Nga Chris O’Reilly

CSM Bucuresti janë vetëm në çerekfinale të Ligës së Kampionëve EHF për sezonin e gjashtë me radhë pasi një pjesë e dytë mahnitëse u dha atyre një fitore 33:24 ndaj rivalëve rumun SCM Ramnicu Valcea në ndeshjen e parë të play-off-eve të tyre përplasje

Në një lojë me kufij të mirë që rezultoi në një diferencë të madhe fituese, këtu janë fushat që bënë ndryshimin.

Mbrojtja e Valcea

Në vrojtimin e së premtes, mbrojtja e golit të tyre u identifikua si çelësi i shanseve të humbësve dhe në pjesën e parë ata bënë pikërisht atë, duke kufizuar CSM në vetëm 17 goditje në portë.

Ju mund të mbroheni ashtu si ju pëlqen, por keni nevojë për një portier pas jush që të përputhet me atë përpjekje dhe nuk erdhi për Valcea sot. Marta Batinovic mori vetëm duart në një goditje nga 15 dhe ndërsa zëvendësuesi i saj Daciana Hosu ishte përmirësuar shumë me gjashtë ndalesa, ajo u zbeh në krahasim me Jelena Grubisic në anën tjetër dhe 16 kursimet e saj me 41%.

Pa ndalur Neagu

Callshtë një telefonatë e lehtë për të theksuar Neagu si një ndeshje para-ndeshjes dhe madje edhe më lehtë për ta bërë atë kur ajo vazhdon të shënojë 13 gola në lojë.

Kthehu në një arenë ku ajo luante rregullisht për katër vjet dhe ku e çoi Valcea në finalen e 2010 të këtij kompeticioni, ajo luajti një rol të madh në shkatërrimin e ëndrrave evropiane të këtij klubi për një vit tjetër. Ishte një performancë e madhe nga legjenda e gjallë dhe ju mund të ndjeni se sa do të thoshte ndërsa ajo linte të vrumbullonte një “eja!” që vijnë nga fusha pasi iu dha lojtari i ndeshjes.

Rasti

Fakti që ishte një derbi në fazat e eliminimit të Ligës së Kampionëve EHF dukej se luante në mendjet e shumë të përfshirëve. Kishte disa gabime jo karakteristike nga të dy palët, duke përfshirë një moment të çuditshëm kur të dy palët hodhën topin jashtë loje brenda pesë sekondash, ndërsa trajneri i CSM Adrian Vasile dukej më i turbullt se zakonisht ndërsa gumëzhinte lart e poshtë anës.

Forca më e madhe e CSM-së në thellësi dhe përvojë në trajtimin e situatave të presionit të treguara në pjesën e dytë, megjithatë, ndërsa ata ngritën temperaturën e kundërshtarëve, duke çuar në lojë të nxituar nga Valcea, ndërsa mbeteshin të ftohtë në sulm.

Beteja e gjykatës së pasme

Ndërsa CSM mund të mbështetej te Neagu dhe Barbara Lazovic për të gjuajtur në 20 gola nga fusha e pasme, Valcea ishte kryesisht keq.

Me përjashtim të Kristina Liscevic, e cila prodhoi një mbresëlënëse shtatë gola dhe nëntë asistime, ishte një ditë e dobët në zyrë me Shenia Minevskaja që shënoi një nga shtatë dhe Mireya Gonzalez katër nga 10.

Momenti përcaktues

Në fillim të pjesës së dytë, me Cristina Neagu që kishte shënuar gjysmën e golave ​​të CSM, Valcea vendosi ta shënonte atë jashtë loje në një përpjekje për të parë nëse pjesa tjetër e sulmit të opozitës do të fundosej apo notonte.

Ata notuan! Siraba Dembele mori golin e saj të parë të ditës, shpejt pasuar nga një nga Barbara Lazovic dhe CSM papritmas u rrit me pesë gola pas 40 minutash.

Martin në mes

Në një fazë vendimtare të pjesës së dytë, Vasile mori vendimin e zymtë për të përdorur krahun e djathtë të zakonshëm Carmen Martin si një palë duar të sigurta në pozicionin e qendërmbrojtësit.

Nuk ishte sulmi i parë i Spanjollës në fushën e pasme këtë sezon, por duke parë atë të menaxhonte sulmin dhe të lehtësonte Neagu në bërjen e gjërave të saj.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu