Barcelona spanjolle e bëri avantazhin edhe më të madh në listën RANKIMI T-GJITHA KOHA të hendbollit evropian nga marrja e 10 pikëve të reja në Këln me trofeun e 10-të EHF Champions League.

Skuadra më e suksesshme e hendbollit ndonjëherë është tani 72 pikë përpara ekipit të dytë më të mirë në historinë e hendbollit të klubit, ligës së dytë gjermane VfL Gummersbach, por edhe më shumë në krahasim me THW Kiel dhe SC Magdeburg, të cilët janë në pozicionin Nr.3 dhe Nr. 4

Lëvizja më e madhe në dy vitet e fundit që kur Handball-Planet.com krijoi “listën ALL-TIME” bëri hungarez Telekom Veszprem, i cili erdhi nga i 9-ti në pozicionin Nr.7. PSG Handball shkoi nga vendi 46 në pozicionin 35 në dy “sezonet pandemike” të fundit.

Të sapoardhurit në listë, i cili ka 199 ekipe gjithsej (klube që janë kualifikuar për në gjysmëfinale dhe finale të të gjitha Kupave Evropiane që nga viti 1956) janë Danimarka Aalborg i cili erdhi shpejt në pozitën 87, por edhe polaku Orlen Wisla Plock, Suedisht Ystads IF dhe Cyprusrian Anorthosis Famagusta.

FRANCA JANE TANI FUQIA NR.4

Nëse hidhni një vështrim në rezultatet kumulative të klubit për secilin vend, Gjermania është shumë përpara Spanjës, por tani Franca dhe Hungaria ndjekin Rumaninë në pozicionin Nr.3 dhe 4 në vend të Kroacisë që humbi vendin e TOP 5 në dy sezonet e fundit.

LISTA E RANDANDIMIT T ALL GJITHA KOHAVE T OF HANDBALLIT EVROPIAN

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu