Hendboll në Kroaci pezullohet deri më 22 maj. Federata Kroate e Hendbollit, si organi i vetëm kombëtar i hendbollit në Evropë për momentin, shtyu Play-Off, Play-Off dhe përfundimin e Ligës së Grave nga 10 Prill në 22 maj për shkak të “situatës së keqe të pandemisë”, megjithëse numrat COVID-19 nuk janë është më keq sesa në pjesën e mëparshme të vitit, ku League po luante normalisht. Të gjitha ligat e tjera sportive në Kroaci luajnë rregullisht.

Shumica e komunitetit të hendbollit dhe mediave që gjejnë arsyen e qartë për një vendim të tillë kanë frikë nga RK PPD Zagreb për humbjen e trofeve të vendit në garë me RK Nexe Nasice. Nexe janë në formë të mirë, ata luajtën dy përplasje të ngushtë me Rhein Neckar Lowen në TOP 16 të Ligës Evropiane të EHF, ndërsa Zagrebi kishte sezonin më të keq në EURO ndonjëherë, me rezultatin 0-14 në Champions League.

RK PPD Zagreb është kampion i përjetshëm i Kroacisë që nga viti 1992, kur vendi shpalli pavarësinë. I gjithë projekti ambicioz i gatshëm për të luftuar për trofeun, nuk ekziston më, duke përfshirë RK Metkovic Jambo, i cili trofe i Kampionatit në 2002 u mor në “tryezën e gjelbër”.

Presidenti i RK Nexe Josip Ergovic deklaroi në podcastin e Balkan-Handball.com se “ai nuk do të dorëzohet”:

  • Ne shikojmë hendboll të lartë kudo, luhet në Slloveni, Gjermani, Serbi, u luajt Kupa e bukur e Kroacisë për gra, gjithçka është e mrekullueshme, e bukur, nuk mund të pajtohem se nuk mund të luajmë. Interesa të veçantë vendosin, gjithçka është e qartë për të gjithë, madje edhe për ata që e mbështetën atë vendim. Le të thonë pse e bënë këtë. Shumë njerëz më kanë pyetur, për çfarë të duhet? Ju keni një kompani, familje të suksesshme, jetoni në një ambient të bukur, pse luftoni me mullinjtë e erës? Diçka më shtyn më tej dhe nuk do të dorëzohem. Unë dua që ai klub të jetë edhe më i mirë. Evropa është konfirmimi ynë, ne shohim se po bëjmë gjërat e duhura. Nga një ambient i vogël por ne kemi treguar se mundemi. Ne po shtyjmë përpara, nuk do të dorëzohemi kaq lehtë. Ne jemi një klub profesionist me ambicie për të fituar trofe – tha ndër të tjera Ergović dhe shtoi:
    Me këtë qasje, ne do të hyjmë në kategorinë e sporteve. Disa sponsorë, qytete, njerëz financojnë klube, ky është problemi kur vendosni kështu. Sporte dhe klube të tjera në Kroaci dhe rajon tregojnë se është e mundur të luash. Ne jemi duke planifikuar për një kohë të gjatë. Ne planifikojmë të luajmë gara evropiane dhe të jemi seriozë. Ne do të dëshironim të arrijmë në Ligën Evropiane F4, të fitojmë Kupën dhe Kampionatin Kroat. Unë dua që ne të jemi favoritë me kapele gjatë shortit, dhe jo siç është rasti tani. Nëse jemi kampionë, jo për të qenë ekstra, por për të marrë disa pikë, për të prezantuar hendbollin dhe hendbollin kroat të të gjithë rajonit.

KEMI INVESTUAR M M SHUM SE 10,000,000 EURO N H HANDBALL

  • Ne kemi një sallë që strehon më shumë se 2,000 spektatorë, rregullojmë VIP dhe bëjmë një kafene për spektatorët. Paralelisht me Qytetin, ne jemi duke ndërtuar një sallë pune me shpenzimet tona, ku do të jemi pronarë dhe ku do të krijojmë shumë më shumë kapacitet për të punuar me fëmijë. Kemi staf të mirë, na mungon infrastruktura. Në planin afatgjatë, në 3-4 vjet, është planifikuar të ndërtohet një sallë me 4,000 vende, e cila është standardi EHF për momentin. Sado i vogël që është Našice, është e nevojshme që të mund të luajmë në Ligën e Kampionëve. Ne mund të mos jemi kampionë këtë vit, tjetër, ose për dy vjet, por një ditë do ta bëjmë. Se nuk kemi pse të shkojmë në Osijek ose diku tjetër. Këto janë planet tona afatmesme dhe ne do t’i arrijmë ato. Infrastruktura është çelësi për të shoqëruar këtë punë cilësore të tonën. Hendbolli është shumë i rëndësishëm për grupin Nexe. Isshtë një projekt marketingu që i jep komunitetit lokal, jo vetëm Naçicës dhe Slavonisë, por gjithë Kroacisë. Ne po krijojmë lojtarë të ekipit kombëtar dhe po përhapim energji pozitive, nuk do të ndalemi, do të vazhdojmë. Familja ime ka dhënë më shumë se 10,000,000 euro për hendboll në 15 vitet e fundit. Këto janë para të mëdha. Nuk e di që dikush në Kroaci e bëri atë privatisht. Ne jetojmë për hendboll, jo prej tij. Ky është një ndryshim i madh. Nuk na vjen keq, mendojmë se në një farë mënyre është detyra jonë. Nëse kompania po ecën mirë, mendoj se është në rregull. Sigurisht, mund të ketë qenë ndryshe, mbaji të gjitha paratë për vete ose nuk di çfarë të bëj tjetër, por e gjithë familja ime e mbështet atë projekt dhe kjo është gjëja më e rëndësishme – tha Ergović.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu