Kredia e fotografisë: Mireya Gonzalez

Nga J. Schuetz

2020 u errësua jo për shkak të sezonit të ardhshëm të dimrit, por para së gjithash për shkak të pandemisë së vazhdueshme Covid-19. Edhe një herë normat e infeksioneve janë në rritje pothuajse kudo dhe politikanët në të gjithë botën po përpiqen të gjejnë një ekuilibër midis shëndetit publik dhe ekonomik.

Hendbolli nuk mbeti i padëmtuar pasi virusi i përhapur Corona bëri kërdi midis klubeve, duke çuar në anulime të shumta të ndeshjeve në skenën kombëtare dhe ndërkombëtare dhe detyroi sa më shumë lojtarë / skuadra të karantinën shpesh për periudha të zgjatura. Javën e kaluar Norvegjia u tërhoq si bashkë-nikoqire e Grave EHF EURO 2020 dhe në këtë pikë të gjitha shpresat qëndrojnë te Danimarka për të tërhequr turneun.

Në këtë ndjenjë të përgjithshme të errësirës dhe dëshpërimit, Kristina ‘Kiki’ Liscevic, ndërkombëtarja karizmatike serbe, që aktualisht luan për SCM Ramnicu Valcea, nisi këngën e saj, “I’m Gonna Win”. Së bashku me shokun e saj të skuadrës dhe bashkëpunëtorin e saj, Mireya Gonzalez, ata krijuan një video muzikore madhështore dhe një këngë frymëzuese që siguron shumë më shumë sesa një rreze drite gjatë këtyre kohërave provuese.

Ndërsa videoja bëhet virale stregspiller u kap me qendërmbrojtësin e Valcea dhe bisedoi me të në lidhje me jetën jashtë hendbollit, krijimin e “I’m Gonna Win”, EHF EURO 2020 të ardhshme dhe sfidat për pjesën tjetër të sezonit të hendbollit.

Krijimi i “Unë do të fitoj”

“Unë kam qenë thellësisht e dashuruar me muzikën gjithë jetën time”, shpjegon Kristina Liscevic ndërsa zbulon origjinën e anës së saj krijuese.

“Në të vërtetë, xhaxhai im ka qenë këngëtar në vitet e tij të hershme dhe ai ka qenë një ndikim i madh. Ne gjithmonë kemi muzikë në shtëpi, ajo është në veshët e mi gjatë gjithë kohës dhe kam mësuar aq shumë për të, jo më së paku sepse kam udhëtuar dhe kam luajtur hendboll në shumë vende. Më pëlqen çdo lloj muzike dhe kërcimi – çdo lloj muzike është e veçantë. ”

Pasi e mësoi veten të luante kitarë me ndihmën e videove në YouTube, Kristina shikon prapa në disa nga projektet e saj të mëparshme që çuan në krijimin e “I’m Gonna Win”.

“Ishte një sfidë e vërtetë për mua dhe nuk mund ta lavdëroj Mireya Gonzalez sa duhet. Ajo ka qenë pjesa më e madhe në të gjitha këto. Ajo e di që unë e dua muzikën dhe më pëlqen të luaj kitarë. Në një moment ajo më tha se nëse do të doja ndonjëherë të krijoja këngët e mia me tekstin dhe ritmin tim, ajo do të më filmonte. “

‘A je gati’ ishte videoja e parë që Kiki dhe Mireya krijuan së bashku. Një projekt ku Mireya përdori vetëm një aparat fotografik të thjeshtë për regjistrim të lehtë të videos. Në kontrast me filmin aktual, atëherë “ne nuk iu qasëm profesionalisht”, thotë Kristina Liscevic.

“Normalisht, më pëlqen muzika romantike, lloji i muzikës që po shkruaj, tani. Por, kjo këngë (“Unë do të fitoj” red.) U zhvillua rastësisht, në autobus ndërsa ishim duke udhëtuar për në një lojë. Krejt papritur, më erdhën në mendje këto mendime… Do të fitoj, do të fitoj. Rreshtat më mbetën në kokë për pak kohë para se t’i shkruaja. Pastaj një ditë ndërsa isha në shtëpi, mbarova së shkruari këngën dhe kur ia paraqita Mireya, asaj i pëlqeu shumë. Shkaktoi emocione kaq të mira.

“Unë isha djersitur ndërsa ia paraqita asaj siç mund ta dëshmojnë ish shokët e mi të skuadrës nga Esbjerg – unë jam shumë i ndrojtur para njerëzve. Mireya tha se asaj i duhej vetëm një gjë më shumë dhe unë do të isha gati për videon e saj. Ajo më shpjegoi se për të krijuar një video të mirë, do të na duhej një tingull cilësor. Do të na duhet të gjejmë një studio regjistrimi. “

Lee Music Productions

“Ku do të gjeja një studio regjistrimi ku do të futesha dhe do të thoja” Përshëndetje, nuk di asgjë për muzikën, por a mund ta regjistrosh këngën time? ” Për fat të mirë ne luajmë në Valcea ku njerëzit adhurojnë hendbollin dhe ne u njohëm me Lee Music Productions.

“Rrugës për në studio Mireya dhe unë ishim djersitur, duke thënë me vete,” Oh, zoti im çfarë po bëjmë? “. Por, ata (Lee Music red.) Ishin kaq të këndshëm, kaq mendjehapur – ata menjëherë më kërkuan të këndoja për ta. ” Dhe, pjesa tjetër është histori, tani.

“Lee Music nuk kishte nevojë ta bënte këtë për ne. Ata na ftuan, ata e regjistruan atë, ata na ndihmuan për ndriçim dhe shumë gjëra të tjera. Në një farë mënyre ne u bëmë një familje e vogël gjatë këtij projekti. Askush nuk na shtynte, nuk kishte para për të bërë – ishte kënaqësi e pastër. Një përvojë e bukur. ”

Kënga dhe mesazhi

“Gjithçka në këtë video është e qëllimshme,” zbulon Kiki Liscevic.

“Shkurtimisht, ne donim të tregonim që atletët kanë një jetë jashtë fushës dhe se ne nuk kemi nevojë të jemi në këtë sport. Njerëzit kanë talente të tjerë gjithashtu dhe ne donim të ndiznim një dritë mbi të pasi ato shpesh fshihen. Në mënyrë që shpesh, ne nuk jemi duke kërkuar për ato talente.

“Disa lojtarë bëhen shumë të dëshpëruar dhe të zemëruar me botën sapo karriera e tyre të ketë mbaruar. Por, ka shumë gjëra që mund të bëjmë – të studiojmë një kurs ose të punojmë për veten tonë. Lojtarët kanë kaq shumë kohë në duart e tyre kur nuk janë duke praktikuar. Ne stërvitemi dy herë, dy orë në ditë maksimum dhe ka mbetur shumë kohë. Çfarë po bën me të? Ju nuk mund të pini kafe gjatë gjithë kohës.

‘Kiki’ Liscevic nuk mund të theksojë mjaftueshëm rëndësinë e përfshirjes së shokëve të saj të skuadrës në videoklip gjithashtu.

“Kur ne përfshirëm skuadrën në video ishte shumë argëtuese dhe një ushtrim i shkëlqyeshëm për ndërtimin e ekipit pasi disa lojtarë të rinj ishin bashkuar në klub.

“Askush nuk pyeti nëse Mireya mund ta tërhiqte atë, askush nuk pyeti nëse mund ta lëvroja këngën – ekipi thjesht e kërkoi atë. Ishte e rëndësishme që vajzat të përfshiheshin dhe të tregoja se ka një jetë jashtë hendbollit – unë me të vërtetë e doja çdo sekondë që kalonim së bashku. “

Duke pasur parasysh të gjitha reagimet pozitive pas lansimit të videoklipit, a ka ndonjë plan për projekte të ngjashme?

“Në këtë pikë ne e lëmë të luajë pasi nuk prisnim një përgjigje kaq të madhe. Sapo videoja u zhvillua në internet, media e mia sociale shpërtheu. Kështu që shumë njerëz ndanë këngën dhe na uruan. Dhe, nuk ka të ndalur.

“Vajzat nga Krim ishin duke praktikuar lëvizje vallëzimi, ekipi nga Veszprem ka qenë aq mbështetës dhe miqtë e mi në Esbjerg po dëgjojnë muzikë gjithashtu. Ende kemi kohë për të menduar se çfarë do të ndodhë më tej. Tani për tani, ne kënaqemi që njerëzit e dëgjojnë këngën dhe motivohen.

EURO 2020 varur në ekuilibër

Ekziston një shans i mirë që “I’m Gonna Win” të bëhet pjesë e listës së dëgjimit në EHF EURO 2020 të ardhshme, por tani për tani turneu mbetet i mbyllur. Federata e Hendbollit e Danimarkës vazhdon të përgatitet për këtë ngjarje, megjithëse që tani zyrtarët qeveritarë dhe shëndetësorë nuk kanë arritur një vendim përfundimtar në një mënyrë ose në një tjetër. Si ndikon pasiguria Kristina Liscevic dhe shokët e saj serbë?

“Sinqerisht, përpiqem të qëndroj optimist dhe të mos mendoj shumë për të. Të gjitha vajzat po luftojnë me pandeminë. Disa prej tyre kapën virusin tashmë dhe përpiqen të kthehen në formë. Por, nuk është aq e lehtë. Të gjitha skuadrat po vuajnë në përgatitjen e tyre dhe është shumë e vështirë të bësh parashikime.

“Por, duke lënë mënjanë Covid-19, unë jam i bindur që ne (red. Serbia) mund të luajmë për një medalje. Ne kemi një ekip cilësor dhe kemi qenë kaq afër, kaq shumë herë. Këtë vit kemi një numër lojtarësh kryesorë dhe unë e shoh veten midis favoritëve, pavarësisht dëmtimit të Dragana Cvijic. Ndoshta jam shumë i sigurt, por kështu e shoh unë. ”

Lojërat Olimpike të Tokios 2021

Duke supozuar se Serbia do të kualifikohet për Lojërat Olimpike të Tokios, ngjarja është planifikuar tani për verën 2021, Kristina Liscevic pret që ekipi i saj të rritet, pasi disa lojtarë pritet të dalin në pension pas kësaj. A mund të jetë ‘Kiki’ Liscevic një prej tyre?

“Tani për tani, me të vërtetë dua të vazhdoj atë që po bëj së bashku me Lee Music. Mezi po pres të kthehem në Valcea dhe të bëj edhe disa regjistrime. Siç thashë më parë, më duket sikur të jem në shtëpi.

“Ajo që nuk dua është të ndërpres lojën e hendbollit. Me të vërtetë më pëlqen të luaj hendboll dhe më pëlqen të jem në fushë. Arritja e Lojërave Olimpike është vizioni im dhe qëllimi im më i madh. Së pari, unë jam një lojtar hendbolli – muzika është për kënaqësinë time dhe ndodh anash. Pas karrierës sime kjo mund të ndryshojë, ju kurrë nuk e dini ”.

“Ky sezon nuk është absolutisht i shëndetshëm”

Klubi i Liscevic është goditur veçanërisht rëndë nga pandemia e vazhdueshme. Në Ligën e Kampionëve DELO EHF 2020/21, Ramnicu Valcea ende nuk ka shënuar një pikë dhe ka garuar në vetëm pesë nga nëntë raundet e zhvilluara, deri më tani. Vetëm Vipers Kristiansand humbi më shumë lojëra.

“Ka qenë një luftë, deri më tani. Gjithmonë na mungonte dikush dhe për shkak të Covid na duhej të bënim karantinë. Kundër Buducnost patëm një ndeshje të ngushtë dhe u ndie mirë, por kemi nevojë për të gjithë të shëndetshëm që të jemi të suksesshëm. Pjesa e dytë e sezonit është më e rëndësishme dhe shpresojmë se është më e mirë për ne.

“Pavarësisht nga çfarë, ne do të duhet të luajmë kaq shumë ndeshje vitin e ardhshëm – do të jetë shumë e kërkuar. Një gjë që nuk duhet të bëjmë, është të shikojmë prapa në lojërat që janë pas nesh. Ne duhet të jemi të zgjuar dhe të zgjuar, të pushojmë sa më shumë që të jetë e mundur dhe të kujdesemi mirë për veten.

“Ky sezon nuk është absolutisht i shëndetshëm, por tani nuk ka zgjidhje tjetër. Në fund, ekipet që kanë dy lojtarë cilësorë për secilën pozitë do të përfitojnë më shumë ”, përfundon Kristina Liscevic.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu