetz

Metz HB vs FTC Railcargo 30:29 (14:17)

Para Ndeshjes

Ishte hera e dytë që të dy ekipet do të takoheshin brenda katër ditëve të fundit. Më parë gjatë javës FTC mbajti epërsinë, duke mbrojtur gjykatën e brendshme 32:30.

Për herë të parë në sezonin 2020/21 DELO EHF Champions League, Metz u largua nga fusha si skuadra humbëse, pasi shënoi 30 gola.

Rezultati

Në një ndeshje të trazuar, FTC qëndroi në epërsi për një kohë të gjatë. Megjithatë, Metz varej përreth dhe gjithmonë qëndronte në distancë goditëse, duke mos u larguar kurrë me më shumë se katër gola.

Rreth dhjetë minuta para kohe, vendimi i trajnerit Mayonnade për të kaluar mbrojtjen e tij në një formacion shumë agresiv 5: 1, ndonjëherë 3: 2: 1, prodhoi rezultatin e dëshiruar dhe me fat për kampionin rekord francez.

Gjysma e 1-rë

Metz filloi më mirë ndeshjen me mirësjelljen e një mbrojtjeje lëvizëse, të organizuar mirë nga kapiteni i ekipit, Astrid N’Gouan.

Megjithatë, në mes të gjysmës, FTC ngadalë por me siguri fitoi terren dhe ndërkombëtarja holandeze, Angela Malestein, në krahun e djathtë ishte lojtari që u përjashtua gjatë kësaj faze të ndeshjes. Ajo do të shënonte 4/4 pas 30 minutash.

Në të njëjtën kohë, Metz po luftonte. Trajtimi i topit në fundin sulmues ishte i ngathët dhe goditjet u morën para kohe. Pasoja – një vrapim 8: 4 në dhjetë minutat e fundit të pjesës. Hungarezët kishin marrë vrullin.

Gjysma e 2-të

FTC u kthye në fushë, duke mbajtur epërsinë dhe nuk kaloi derisa Camilla Micijevic shkurtoi diferencën në një gol (45 min.).

Trajneri kryesor Elek reagoi menjëherë dhe mori kohën e tij të dytë jashtë, duke prishur ritmin e lojës. Pas pak, pas kësaj skuadra e tij kishte rifituar epërsinë para se Manuel Mayonnade të bënte lëvizjen e tij të ndryshueshme.

Në pesë minutat e fundit të ndeshjes, Metz tejkaloi FTC 5: 1 dhe goditja e suksesshme e penalltisë e Tjasa Stanko, tre sekonda para zhurmës së fundit, e çoi përpara klubin francez për të mirë.

Ndryshimi

Dhjetë minuta në pjesën e dytë Metz ishte në litarë, por hungarezi nuk mundi të jepte goditjen vendimtare.

Në vend të kësaj, francezët u kthyen në lojë. Në fund të fundit, vendimi taktik i trajnerit Mayonnade në fundin e mbrojtjes u shpagua dhe shumica e meritave i takojnë Astrid N’Gouan dhe Jurswailly Luciano dhe lëvizjet e tyre të jashtëzakonshme dhe parashikimi i kundërshtarëve lëvizjen tjetër.

Në skajin tjetër të fushës, ishte Orlane Kanor, ai që e detyroi çështjen dhe Stanko dha krem ​​mbi qershinë e tortës.

Shënuesit

Metz HB

A. N’Gouan (5), O. Kanor (5), M.-H. Sajka (5), T. Stanko (4), C. Micijevic (3), J. Luciano (2), L. Kanor (2), D. Bont (2), M.-E. Kopjoni (1), M. Nocandy (1)

Hekurudha FTC

A. Malestein (6), K. Klujber (5), A. Kovacs (4), Z. Szucsanszki (3), G. Marton (3), N. Toth (2), A. Kovacsics (2), E Boelk (1), N. Schatzl (1), N. Hafra (1), J. Behnke

Ç’pritet më tej?

Fitorja e dytë e fundit ka forcuar numrin dy të Metz në Grupin A të Ligës së Kampionëve DELO EHF.

Të dy ekipet do të përballen me Vipers Kristiansand (FTC të Mërkurën, 27 Jan dhe Metz të Shtunën, 30 Jan) duke supozuar që kushtet e karantinës në ndryshim të shpejtë në Norvegji nuk do të çojnë në më shumë shtyrje ?!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu