Nga J. Schuetz

Gjermania kundër Hollandës – do të jetë më shumë sesa një lojë tjetër e hendbollit gjatë raundit kryesor të grave EHF EURO 2020.

Deri më tani, të dy ekipet kanë luftuar për të rimarrë hapat e tyre pas shfaqjeve nën-grupe gjatë fazës së grupeve të ngjarjes. Në ndeshjen një nga raundet kryesore Hollanda u ndesh me Norvegjinë dhe pësoi rezultatin e pritur, duke humbur ndeshjen 25:32.

Pikërisht rezultati i njëjtë shërbeu si një përforcues për Ekipin Gjermani. Me përjashtim të ekuipazhit të trajnerit holandez, Henk Groener, fitoi ndeshjen e tyre kundër Hungarisë.

Pa playmaker, Estavana Polman, (ajo është ende duke u rikuperuar nga dëmtimi i saj në gju) skuadra holandeze është shfaqur e pambrojtur dhe në sulm një qasje e qëndrueshme dhe e strukturuar nuk ka qenë lehtësisht e identifikueshme.

Dhe, sigurisht që nuk ndihmon që Delaila Amega të mos jetë e disponueshme, për të orkestruar çështjet në fund sulmues. Ajo lëndoi gju në ndeshjen e Ligës së Kampionëve EHF midis BVB Dortmund dhe Brest Bretagne më herët në vjeshtë dhe që prej asaj kohe ka shikuar hendboll nga ana anësore.

Lois Abbingh, Inger Smits, Larissa Nusser, Jessy Kramer – trajneri kryesor Mayonnade ka eksploruar disa opsione që mbulojnë pozicionin qendror në pjesën e pasme të Hollandës. Por, asgjë nuk ka funksionuar ende. Në fakt, ekipi ishte afër daljes nga kampionati para kohe, pas humbjeve të papritura kundër Serbisë dhe Kroacisë gjatë fazës së grupeve.

Një fitore në ndeshjen e fundit mbajti gjallë shanset për Snelder & Co., me mirësjelljen e një performance të jashtëzakonshme të Kelly Dulfer. Në fakt, fitorja ndaj Hungarisë duhet të ishte një përvojë ngritëse pas fillimit të dobët në turne.

Për fat të keq, kundërshtari tjetër ishte Norvegjia dhe si çdo ekip tjetër, deri më tani në garë, nuk kishte asgjë që Hollanda mund të bënte, për të ndaluar “Makinerinë Skandinave të Hendbollit” në kërkimin e tyre për një tjetër medalje të artë në EURO 2020.

Ashtu si skuadra e trajnerit Mayonnade, Gjermania pësoi humbjen e saj më të madhe kundër Norvegjisë, por në ndeshjen shumë të rëndësishme kundër Polonisë, skuadra rreth kapitenit, Kim Naidzinavicius gërmoi dhe lufta e vështirë barazoi të gjithë, por siguroi pjesëmarrjen në raundin kryesor.

“Kjo ishte kënaqësi”

Ajo që pasoi ishte rezultati frymëzues në ndeshjen e lartpërmendur kundër Hungarisë. Megjithëse skuadra goditi disa copëza të buta në mes, asnjëherë nuk u ndie sikur Gjermania do të binte në binarë.

Deklarata e trajnerit Groener menjëherë pas ndeshjes, “Kjo ishte kënaqësi”, thekson vetëm frymën e mirë të ekipit, pavarësisht prezantimeve të vështira, deri më tani.

Një ditë më pas, Groener vazhdoi të theksojë rëndësinë e rezultatit mbrëmjen e kaluar, në arenën Sydbank të Kolding, në thirrjen e mediave DHB.

“Ishte shumë e rëndësishme që ne të luanim ndeshjen tonë, veçanërisht kur kemi marrë parasysh fazën e grupeve dhe si kemi performuar atje.

“Për herë të parë ne mbrojtëm ashtu siç e presim të gjithë dhe gjithashtu treguam ritmin tonë në sulm. Sigurisht, jo të gjitha ishin perfekte ende, por ishte një hap i madh përpara.

Në thirrje, Henk Groener theksoi rrethanat e jashtëzakonshme që çojnë deri në EURO 2020.

“Të gjitha kombet kanë humbur një vit të tërë të hendbollit. Në shtator kishim një koleksion ekipesh, kur Julia Behnke dhe Emily Boelk nuk mund të merrnin pjesë, në tetor kaluam edhe tre ditë bashkë, duke humbur edhe më shumë lojtarë.

“Dhe pastaj i gjithë plani për periudhën menjëherë para ngjarjes u prish, kur Norvegjia nuk pranoi të bashkë-priste EURO 2020, si dhe turneun përgatitor në të cilin ishim planifikuar të merrnim pjesë.

“Pastaj, unë u bëra i sëmurë, Alex Koke (ndihmës trajner Gjermania red.) Ishte në karantinë për disa kohë për shkak të Corona, gjithashtu.

“Pothuajse duhet të presësh një fillim të vështirë të turneut.

“Ende nuk jemi ekipi më i qëndrueshëm. Ishte e njëjta gjë ndaj Hungarisë, por në fund u larguam me një fitore të pastër. ”

Përballuar presionit

Më vonë gjatë të njëjtës thirrje, lojtari i krahut të majtë të Gjermanisë, Antje Lauenroth dha një aluzion jo aq delikat që loja e henbollit me hendboll, të mos jetë si asnjë tjetër.

“Ndeshja kundër Hollandës do të jetë një luftë e vështirë – ne me të vërtetë po e presim atë.

“Më në fund, ne duam të marrim presionin dhe t’i bëjmë ballë – ne duam të tregojmë se kemi fituar përvojë në Kupën e Botës të mëparshme dhe në turne të tjerë, ku kemi qenë kaq afër për të marrë rezultate më të mira.”

Të gjitha ekipet në EHF EURO 2020 për Gratë janë përballur, në një mënyrë ose në një tjetër, për të gjetur formën e tyre – Norvegjia është përjashtim nga “rregulli” – në një vit të karakterizuar nga një pandemi globale.

Gjermania ka treguar një grindje dhe ka gjetur tërheqje në këtë kohë të vështirë. Më e rëndësishmja, skuadra pret presionin e ndërmarrjes së hapit tjetër në zhvillimin e tyre.

Asnjë grusht me fat

A mund të dorëzojnë të hënën në mbrëmje në ndeshjen kundër Hollandës?

Hendbolli, ndryshe nga boksi, nuk është një sport ku mund të gjesh një grusht me fat dhe të vendosësh për ngjarjen në një pjesë të sekondës. Suksesi vjen në fund të punës së palodhur dhe orëve të panumërta të përgatitjes. Shumë, nëse jo e gjithë kjo nuk ishte e mundur në dymbëdhjetë muajt e fundit për arsyet e përmendura më parë.

Këtë mbrëmje do të vie deri te vullneti i pastër dhe vendosmëria – jo vetëm për të hedhur një hap tjetër drejt gjysmëfinales në këtë kampionat, por për të vërtetuar karakterin e Skuadrës së Gjermanisë.

Sipas Antje Lauenroth ekipi duket të jetë gati për detyrën.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu