Nga J. Schuetz

14 dhjetor, EHF EURO 2020, Grupi II – Gjermania ndjek Hollandën me një gol në arenën “Sydbank” të Kolding. Me pesë sekonda në orën e lojës, portieri gjerman Dinah Eckerle lëshon një pasim të saktë, me distancë të gjatë, në fushë në duart e shokut të skuadrës, Marlene Zapf, e cila nuk mund të konvertojë – për fat të keq. Një barazim do ta dërgonte Eckerle & Co. në raundin e fundit në Herning.

Ishin shfaqje siç përshkruhen më sipër dhe kursime spektakolare në lojëra kur llogariten më së shumti që tërhoqën vëmendjen e klubeve më të mira të hendbollit në Evropë dhe që do ta dërgonin reprezentuesin gjerman në një udhëtim nëpër kontinent në sezonin 2020/21.

Pas Kupës së Botës 2019 në Japoni, disa lojtarë të ekipit kombëtar gjerman të hendbollit zgjodhën klube në Hungari për sezonin 2020/21. Emily Boelk, Julia Behnke dhe Alicia Stolle nënshkruan me FTC Rail Cargo, Ann-Cathrin Giegerich u drejtua për në Debrecen dhe portieri Dinah Eckerle vendosi të largohej nga SG BBM Bietigheim pas dy viteve të suksesshme për t’u bashkuar me Siofok KC, fituesin e Kupës 2019 EHF.

Një klub me ambiciet për të sfiduar status quo-në në Nemzeti Bajnokság I – liga më e mirë profesionale për hendboll për gratë, e dominuar nga pesë herë fituesi i Ligës së Kampionëve Gyoer Audi ETO KC dhe FTC Rail Cargo, ish fituesi serik i Hungarisë.

Në atë kohë e ardhmja e Eckerle dukej premtuese dhe në përputhje me aspiratat e saj, por më pas erdhi Covid-19 dhe pandemia që pasoi ndryshoi shumë nëse jo gjithçka në planet e saj për sezonin e ardhshëm.

Në këtë intervistë, Dinah Eckerle flet për udhëtimin e saj, i cili do ta merrte atë nga brigjet e liqenit Balaton, përmes Metz në bregun perëndimor të Danimarkës, ku kohët e fundit ajo nënshkroi një kontratë dy-vjeçare me Team Esbjerg duke filluar në verën e 2021, si si dhe vlerësimin e saj për arritjet e Gjermanisë në EHF EURO 2020 për gratë.

stregspiller.com e kapi atë në Metz, ku ajo do të përballet me një orar të shtrënguar ndeshjesh në muajin janar. A gjeti ende kohë të vendoset dhe të përshtatet me mjedisin e saj të ri?

“Unë jam duke bërë mirë – edhe pse janari do të jetë pak stresues duke pasur parasysh shumë lojëra dhe shumë seanca stërvitore në mes.

“Në fillim, pasi u bashkova, ishte paksa e vështirë pasi hyra në një ekip në mes të sezonit, por vajzat më pritën me krahëhapur. Në këtë pikë, ndihem vërtet mirë për gjithçka këtu. ”

Nga Siofok në Metz

Sigurisht, një qëndrim në Metz me kampionin rekord francez nuk ishte në planet para sezonit 2020/21 siç pranon hapur Dinah Eckerle.

“E saktë – ideja origjinale ishte të luaja dy vjet në Siofok, por duke pasur parasysh situatën aktuale nuk mund të kishte dalë më mirë për mua. Tani, unë jam këtu (në red. E Metz) dhe kjo është vërtet e mrekullueshme.

“Presidenti i Siofok dhe unë ramë dakord të nënshkruajmë marrëveshjen e përfundimit me efekt të menjëhershëm dhe kjo është arsyeja pse unë isha në gjendje të bashkohesha me një ekip tjetër në një njoftim kaq të shkurtër.

“Duke pasur parasysh rrethanat në Siofok, u bë mjaft e qartë se unë nuk do të qëndroja me klubin. Kjo situatë përkoi me dëmtimin e Ivana Kapitanovic (portier në Metz) dhe kërkimet e klubit për një portier zëvendësues. E gjitha funksionoi shumë, shumë shpejt. Brenda dy ose tre ditësh mblodha sendet e mia dhe u zhvendosa nga Siofok në Metz.

“Edhe pa mundësi në Metz ishte e qartë për mua që nuk do të qëndroja në Siofok. Unë i thashë vetes që nuk do të rrija rrotull, megjithëse nuk e dija se ku do të përfundoja tjetër. Përfundimi i kontratës sime ndodhi para se të dija që Metz do të bëhej destinacioni im i radhës. Ishte një vendim i rrezikshëm për mua dhe atëherë isha plotësisht i vetëdijshëm se mund të isha pa një klub deri në EURO 2020. ”

Siç e përmendi Eckerle, situata e saj fatkeqe në Siofok përkoi me fatin e keq të një portieri tjetër. Në kohën kur ndërkombëtarja gjermane u pajtua me menaxhimin e klubit të Siofok, Ivana Kapitanovic grisi ligamentet e kryqëzuara. Lëndimi i rëndë në gju i kombëtarit kroat hapi derën në Metz.

“Mendoj se vetëm një ose dy ditë pas ndërprerjes së lidhjeve me Siofok dhe plagosjes së Kapitanoviç, agjenti im ishte në kontakt me presidentin e Metz. E gjitha ndodhi kaq shpejt dhe çoi në një largim mjaft të shpejtë në Siofok. Një javë më vonë, e gjeta veten në arenë, në Metz. ”

Bashkimi me një ekip tjetër në mes të sezonit pothuajse gjithmonë paraqet një situatë sfiduese. Si i përjetoi Dinah Eckerle javët e para në Metz?

“Nuk ishte shumë e vështirë. Klubi u kujdes shumë mirë për mua dhe vajzat janë super. Nga ana tjetër, unë nuk jam një person, i cili hyn në një dhomë dhe përpiqet të tërheq të gjithë vëmendjen, për të thënë kështu. M’u desh një moment të mësohesha me situatën e re, por vajzat vërtet ma bënë më të lehtë.

“Pas disa seancave praktikë, unë e dija stërvitjen pasi çdo klub ka mënyrën e vet për të bërë gjëra, si organizimi i rutinave të përditshme dhe seancat praktikuese.

Ndërsa Metz nuk është vetëm një klub i drejtuar nga mulli, por një organizatë me një histori të pasur dhe jashtëzakonisht të suksesshme të hendbollit, ambiciet janë ngritur dhe sezoni aktual nuk ndryshon. Ndërkombëtarja gjermane është plotësisht e vetëdijshme për qëllimet e larta.

“Po – klubi është mësuar me suksesin dhe, natyrisht, Metz dëshiron të fitojë kampionatin kombëtar dhe kupën edhe këtë vit. Kjo shkon pa thënë.

“Në të njëjtën kohë, të gjitha opsionet janë në tryezë edhe në Ligën e Kampionëve, veçanërisht pas fitores sonë në shtëpi kundër Rostov-Don. Në tërësi, ne jemi pozicionuar shumë mirë për ndeshjet tona të rradhës dhe fazën vijuese të garës. ”

Nga “Les Arenes” në “Blue Water Dokken”

Duke kaluar në nënshkrimin e një marrëveshje dy-vjeçare me Ekipin Esbjerg që nga 1 korrikurr, 2021, ishte e qartë që magjia e saj në Metz do të mbaronte pas gjashtë muajsh?

“Sigurisht, nuk përjashtova qëndrimin përtej këtij sezoni. Aktualisht, unë jam një lojtar në Metz dhe kur jam nën kontratë, marr pozicionin që klubi ka të drejtë të flasë me mua së pari në lidhje me një zgjatje të mundshme të kontratës. Por, Metz sinjalizoi herët që fejesa do të ishte vetëm për gjashtë muaj, për të mbajtur derën hapur për Kapitanovic.

“Unë – nga ana tjetër – po kërkoja një qartësi në lidhje me sezonin e ardhshëm, duke ditur që klubet janë në një pozitë të vështirë për të nënshkruar lojtarë të rinj. Sidomos tani, kur merren parasysh pasiguritë e nxitura nga pandemia e Corona.

“Doja të vendosja sa më shpejt të ishte e mundur dhe të krijoja një situatë të sigurt për sezonin e ardhshëm. Më tej erdhi oferta nga Esbjerg dhe nuk më vonoi shumë për të arritur në përfundimin se do të nënshkruaja me ta. ”

Duke pasur parasysh pasiguritë e shkaktuara nga pandemia e Corona, Ekipi Esbjerg duket se është në pozicionin fatlum për të planifikuar përpara dhe për të ekzekutuar kontrata me emra të tjerë të profilit të lartë si Henny Reistad i Norvegjisë. Si e vlerëson Eckerle punëdhënësin e saj të ri?

“Shtë një klub që nuk varet nga një sponsor i madh, por nga shumë më të vegjël. Ky, besoj, është një avantazh i vërtetë në mjedisin aktual. Situata financiare duket të jetë shumë e sigurt duke pasur parasysh strukturën e larmishme të mbështetjes.

“Për mua ishte e qartë sapo u prezantua oferta. Nuk duhej ta mendoja shumë gjatë. Aspekti i vetëm i çuditshëm ishte se unë isha duke u përgatitur për të nënshkruar një kontratë me një tjetër klub, kështu që menjëherë pas mbërritjes time në Metz.

“Ky ishte një moment kur më duhej të bëja një pauzë për dy ditë, vetëm për t’i parë muajt e kaluar në perspektivë, pasi isha duke parë një periudhë shumë të trazuar në jetën time.

“Unë kisha nevojë të merrja një frymë thellë përpara se të vendosja se si gjërat do të shkojnë përpara që nga kjo verë.”

Ambiciet e Esbjergut

Këtë sezon Ekipi Esbjerg ka qenë duke luftuar në Ligën e Kampionëve DELO EHF dhe aktualisht renditet në vendin e 6-të të tetë skuadrave në Grupin A. Megjithatë, Dinah Eckerle ka pritje të mëdha për një larmi arsyesh.

“Unë me siguri shpresoj që Esbjerg të luajë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm dhe mendoj se ata janë në një pozitë të mirë, duke marrë parasysh pozicionin e tyre në kampionatin danez për momentin. (Aktualisht, Esbjerg renditet i pari me tre ekipe në pikë të barabarta – red.).

“Por, pa marrë parasysh se çfarë, sezonin e ardhshëm do të kemi një ekip shumë emocionues në Esbjerg. Jam veçanërisht i lumtur për nënshkrimin e Reistad – për mua një transferim të lartë. Diçka për të cilën nuk dija para kohe dhe nuk e prisja.

“Ne do të kemi një fushë mbrojtëse shumë të fuqishme dhe lojtarë të shkëlqyer të krahut. Trueshtë e vërtetë që ekipi ka luftuar pak për shkak të dëmtimit të Polman dhe një shtatzënie tjetër (Line Jorgensen red.). Por, sezonin e ardhshëm – duke supozuar se të gjithë janë në gjendje – ne do të jemi në gjendje të luajmë një rol të rëndësishëm në Champions League, për mendimin tim. “

Hendbolli siguron qëndrueshmëri

Ndërsa udhëtimi me slitë të Dinah Eckerle 2020/21 do të marrë fund në Esbjerg, ajo ka arritur të mbajë fokusin në hendboll. Në fakt, gjatë pandemisë sporti ka siguruar një farë stabiliteti siç thekson ajo.

“Nuk është aq e vështirë – tani hendbolli ka të bëjë me të vetmen gjë që siguron strukturë dhe ndjenjën e sigurisë. Jo shumë ka ndryshuar, me të vërtetë. Po – ne nuk interpretojmë para spektatorëve dhe disa lojëra u anuluan; hendbolli ende ka të bëjë me elementin e vetëm të qëndrueshëm në jetën time.

“Unë kam sesionet e mia të përditshme të trajnimit dhe i luaj ndeshjet çdo të Mërkurë dhe të Shtunë, tani. Unë i shoh shokët e mi të ekipit dhe për këtë arsye kam kontakte të mia shoqërore – është situata më e mirë duke pasur parasysh rrethanat e tmerrshme të shkaktuara nga Corona. Në përgjithësi, mund të jetë shumë më keq ”.

Corona – një pjesë e jetës

Duke folur për Corona – koncepti i flluskës gjatë EHF EURO 2020, ku ekipet, zyrtarët, anëtarët e stafit dhe përfaqësuesit e zgjedhur të medias ishin të izoluar në hotele të dedikuara, punuan mirë siç pajtohet Eckerle.

“Unë mendoj se Corona është trajtuar në mënyrë efektive gjatë kampionatit evropian, në dhjetor. Sa më përket mua, organizatorët danezë bënë një punë të shkëlqyeshme dhe me të vërtetë u habita që Covid nuk ishte një temë kaq e madhe ndërsa turneu ishte në aktivitet të plotë. Sigurisht, ne të gjithë u testuam rregullisht brenda “Bubble”, por siç thashë, nuk ishte një pikë e madhe bisedimi mes shokëve të mi të skuadrës.

“Për mua (tani Corona) është bërë pjesë e jetës, tani për tani. Unë testohem dy herë në javë dhe e di që të gjithë shokët e mi të skuadrës në Metz janë negativë. “

“Ne duhet të jemi në gjendje ta detyrojmë çështjen!”

Kur flet për rezultatin sportiv në EHF EURO 2020, Dinah Eckerle pranon performancën e vështirë të ekipit kombëtar të Gjermanisë dhe adreson një mangësi në veçanti.

“Ne kemi përjetuar disa ngritje dhe ngritje – edhe një herë, duhet ta pranoj. Diçka që kemi parë në vitet e fundit në çdo turne. Trueshtë e vërtetë që gjatë gjithë raundit paraprak ishte një udhëtim me gunga, por ne arritëm në fazën tjetër. Ky ishte qëllimi ynë.

“Në raundin kryesor ne patëm një fillim të mirë me fitoren ndaj Hungarisë, por nuk mund ta bartim vrullin në dy ndeshjet e ardhshme (kundër Hollandës dhe Kroacisë red.), Gjë që më duket shumë e trishtueshme.

“Duke parë vitet e kaluara, shpesh na duheshin vetëm një ose dy gola për të arritur në raundin përfundimtar, por në të njëjtën kohë duhet të pyesim veten, pse na duhet gjithmonë ‘vetëm një qëllim’ për të arritur në gjysmëfinale ?

“Në situata, kur loja është në linjë, ne duhet të jemi në gjendje ta detyrojmë çështjen pavarësisht se kush është kundërshtari dhe ta kthejmë një ndeshje në favorin tonë. Edhe një herë – ne nuk e kishim këtë cilësi.

“Veryshtë shumë e rëndësishme që në analizën e kampionatit të kaluar të gjithë të kemi ardhur në të njëjtin përfundim dhe ta trajtojmë atë në takimet tona të ardhshme të ekipit.

“Në baza ditore, ne duhet të punojmë më shumë në klubet tona përkatëse, përndryshe nuk do të bëjmë ndonjë përparim. Kjo është e qartë, kur shikojmë prapa në turnet e kaluara.

“Shumë herë kemi humbur një rezultat më të mirë për shkak të disa golave ​​dhe nuk mund të justifikohet duke pretenduar fat të keq sepse një top i devijuar nuk u kthye në duart tona, për shembull.

“Ekipi ynë ka cilësinë për ta detyruar këtë çështje – jam i bindur. Por, ne duhet të dorëzojmë gjatë kohës së përtypjes për t’iu bashkuar luftës për medalje.

Pyetja e fundit

Kush do të fitojë Kupën Botërore IHF për Burra 2021, në Egjipt?

“Oh – kjo është një pyetje e mirë – rrallë shikoj hendboll për meshkuj.

“Por, unë jam i mendimit që Gjermania është për një surprizë këtë vit. Ata kanë shumë lojtarë të rinj, të cilët janë të etur të paraqiten në skenën ndërkombëtare – ata mund të prodhojnë një rezultat të mirë.

“Përveç kësaj, unë pres që Danimarka të jetë në mesin e pretendentëve për medalje dhe Franca do të ketë një ekip konkurrues gjithashtu, mendoj.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu