Nga J. Schuetz

Pas vrapimit të mrekullueshëm të Kroacisë në EURO 2020 dhe mposhtjen e Danimarkës në ndeshjen për medaljen e bronztë, stregspiller.com u kap me një nga lojtarët më karizmatikë të ekipit – Katarina Jezic.

Lojtari me përvojë, i linjës (81 ndeshje ndërkombëtare), i cili është duke luajtur hendboll në Siofok KC, në kampionatin hungarez, reflekton në frymën e ekipit që çon deri në ngjarje, suksesin e papritur të “Mbretëreshave të Shock” dhe ardhjen në shtëpi të ekipit pritje

Si e përjetoi Katarina Jezic udhëtimin emocionues të ekipit kombëtar kroat të hendbollit për gratë gjatë tre javëve të fundit, në EURO 2020?

Atmosferë e ndryshme

“Më lejoni të filloj nga fillimi. Që kur u takuam për kampin tonë të trajnimit para se të udhëtonim për në Danimarkë, tashmë mund të ndieja që atmosfera ishte ndryshe.

“Mënyra se si ne ishim duke vepruar dhe mbështetur njëri-tjetrin nuk ishte e njëjtë si më parë. Plani ynë fillestar ishte të shkonim në EURO 2020 dhe të bënim një ose dy hapa përpara.

“Në kampionatin e mëparshëm Evropian, ku morën pjesë gjashtëmbëdhjetë ekipe, ne përfunduam në 16th vend Pra, dëshira jonë ishte të kalonim në raundin kryesor të turneut.

“Dhe, pas ndeshjes së parë kundër Hungarisë ne mund të shihnim dhe ndiejmë se shpirti ynë i ekipit ishte absolutisht i mahnitshëm – dukej sikur po fluturonim në fushë, të gjithë së bashku, të gjashtëmbëdhjetë lojtarë.

“Kjo është kur ne i thamë njëri-tjetrit, ‘OK ne nuk e dimë se çfarë do të ndodhë dhe si do të dalë gjithçka, por le të përpiqemi të shkojmë aq larg sa mundemi.’

Duke shijuar momentin

“Ne dëshironim të shijonim çdo moment dhe çdo ditë në EURO 2020. Dhe, mendoj se ua provuam të gjithëve se kemi shijuar çdo ndeshje të vetme, kemi luajtur. Çdo moment të vetëm, pavarësisht nëse e kemi kaluar në hotel apo në arenë.

“Çfarë mund të them, ishte thjesht e mahnitshme të luaja gjysmëfinalen dhe pastaj të luftoja për vendin e tretë.

“Kjo ka qenë historia më e madhe në të gjithë karrierën tonë të hendbollit – unë nuk flas vetëm për veten time, por për të gjithë lojtarët.

“Media daneze shkaktoi diçka brenda ekipit”

Si u përgatitën dhe si iu afruan Katarina dhe shokët e saj të ndeshjes për medaljen e bronzit?

“Ishte pak histori ndryshe. Në ditët para ndeshjes së medaljes së bronztë, ne ndoqëm lajmet daneze dhe ato që ata po thoshin për ne dhe se si ata na shihnin si një ekip dhe si një kundërshtar.

“Ne nuk na pëlqente trajtimi mediatik dhe ajo që ata po thoshin për ne dhe kjo shkaktoi diçka brenda ekipit. Ata u zgjuan diçka, ku ne thamë: ‘Ju nuk do ta fitoni këtë ndeshje – ne do t’ju tregojmë, se kush jemi në të vërtetë dhe do të pendoheni për çdo fjalë që keni thënë në gazetë dhe në TV.’

“Por, edhe pa të (media daneze red.), Si ekip ne ishim të përgatitur dhe kishim forcën mendore për të garuar në këtë ndeshje – më e rëndësishmja në të gjithë turneun.

“Ne ishim në gjendje të shkruanim histori për hendbollin për femra në Kroaci. Ishte thjesht një ndjenjë e mahnitshme dhe nuk na duhej ndonjë motiv shtesë. ”

Traineri Sostaric dhe “Mbretëreshat e shokut”

A kishte mbetur diçka tjetër për të thënë trajneri, Nenad Sostaric?

“Ai nuk tha shumë. E vetmja gjë që ai tha ishte: ‘Vajzat ju lutemi shijoni lojën sepse kush e di se ku do të jemi nesër ose kur – nëse ndonjëherë – do të luani përsëri një lojë kaq të rëndësishme në jetën tuaj. Mundohuni ta shijoni – unë besoj në secilin prej jush. ‘”

Çfarë ndodhi menjëherë pas ndeshjes së medaljes së bronzit kundër Danimarkës?

(duke qeshur) “Ishte vetëm një festë e madhe siç mund ta shihnit në fushë dhe e kapët në fotot tuaja. Ne ishim vërtet krijues dhe kishim përgatitur një lloj shfaqje për ceremoninë e medaljes.

“Ne kishim bërë kurora për të gjithë anëtarët e ekipit. Në Kroaci, ata kishin dalë me një pseudonim për ekipin, duke na quajtur “Mbretëreshat e Tronditjes”. “

“Mbretëreshat e shokut”…?

“Po – sepse i shokuam të gjithë.

“Fill pas ndeshjes ishte thjesht çmenduri me të gjithë duke kënduar, vallëzuar, ulëritës dhe duke folur me familjet e tyre.”

Pas kthimit në Kroaci, Katarina Jezic përshkruan mikpritjen emocionale në aeroport.

“Ne patëm një mirëseardhje fantastike duke filluar me mbërritjen në aeroportin në Zagreb.

“Njerëzit dhe gazetarët po prisnin jashtë dhe të etur për të na përshëndetur dhe mirëpritur. Ata kishin vendosur disa ekrane me fotografitë tona, skena nga lojërat dhe muzikën kroate.

“Unë mbajta një fjalim të shkurtër dhe po ashtu edhe miqtë e mi – ishte thjesht një ndjenjë e tillë e pabesueshme.

“Pastaj, autobusi na çoi në zyrën e presidentit.

“Diçka që na pëlqente shumë gjithashtu – të dëgjonim disa fjalë nga njerëz të rëndësishëm të këtij kombi, të cilët ndanë ndjenjat e tyre, na mirëpritën dhe na falënderuan për ato që kishim arritur për këtë vend.”

“Hendbolli për femra është i gjallë në Kroaci”

Pas arritjeve të jashtëzakonshme për hendbollin e grave në Kroaci dhe në një moment kur Katarina Jezic dhe shokët e saj të skuadrës u futën në qendër të vëmendjes, normalisht një vend ku ekipi i hendbollit për meshkuj e gjen veten – si u ndie lojtari i linjës për këtë?

“Po tamam. Njerëzit ishin vërtet të lumtur kur panë që hendbolli për femra është i gjallë në Kroaci. Ata panë që gratë mund të luajnë hendboll dhe gjithashtu të jenë të suksesshme; ne jemi një ekip për të cilin mund të bëni tifo.

“Sigurisht, ekipi kombëtar i hendbollit për meshkuj ishte gjithashtu krenar për arritjen tonë dhe i lumtur. Ata na dërguan kaq shumë mesazhe dhe video me fjalë mbështetëse. Ishte vërtet bukur të isha pjesë e gjithë kësaj. ”

Festat e ardhshme do të lejojnë vetëm një pushim të shkurtër nga hendbolli para se fituesja e medaljes së bronzit të kthehet në fushë, së bashku me shokët e saj të klubit nga Siofok. Akoma, ajo do të përpiqet të ndjekë edicionin shumë të vonuar të vitit 2020 të VELUX EHF Champions League FINAL 4 për meshkuj, në Këln, gjithashtu në 28-29 dhjetor.

“Së pari, unë do të festoj Krishtlindjet së bashku me familjen time, para se të duhet të kthehem në Siofok, ku do të luajmë ndeshjen tonë të rradhës më 30 dhjetorth tashmë

“Më pëlqen të shoh çdo lojë nëse orari im i trajnimit lejon dhe unë do të bëj tifo për lojtarët e mi kroatë dhe shpresoj që skuadra më e mirë të fitojë garën, si gjithmonë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu