Raundi #DELOEHFCL i 16-të ndeshjes së dytë të fundit

Odense HB vs Vipers Kristiansand 26:30 (14:19)
Vipers fitojnë 65:62 në total

Nga J. Schuetz

Para Ndeshjes

Pas ndeshjes së parë të ndeshjes një javë më parë dhe fitores së ngushtë, Odense po përballej me një betejë të vështirë pasi Ayaka Ikehara (krahu i djathtë), Rikke Iversen (lojtar i linjës) dhe Mie Hojlund (qendër mbrojtës) zgjatën listën e dëmtimeve të skuadrës daneze.

Vipers vazhdoi të humbasë Nora Mork (mbrojtës i djathtë), Heidi Loke (lojtar i linjës), Silje Waade (mbrojtës i djathtë), Karoline Olsen (krahu i majtë) dhe Jeanett Kristiansen (mbrojtës i majtë).

Rezultati

Në fund, kampionët norvegjezë u larguan me një avantazh prej katër golash, me mirësjellje të një performance dominuese në pjesën e parë.

Nëse nuk do të kishte qenë paraqitja e jashtëzakonshme e portierit Kathrine Lunde, kush e di cilin drejtim do të kishte marrë ndeshja, pasi Lois Abbingh e gjeti distancën e saj në mes të pjesës së dytë?

Gjysma e 1-rë

Një skuadër e dhjetuar e Odense ishte e varur me vizitorët për dhjetë minutat e para të ndeshjes para se Vipers të fillonte të tërhiqej. Vilde Jonassen dhe Linn Jorum Sulland ishin lojtarët më të dukshëm në fushë gjatë kësaj faze.

Në fakt, epërsia me pesë gola në pushim mund të ishte lehtësisht më e lartë, por norvegjezët humbën një gol të zbrazët dy herë, kur trajneri i Odense-it, Kirkely, u përpoq të fitonte një avantazh duke luajtur 7-kundër-6, pasi kishte dalë për herë të parë.

Althea Reinhardt duke zëvendësuar Tess Wester në golin e Odense nuk paguajti dividentë të menjëhershëm.

Gjysma e 2-të

Vipers e shtoi epërsinë e tij në shtatë (minuta e 35-të) dhe dukej sikur Arntzen & Co. do ta hidhte ndeshjen hapur. Në vend të kësaj, norvegjezët morën një magji të thatë, ndërsa Odense shkurtoi rezultatin në një (minuta e 50-të).

Lois Abbingh kishte gjetur hapësirën e saj pas një gjysmë të parë të qetë, Jessica Quintino ishte një forcë e besueshme në krahun e djathtë dhe mbrojtja e Odense ishte rritur, e mbështetur nga portieri Althea Reinhardt.

Për një moment dukej sikur danezët mund të ndryshonin rrjedhën, por qëllimi i vetëm i Marta Tomac u tregua i rëndësishëm, pasi i lejoi Vipers të rifitonin hapat e tyre.

Kundërvajtja e Odense shkoi e ftohtë, ndërsa Henny Reistad bëri që prania e saj të ndihej në anën tjetër të fushës, duke shënuar në tre raste.

Ndryshimi

Përkundër listës së gjatë të dëmtimeve në të dy palët, Vipers ishte ekipi më i rrezikshëm.

Shkalla e kursimit të Kathrine Lunde (42%) ishte një faktor i madh, por jo e vetmja arsye pse Vipers do të përballet me Rostov-Don në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve DELO EHF. Traineri Gjekstad mund të mbështetet në vetëm pak më shumë fuqi zjarri edhe nga kortezi.

Në anën tjetër, Mie Hojlund dhe Rikke Iversen u humbën shumë në të dy skajet e fushës, veçanërisht në pjesën e dytë kur Odense hyri brenda një.

Kuotat e Ndeshjes

“Ka shumë arsye pse kemi humbur. Në pjesën e parë kemi pasur momente kur nuk kemi luajtur aq mirë dhe jemi ndëshkuar për këtë. Pjesa e dytë ishte vërtet e mirë. ” (Althea Reinhard; Odense HB)

“Arritja në çerekfinale ndihet e mahnitshme. Në fund të fundit mund të ketë qenë një ndeshje më e ngushtë, por natyrisht që jemi të lumtur me fitoren. Në pjesën e parë kemi luajtur mirë, por në pjesën e dytë kemi luftuar në të dy skajet. Mendoj se u stresuam pak pasi epërsia jonë e shtatë golave ​​u shkurtua në një, por në fund e arritëm së bashku ”. (Emilie Hegh Arntzen; Vipers Kristiansand)

Shënuesit

Odense HB

J. Quintino (6), L. Abbingh (5), S. Hald (5), F. Cohrt (4), N. Groot (3), M. Rej (2), A.-C. de la Cour (1)

Nepërkat Kristiansand

LJ Sulland (8), H. Reistad (5), J. Knedlikova (4), V. Jonassen (4), H. Yttereng (4), E. Arntzen (2), S. Andersen (2), M. Tomak (1),Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu