Grupi A – DELO EHF Champions League

Skuadra Esbjerg vs Metz HB 25:28 (16:12)

Para Ndeshjes

Skuadra Esbjerg po synonte të tërhiqej nga humbja në shtëpi kundër Rostov-Don një javë më parë, ende pa Estavana Polman dhe Line Jorgensen në fushën e prapme.

Si kampion danez, kryek trainerit Emmanuel Mayonnade po i mungonin disa lojtarë (Ivana Kapitanovic (gol), Maud Eva Copy dhe Melvine Deba), ndërsa Marie Helene Sajka dhe Manon Houette ishin kthyer së fundmi në fushë pas periudhave të zgjatura të rikuperimit.

Rezultati

Fitorja 28:25 shkatërroi serinë e humbjeve të Metz në rrugë ndërsa Astride N’Gouan & Co. mbajti qetësinë e tyre gjatë gjithë ndeshjes, përveç një periudhe të ftohtë drejt fundit të pjesës së parë, kur nikoqiri shkoi në një vrapim 9: 1, duke kaluar në epërsi katër gola.

Gjysma e 1-rë

450 spektatorë në arenën Blue Water Dokken të Esbjerg dëshmuan një fillim të shpejtë të të dy skuadrave dhe skuadra e trajnerit Jensen ishte në gjendje të ruajë një epërsi të ngushtë për dhjetë minutat e para para se Metz të merrte një kontroll më të fortë në ndeshje duke e kthyer deficitin në një avantazh prej katër golash.

Këtu lajmi i mirë përfundoi për kampionin rekord francez – të paktën për pjesën e parë të lojës. Të udhëhequr nga mbrojtësi i djathtë, Mette Tranborg dhe Nerea Pena, Esbjerg shkoi në një vrapim 9: 1, vrulli i ndeshjes kishte ndryshuar, por as për mirë siç doli.

Gjysma e 2-të

Një Meline Nocandy shumë i vendosur dhe performanca efikase e Jurswailly Luciano në krahun e djathtë ishin thelbësore ndërsa Metz ktheu ndeshjen në favor të tyre. Në mes të gjysmës skuadra franceze kishte kaluar një epërsi me dy gola (23:21; minuta e 45), të cilën nuk do të dorëzohej më.

Në anën tjetër, lojtarët e linjës së Esbjerg humbën disa gjuajtje të hapura nga vija, duke e bërë më të lehtë për Metz në rrugën e fitores.

Ndryshimi

Ta themi thjesht – Metz ishte skuadra performanca e së cilës ishte më e qëndrueshme këtë të Dielë pasdite, veçanërisht në pjesën e dytë të ndeshjes.

Shtoni në të performancat e shkëlqyera të Burgaard, Bont dhe Luciano në anën e djathtë të fushës – të tre bashkë për 12 nga 28 golat e shënuar nga Metz – dhe tregohet historia e lojës.

Esbjerg nuk ishte në gjendje të ruajë vrullin e pjesës së parë dhe për pasojë u shënua më shumë: 16: 9 midis minutave 31-60.

Lojtar (et) e Ndeshjes

Në vend të një lojtari të zakonshëm, ka disa emra në ekipin e Metz që vijnë në mendje dhe meritojnë të përmenden.

Së pari performanca e shkathët e Louise Burgaard në pozicionin e djathtë të mbrojtësit gjatë gjithë ndeshjes, së dyti Meline Nocandy e cila i mori gjërat në duart e saj në fillim të pjesës së dytë, e ndjekur nga afër nga Jurswailly Luciano, në krahun e djathtë.

Shënuesit

Skuadra Esbjerg

Nerea Pena (5), Mette Tranborg (5), Sanna Solberg (4), Sonja Frey (3), Marit jacobsen (3), Marit Malm Frafjord (2), Kristine Breistol (2), Vilde Ingstad (1)

Metz HB

Louise Burgaard (5), Meline Nocandy (5), Jurswailly Luciano (4), Debbie Bont (3), Orlane Kanor (3), Olga Perederiy (2), Camilla Micijevic (2), Tjasa Stanko (1), Astride N ‘Gouan (1), Manon Houette (1), Laura Kanor (1)

Ç’pritet më tej?

Sezoni i Ligës së Kampionëve 2020/21 DELO EHF do të shkojë për një pushim dimëror me orarin e rregullt të ndeshjeve që do të vazhdojë në janar të vitit të ardhshëm.

/ J. SchutzSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu