Adhuruesit e sportit në Maqedoninë e Veriut dhe në të gjithë rajonin së shpejti do të marrin një lexim interesant që do të përshkruaj rrugën për në majë të një prej lojtarëve më të mirë të hendbollit në shekullin 21, Kiril Lazarov. Shënuesi më i mirë i Ligës së Kampionëve të EHF të të gjitha kohërave dhe një mbajtës rekord në shumë arsye kur bëhet fjalë për botën e hendbollit, shkruan autobiografinë e tij në bashkëpunim me gazetarin serb Zika Bogdanovic, themelues i faqes rajonale të hendbollit Balkan-Handball.com.

Për dekada, një nga simbolet sportive të Maqedonisë së Veriut vendosi të transferojë historinë e tij nga vendlindja e tij Sveti Nikole në Nantes Franceze, ku ai do të përfundojë karrierën e tij të pabesueshme në verën e vitit 2022, për të shërbyer si një dokument i vlefshëm i sakrificës për bashkëkohësit dhe të ardhmen brezat. betejat, ngritjet dhe ngritjet që ishin një pjesë e pashmangshme e rrugës për në majë.

  • Me shumë entuziazëm dhe energji, hyra në projektin e shkrimit të një autobiografie. Kam investuar me vetëmohim dhe thashë disa gjëra që mund t’u shërbejnë të gjitha brezave, veçanërisht këtyre të reja, për të parë se sa e vështirë është rruga për në majë, dhe një ndjenjë edhe më të ëmbël kur je në të. Më është dashur shumë kohë dhe energji për të kujtuar situatat më interesante në të cilat jam gjendur gjatë këtyre 30 viteve karrierë në hendboll. Jam i bindur që shembuj realë dhe konkretë do të jenë të dobishëm për admiruesit e mi në të gjithë Maqedoninë, Ballkanin dhe tërë Evropën. Kjo është një përvojë e re për mua. Unë iu afrova punës për librin me shumë krenari dhe kënaqësi – tha Kiril Lazarov.
  • Unë jam i privilegjuar të marr pjesë në një projekt si ky. Unë e shoh punën me Kiret për librin si një shans për të mësuar diçka tjetër, por gjithashtu i bëj nderim një karriere të jashtëzakonshme. Unë kam ndjekur rrugën e tij me kujdes për shumë vite, isha njohur me shumë detaje, por procesi i të folurit dhe të shkruarit solli disa gjëra që nuk i dija, dhe që forcuan më tej imazhin tim për të si një nga sportistët më të mirë të shekullit XXI nga kjo zonë. . Historia e Kiret nga betoni i Ovča Polje tek “Blaugrana”, së bashku me gjithçka që ai përjetoi me përfaqësimin e vendit të tij, duke qëndruar me krenari me shiritin e kapitenit dhe kur ishte larg skenës së madhe, ka shumë mesazhe të shkëlqyera. Jam i sigurt që do të shërbejë si frymëzim dhe motivim për të gjithë fëmijët që do të përpiqen të realizojnë ëndrrat e tyre përmes sportit – tha Bogdanoviq.

Autobiografia e Kiril Lazarov duhet të jetë në dispozicion të lexuesve deri në fund të vitit 2021.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu