Një nga lojtarët më të mirë në botë të hendbollit për femra, Dragana Cvijic, foli emocionalisht për Balkan-Handball.com në lidhje me betejën e ekipit serb për Lojërat Olimpike në Tokio, por edhe ditët në CSM Bukuresht dhe vendimin për të nënshkruar për RK Slloven Krim Mercator.

  • Kam pasur një periudhë të vështirë, ishte operacioni i dytë në të njëjtin gju në tre muaj. Dëmtimi i njëjtë. Kam luftuar shumë gjatë lojës, kam luajtur i dëmtuar pas operacionit të parë dhe është dashur ta bëj përsëri. Doktori më tha se do të isha jashtë fushe për tre muaj dhe kështu ishte. Kam një javë të tërë stërvitje me ekipin pas meje, gjuri im nuk reagon, nuk fryhet, ndihem mirë, duhet të futem pak në hendboll dhe të kthehem – thotë Dragana, e cila ka aq shumë sa shtatë procedura të gjurit në karrierën e saj.

CSM Bukuresht është duke pritur për një sfidë të madhe, një duel me Valcea për të kaluar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve EHF.

  • Ne luajtëm rreth dhjetë ditë më parë, kishim një problem me kurorën, ndodhi që të gjithë lojtarët u infektuan pas dy ditësh, vetëm 4-5 prej nesh nuk e bëmë. Kishim probleme me stërvitjen, kishte shumë ajër me 3-4 lojtarë në fushë. Nuk kishte kushte për ndonjë punë këtë javë. Unë madje nuk u përgatita për ndeshjen e parë, qëllimi im është të luaj atë të dytë dhe të jem gati për kualifikimet. Unë nuk do të gënjej veten ose klubin. Besoj se do t’i mundim. Do të jetë më e lehtë për ne në Ligën e Kampionëve sesa në kampionatin e brendshëm. Ne nuk duhet t’i nënvlerësojmë ata, ne e dimë shumë mirë se si ata luajnë dhe sa të motivuar janë kur luajnë kundër Bukureshtit. Ne duhet të hyjmë me kokë të pastër, të luajmë mirë dhe të fitojmë jashtë. Tani nuk ka rëndësi se ku luan, nuk ka publik, përndryshe do të ishte një plus i madh për ta, sepse ne e dimë shumë mirë se si është vizita kur shkon atje.

Cilat janë qëllimet e Bukureshtit këtë sezon?

  • Ne duam të fitojmë një vend në Final4 të Champions League dhe të marrim titullin vendas. Dy vjet po na ikin. Një vend në F4 do të ishte i barabartë me fitimin e Ligës së Kampionëve EHF. Meqenëse isha në Bukuresht, ne nuk jemi kualifikuar, sezoni i kaluar ishte kurora, dhe ne ishim të parët që arritëm në çerekfinale. Shpresoj të kapërcejmë pengesën.

Në fund të sezonit, ju ktheheni në RK Krim Mercator të Lubjanës, ku karriera juaj ndërkombëtare filloi pas RK Crvena zvezda

  • Mendova se ishte vendimi më i mirë për mua në atë kohë. Kam bërë operacion, nuk ishte mirë. Trajneri më tha se nuk më donte në skuadër për sezonin e ardhshëm. Definitelyshtë padyshim dita më e vështirë e karrierës sime, momenti më i vështirë, edhe pse thashë se do të luaja i dëmtuar deri në fund, dhe mund të bëja operacion. Para kësaj, unë isha në Lubjanë, u thashë atyre se kisha probleme, por përsëri, ata thanë se më donin mua në ekip, përveç kësaj. Në të njëjtën kohë, pa marrë parasysh se çfarë do të ndodhte në Bukuresht, unë thashë se ishte pas një veprimi të tyre të tillë. Plani është të investosh më shumë, të përpiqesh të sulmosh F4. Trajneri është shumë i mirë, ai luan në një sistem të caktuar, siç kam luajtur deri në mbërritjen time në Bukuresht. Gjithmonë e dija se si dhe çfarë të bëja, dhe kjo nuk ishte saktësisht rasti këtu. Shumë trajnerë ndryshuan, madje edhe në mes të sezonit, dhe ishte e vështirë të bëja diçka më shumë. Ndoshta është pasojë që ne nuk bëmë shumë, fituam një Kupë, por nuk është aq e rëndësishme. Kishim lojtarë të mirë, por kemi luajtur në mënyrë kriminale. Shumë vajza u larguan sepse nuk e përballuan dot atë situatë. Kur ekziston një sistem, atëherë është shumë më lehtë. Unë u ndava për Krime, sepse e di që ata luajnë mirë, ata punojnë mirë dhe kjo më interesoi më shumë. Kur sistemi është i mirë, atëherë ai mund të funksionojë mirë dhe të prodhojë rezultate të mira.

Shans i madh për hendbollin serb

Nga 19 deri në 21 Mars, ekipi kombëtar serb do të luftojë për një vend në Lojërat Olimpike në shoqërinë e zgjedhjeve të Hungarisë, Rusisë dhe Kazakistanit.

  • Do të jetë shumë interesante, është e vështirë të parashikosh diçka. Rusia dhe Hungaria u mblodhën edhe pas Kampionatit Evropian në Danimarkë sepse lojtarët e ekipit kombëtar luajnë në klube vendase, ne nuk jemi, nuk kemi kushte për këtë, nuk mund të largohemi nga klubet. Gratë rumune gjithashtu u mblodhën, ia vlen pesha e saj në ar, vetëm vajzat të shohin njëra-tjetrën, ndihet ndryshe. Kemi një sfidë të madhe përpara, dy ndeshje të vështira. Do të jetë shumë e vështirë të kundërshtosh rusët, ata luajnë në një nivel të lartë. Ndeshja kryesore për ne është Hungaria, për t’i fituar ata dhe për të fituar një vend në Tokio. Ne jemi këtu me cilësi, një top do të vendosë. Kemi pasur një rezultat famëkeq në Danimarkë me ta, por kjo nuk do të thotë asgjë, kemi pasur probleme me kurorën dhe gjëra të tjera. Para kësaj, ne i mundëm ata në Kore. Le të shkojmë për të gjitha ose asgjë. Ndeshja më e rëndësishme e turneut dhe karrierës është përpara nesh. Unë e shoh në atë mënyrë, deri më tani ne nuk i kemi arritur kaq afër Lojërave Olimpike. Ne duam të vazhdojmë historinë e hendbollit për femra në Serbi dhe të interesojmë disa fëmijë të rinj në sportin tonë. Situata është e vështirë, vendosja në Tokio do të përmirësohej shumë. Forma e përditshme do të vendosë, gjithçka tjetër bie në ujë. Në dy ditë, gjithçka ndodh. Likeshtë si turnet për meshkuj në Ligën e Kampionëve Final4 ku gjithçka mund të ndodhë. Nëse duam mjaftueshëm, do të bëjmë një rezultat. E gjitha varet nga ne. Ne mund të marrim shumë nga gjithçka. Nuk ka rëndësi nëse luajmë në Djer apo Nish nëse nuk ka publik. Do të jetë fat i keq për hungarezët sepse ata prisnin stenda të plota. It’sshtë një katastrofë për këtë sport. Nuk kam dëshirë të shoh asgjë kur shoh stenda të zbrazëta. Sporti nuk është më i njëjti, nuk ka një emocion të tillë. Çdo gjë që ne luajmë vjen si ndeshje stërvitore, dhe kjo është ajo që lojtarëve nuk u pëlqen të bëjnë – përfundoi Cvijic.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu