Bazuar në listën e renditjes së EHF, ekipet nga nëntë vendet e para janë regjistruar si kampione të vendit dhe kanë caktuar vende në sezonin e ri.

Sipas rregullave, Gjermania si federata kombëtare e renditur e para në Listën e Mbjelljeve të Ligës Evropiane EHF 2021/22 do të jetë i vetmi vend me dy vende fikse dhe megjithëse ka ende dy raunde për t’u luajtur në bundesligën gjermane për të përcaktuar kampionët e rinj të vendit është e sigurt të thuhet tashmë që të dy rivalët THW Kiel dhe SG Flensburg-Handewitt do të pretendojnë këto dy pozicione.

Pjesëmarrja e këtyre dhjetë ekipeve tani i nënshtrohet vetëm një aprovimi nga EHF EXEC.

12 kërkesa për një azhurnim

Përveç kësaj, 12 klube të pranueshme për të hyrë në Ligën Evropiane të EHF kanë paraqitur kërkesat e tyre për një azhurnim të Ligës së Kampionëve përmes federatave të tyre kombëtare.

Ç’pritet më tej

Të Premten, 25 Qershor, Grupi i Vlerësimit të Ligës së Kampionëve EHF do të vlerësojë klubet që kërkojnë një azhurnim bazuar në disa kritere të ndryshme (vendi, TV, spektatorë, rezultate në garat e kaluara të EHF, menaxhim produkti dhe dixhital) dhe do të përgatisë rekomandime për EXEC vijues, i cili do të konfirmojë skuadrat për gjashtë pozicionet e mbetura në rrjetin fillestar.

Lista përfundimtare e ekipeve për sezonin e ri do të shpallet të hënën më 28 qershor.

Datat e vizatimit janë konfirmuar

Shorti i fazës së grupeve do të mbahet të Premten 2 Korrik në Vjenë dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në kanalet dixhitale EHF.

Ekipet me vende fikse (10)
CRO – HC PPD Zagreb
DEN – Aalborg Håndbold
ESP – Barça
FRA – Hendboll Paris St. Germain
GER – THW Kiel
GER – SG Flensburg-Handewitt
HUN – MOL-PICK Szeged
MKD – HC Vardar 1961
POL – Lomza Vive Kielce
POR – FC Porto

Kërkesa për azhurnim (12)
BLR – HC Meshkov Brest
DEN – GOG Handbold
FRA – Montpellier HB
HUN – Telekom Veszprém HC
NOR – Hendboll Elverum
POL – Orlen Wisla Plock
POR – Sporting CP
ROU – CS Dinamo Bucuresti
SLO – RK Gorenje Velenje
SUI – Kadetten Schaffhausen
SWE – IK Sävehof
UKR – Motor HC

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu