Nga J. Schuetz

E domosdoshme – ishte fjala e parë që më erdhi në mendje gjatë leximit të njoftimit të Julia Behnke për t’u tërhequr nga ekipi kombëtar i hendbollit për femra të Gjermanisë, me efekt të menjëhershëm, javën e kaluar.

Së bashku me kapitenin e ekipit, Kim Naidzinavicius, lojtari i linjës 27-vjeçare e quajti atë të pushojë – tani për tani.

Pak më shumë ngjyra u sigurua përmes mediave sociale, ku Julia shpjegoi vendimin e saj, duke përmendur një “kalendar të munguar për të evoluar si një ekip në nivelin më të lartë” dhe “ndryshimet e pazgjidhura në vitet e fundit”.

Vendimi erdhi pas analizës së një rezultati tjetër zhgënjyes të Ekipit Gjerman në EURO 2020, dhjetorin e kaluar, ku ekipi i trajnerit Henk Groener përfundoi 7th.

Julia Behnke do të lërë një boshllëk pasi është një nga një grup i zgjedhur i lojtarëve të linjës / mbrojtësve qendrorë, të cilët përfaqësojnë klasin e lartë ndërkombëtar dhe që performojnë njësoj mirë në të dy skajet e fushës. Lojtarë si Kari Brattset Dale dhe Marit Malm-Frafjord (Norvegji), Beatrice Edwige (Francë), Danick Snelder (Holandë), Kathrine Heindahl (Danimarkë), Linn Blohm (Suedi) ose Dragana Cvijic (Serbi) – lista është e shkurtër.

Rëndësia e një lojtari të linjës ose mungesa e tij, i cili operon në nivelin më të lartë në të dy anët e fushës mund të shihet duke parë kolegët e Behnke në krahun e meshkujve në Kupën e Botës së fundit.

Në Egjipt, Gjermania u përpoq të konkurronte pa qenë në gjendje të mbështetej në aftësitë e jashtëzakonshme të Patrick Wiencek dhe Hendrik Pekeler në mbrojtjen qendrore – dy lojtarët e linjës kishin hequr dorë përkohësisht për shkak të shqetësimeve në lidhje me pandeminë e Corona në vazhdim. Si pasojë – jo e vetmja – ekipi përfundoi në 12th vendi, performanca më e keqe e një skuadre gjermane në një Kupë Botërore të hendbollit, ndonjëherë! Dy lojtarët e linjës dhe mbrojtësit qendrorë nga THW Kiel u humbën shumë.

Shembulli mund të jetë tregues se sa e vështirë do të jetë të zëvendësosh një lojtar me cilësitë e Behnke.

stregspiller.com foli me të në lidhje me pensionimin e saj të parakohshëm nga ekipi kombëtar, lëvizjen nga Rostov-Don në FTC Railcargo në verën e vitit 2020, duke garuar në Ligën e Kampionëve në mes të arenave pandemike, bosh dhe perspektivat e arritjes në FINAL DELO EHF4 , në maj, të këtij viti.

Zhgënjuese EURO 2020

Si shumica e ekipeve të tjera, Gjermania u përpoq në përgatitjet e tyre për momentin më të rëndësishëm të hendbollit. Në fakt, ishte afër një mrekullie që Danimarka e tërhoqi ngjarjen ashtu si bëri pasi bashkë-nikoqiri i Norvegjisë u tërhoq vonë.

Në muajt para EURO 2020, shumica e lojtarëve u detyruan të ndërpresin lojën e hendbollit në Mars dhe Prill për shkak të një virusi të përhapur Corona dhe koleksionet e ekipit kombëtar në vjeshtë ishin jo të plota në rastin më të mirë, duke çuar në një fillim të çrregullt të kampionatit.

“Ishte një situatë shumë e veçantë jo vetëm për ne. Të gjithë kombet u ndikuan në një mënyrë ose në një tjetër. Pothuajse çdo lojtar dhe çdo ekip ishte në një nivel të ndryshëm – shumë arritën direkt nga karantina dhe disa lojtarë kryesorë mungonin.

“Në të gjitha u ndje disi kaotike, por siç thashë çdo ekip u prek në një farë mënyre. Cilësia e hendbollit në EURO 2020 nuk e arriti nivelin e viteve të mëparshme, duke folur në përgjithësi.

“Megjithatë, Norvegjia dhe Franca dolën me një intensitet më të lartë krahasuar me ekipet e tjera.”

#aufwiedersehen

Në javët pas EURO 2020, Julia Behnke arriti në përfundimin për të marrë një pushim nga ekipi kombëtar, ndërsa mbajti derën hapur për një rikthim. Por, tani për tani ajo ka vendosur mendjen e saj.

“Po – në postimin tim në rrjetet sociale kam zgjedhur termin ‘orar’ qëllimisht pasi përfshin dy elementë të rëndësishëm – ‘koha’ dhe ‘plani’ – dhe tani për tani nuk njoh asnjërin në mënyrë që të zhvillohem si ekip në niveli më i lartë.

‘Ndryshimet’ që përmenda, nuk dua t’i adresoj publikisht – është çështje e brendshme. Unë jam i vetëdijshëm që njerëzit do të nxjerrin konkluzionet e tyre, por më lejoni të theksoj se nuk është asgjë personale midis Henk (Henk Groener – kryetrajner i ekipit të Gjermanisë ed.) Dhe mua. E gjitha është pjesë e strategjisë dhe filozofisë aktuale – e gjithë paketa nëse doni – Unë thjesht nuk mund të identifikohem me të, tani.

Nga Rostovi në Budapest

Pas vetëm një viti me kampionen ruse, Rostov-Don, Julia Behnke vendosi të hapte një kapitull të ri në Budapest, në FTC Railcargo, ku ajo do të ribashkohej me shokët e saj të kombëtares – tani ish – Emily Boelk dhe Alicia Stolle. Pavarësisht se mbërriti në kryeqytetin hungarez në mes të pandemisë së Corona, Behnke është plot lavdërime dhe ngazëllime të sinqerta.

“Kam vetëm gjëra pozitive për të thënë. Klubi më priti shumë mirë – është një ndjenjë fantastike dhe unë jam shumë i kënaqur me skuadrën. Unë jam duke pritur me padurim secilin seancë stërvitore dhe mendoj se ju mund ta shihni se si ekip jemi në rrugën e duhur, kur krahasoni performancat tona në fillim të sezonit dhe ku jemi tani.

“Ne kemi një frymë të jashtëzakonshme skuadre dhe unë thjesht jam i etur të futem në fushë dhe të garoj. Ashtë vërtet një ndjenjë e mirë.

“Lojërat e para të sezonit ishin shumë më të këndshme sepse tifozët ende lejoheshin në arenë dhe është për të ardhur keq që nuk është më e mundur për shkak të Corona.

“Tifozët hungarezë janë shumë emocionalë dhe entuziastë dhe ‘Fradi’ ka disa nga më të mirët. Për ekipet vizituese duhet të jetë frikësuese të luash në një atmosferë kaq të tensionuar. Sadshtë e trishtueshme që nuk mund ta përjetojmë tani.

“Ende, ne marrim shumë mbështetje nga jashtë dhe përmes mediave sociale dhe shpresoj se mund të shohim një ndryshim ndërsa i afrohemi pranverës. “

Corona në Budapest

Në këtë moment në kohë, konkurrimi para një audience mbetet i menduar me dëshirë pasi Julia Behnke është e shpejtë për të konfirmuar.

“Në Hungari, ne aktualisht vëzhgojmë një shtetrrethim midis orës 20:00 dhe 5 të mëngjesit dhe në shumë pjesë të qytetit, është e detyrueshme të vishni maskë. Darkimi në ambiente të mbyllura nuk është i mundur, megjithatë qendrat tregtare janë të hapura. ”

Megjithëse, vaksinimet janë duke u zhvilluar në Hungari, është e vështirë të shihet se si DELO EHF FINAL4, i planifikuar në maj 2021 do të vihet në skenë para tifozëve të hendbollit. Duke pasur parasysh gjendjen aktuale të pandemisë, Julia Behnke pajtohet, por ofron një dritë shprese.

“Që nga sot duket e pamundur që spektatorët të jenë në gjendje të marrin pjesë në këtë ngjarje, por qyteti i Budapestit, si dhe i gjithë vendi do të provojnë gjithçka për të ulur shkallën e infektimit dhe për të bërë të pamundurën të mundshme për një ngjarje kaq të madhe.”

Arena bosh dhe një ekip surprizë

Një nga ndryshimet e shumta në luftën kundër pandemisë së Corona janë lojërat e hendbollit “Made-for-TV”, të organizuara në arena boshe. A është përshtatur akoma Julia Behnke me këtë realitet të ri?

“Po! Sadshtë e trishtueshme por duhet ta pranoj se është diçka që ju mësoheni. Nga ana tjetër ishte një ndjenjë shumë e këndshme kur luajtëm edhe një herë në Rostov në një arenë të zhurmshme, ku 70% e vendeve ishin zënë.

“Ankthi para ndeshjes ishte i ndryshëm dhe për një moment u duk sikur u kthye në normalitet – lloji i ndjenjës që dinim nga më parë (botimi i pandemisë).”

Ndërsa sezoni i Ligës së Kampionëve 2020/21 DELO EHF është duke vazhduar, a ka ndonjë skuadër që e ka befasuar atë me kokën e saj.

“CSKA Moscow vjen në mendje. Skuadra hoqi shumë pak pikë duke marrë parasysh se është sezoni i tyre i parë në Ligën e Kampionëve.

“Kur shikojmë të dy grupet, shumica e skuadrave kanë treguar shfaqje të ngjashme dhe janë shumë afër njëra-tjetrës. Sigurisht, ndikimi i Corona u ndie gjithashtu, pasi ne përjetuam javë kur nuk ishin planifikuar ndeshje ndërkombëtare sepse disa skuadra ishin infektuar.

Por, kapele për vendet organizuese, klubet dhe federatën. Edhe lojërat e planifikuara nuk mund të merreshin si të mirëqena derisa të luheshin. Unë jam shumë mirënjohës për gjithçka që organizatorët kanë arritur deri më tani. ”

Champions League – rruga përpara

Rruga e FTC për në DELO EHF FINAL4 do të përfshijë dy takime intensive midis ZRK Buducnost, fituesve të Ligës së Kampionëve të 2012 dhe 2015, dhe nëse është i suksesshëm, një çerekfinale kundër fituesit serik, Gyoer AUDI ETO, si kundërshtari më i mundshëm.

“E vërtetë – një derbi hungarez në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve do të ishte një kënaqësi për çdo tifoz të hendbollit, por para se të shkojmë atje, do të përballemi me dy ndeshje shumë të vështira kundër Buducnost në Raundin e 16-të të Fundit.

“Kur shikojmë prapa në arritjet tona në sezonin në vazhdim të Ligës së Kampionëve, mendoj se mund të jemi të kënaqur.

“Po – ne treguam një performancë të dobët në ndeshjen në shtëpi kundër Bietigheim – një rezultat që nuk mund të jemi të kënaqur. Megjithatë, si një ekip ne gjithmonë u përgjigjën me forcë dhe në lojërat tona më të fundit një tendencë e qartë rritëse është e njohur, mendoj.

“Duke marrë parasysh sa fort Corona ka goditur klubin tonë, ne po luajmë edhe një herë hendboll në një nivel të lartë. Deri më sot, ka vetëm pesë individë, përfshirë lojtarët dhe anëtarët e stafit, të cilët nuk ishin infektuar me virusin Corona.

“Në veçanti, vitin e kaluar në shtator / tetor ne u prekëm rëndë nga virusi, kur ndodhi një valë e tërë e infeksioneve. Që atëherë kemi përjetuar vetëm një rast këtu dhe atje. “

Pavarësisht ndërprerjeve të vazhdueshme të shkaktuara nga pandemia, Julia Behnke refuzon të karakterizojë pezullimin e lojërave për t’u bërë një lloj rutine.

“Nuk do ta quaja një proces me të cilin jemi mësuar. Të gjithë të prekurit e trajtojnë atë në një mënyrë profesionale. Ne testohemi rregullisht dhe kur dikush infektohet, të gjithë lojtarët dhe stafi do të informohen menjëherë, pavarësisht nga koha e ditës. Nga ky moment e tutje, ne qëndrojmë të izoluar derisa një test negativ Covid ngre karantinën.

“Kjo është situata aktuale dhe ne duhet ta pranojmë ashtu siç është. Në këtë pikë, unë jam thjesht mirënjohës që mund të luajmë hendboll dhe se sezoni nuk do të pritet. ”

Tjetra… ZRK Buducnost

FTC dhe Julia Behnke do të ndeshen me ZRK Buducnost në raundin e parë eliminues të Ligës së Kampionëve DELO EHF 2020/21. Si krahasohen dy ekipet?

“Bazuar në performancën në ndeshjet tona më të fundit, mendoj se gjetëm ritmin tonë dhe jam i bindur që mund të ruajmë rrjedhën tonë në Raundin e ardhshëm të 16-të fundit.

“Në javët e kaluara, ne kapëm një valë dhe suksesi ynë i fundit mund të ndihet brenda ekipit. Çdo gjë ndihet mirë dhe ekziston një farë lirie në kuptimin më të mirë.

“Tani bëhet ose bëj ose vdes dhe ne duhet të demonstrojmë se ku qëndrojmë me të vërtetë, veçanërisht mendërisht. Ne e dimë që duhet të fitojmë, por unë jam optimist dhe sigurisht nuk duhet të fshihemi.

“Buducnost ka luftuar gjithashtu gjatë fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve dhe disa lëndime shpjegojnë pjesën më të madhe të saj. Por, shpresoj se mund të vazhdojmë atje ku e kemi ndalur dhe pres që të arrijmë në çerekfinale. ”

Pas largimit nga TuS Metzingen në verën e vitit 2019, si e vlerëson Julia Behnke zhvillimin e saj që nga ajo kohë?

“Gjatë tre viteve të fundit, unë do të thoja që po luaj në një nivel të qëndrueshëm. Këtu në Budapest, unë luaj një pjesë tjetër më dominuese. Një rol për të cilin jam krenar dhe shumë i lumtur.

“Por, ne jemi tre lojtarë të linjës dhe mbajmë një ekuilibër dhe harmoni të mirë mes nesh.

“Në Rostov nuk kam pasur një rol kaq të jashtëzakonshëm, megjithatë mund të identifikohem me të dhe kam performuar mirë, mendoj. Në FTC një nga detyrat e mia kryesore është të organizoj mbrojtjen tonë dhe mendoj se jam rritur në këtë rol, ndërsa bëra hapin tjetër në zhvillimin tim. “

Ndërsa e ardhmja e Behnke në FTC Railcargo duket e ndritshme, ekipi kombëtar i Hendbollit i Gjermanisë do të duhet të bëjë pa të për momentin. Një zhvillim fatkeq për të thënë të paktën pasi talentet e nivelit të lartë si Julia Behnke janë të pakta.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu