Vlerësimet e Lojtarëve – Skuadra Esbjerg vs Metz Handball

Nga Chris O’Reilly

N F FOKUS: Metz përfundoi vitin 2020 me një fitore të parë jashtë sezonit, duke fituar 28:25 në një betejë kundër Esbjerg, i cili përsëri do të ndiejë se mund të kishin ardhur më shumë por duhet të pajtoheshin me një humbja e gjashtë në këtë sezon të Ligës së Kampionëve DELO EHF.

Këtu janë vlerësimet për të gjithë lojtarët e përfshirë në ndeshje dhe dy trajnerët kryesorë, me të gjithë të vlerësuar në një shkallë nga 1 (më e keqja) në 10 (më i miri).

Skuadra Esbjerg

Trajneri Jesper Jensen – 6
Reagoi mirë ndaj asaj që bëri Metz në disa raste, por në fund ai dhe ekipi i tij u zhbënë nga mungesa e tyre relative e thellësisë së skuadrës.

Sanna Solberg – 8
Një përmirësim i madh në ndeshjen e fundit evropiane, duke bërë gati gjithçka që mund të kërkohej prej saj në krahun e majtë. Goditjet e vendosura mirë, fituan një penallti të zgjuar dhe luftuan fort në pozicionin numër 2 në mbrojtje.

Mette Tranborg – 7
A ishte gjuajtësi i Esbjergut në pjesën e parë dhe nuk zhgënjeu, duke gjuajtur në katër nga mbrojtësi i djathtë. Një fillim i ndritshëm i pjesës së dytë u kufizua nga një pezullim prej dy minutash dhe ajo nuk ishte në gjendje të kthehej në rrugën e duhur nga atje.

Nerea Pena – 7
Bëri një ndikim të menjëhershëm pasi erdhi dhe ishte një forcë lëvizëse pasi Esbjerg mori kontrollin vonë në pjesën e parë – madje vodhi një top në mbrojtje. Vetëm dy nga pesë golat e saj erdhën nga loja e hapur dhe do të ishte mirë të shihet që ajo shfrytëzon më shumë mundësi në pjesën e dytë.

Marit Røsberg Jacobsen – 6
Një ditë zhgënjyese për lojtarin e krahut të djathtë. 3 gola nga 6 nuk është mjaft i qëndrueshëm për të dhe një humbje e shpejtë në pjesën e parë është një shembull i mirë i saj. Në një notë pozitive, qëllimet e saj ishin mirë të marra dhe ajo përfshihej sa më shumë që të ishte e mundur.

Sonja Frey – 6
Pra, e ndërlikuar për të vlerësuar Frey-n, sepse ajo me të vërtetë ju jep pak nga gjithçka. 3 gola nga 8 gjuajtje, 6 gabime teknike dhe 7 asistime. Shkaktoi mbrojtjen e Metz shumë dhimbje koke dhe herë pas here edhe shokët e saj të skuadrës. Një shpërthim i tillë për t’u parë, por sot mund të ketë qenë më mirë.

Marit Malm Frafjord – 5
Tregoi shenja të ndritshme sa herë që ishte në top në sulm, por nuk përfshihej gati aq sa do të donte. Një pezullim i lirë për ndihmë shtëpiake kur një vendim nuk i shkonte në rregull dhe një lob i humbur vonë ishin momente të rëndësishme pasi Esbjerg lejoi që ndeshja të kalonte larg.

Kristine Breistøl – 5
Nuk ka shumë për të shkruar në shtëpi përpara portës për mbrojtësin e majtë. Dukej sikur ajo do të gëzonte më shumë hapësirë ​​në fillim, por ishte mirë-menaxhuar nga mbrojtja e Metz.

Luajti një rol të rëndësishëm në mbrojtje dhe prodhoi disa blloqe, por më shumë ishte e nevojshme në skajin tjetër.

Vilde Ingstad – 5
Kryesisht në një rol mbrojtës sot por kishte më shumë mundësi në sulm pasi Esbjerg po kërkonte një rrugëdalje. Në vend të kësaj nuk ishte në gjendje të jepte në atë front pasi ajo gjeti rrjetën vetëm një herë nga tre përpjekje.

Rikke Poulsen – 4
Bëri një fillim të ndritshëm me disa kursime shumë të mira, por pusi shpejt u tha për të, duke menaxhuar vetëm një kursim prej 19% derisa ajo të hiqej në shenjën 42-minutëshe.

Rikke Granlund – 3
U hodh në gol në mes të pjesës së dytë ndërsa loja u largua nga Esbjerg dhe nuk ishte në gjendje të ndalte rrjedhën e golave ​​të Metz pa asnjë gjuajtje nga gjashtë goditje.

Asnjë vlerësim
Kaja Kamp Nielsen, Annette Jensen, Elma Halicevic

Hendboll Metz

Traineri Emmanuel Mayonnade – 8
Nuk e di se çfarë bëri ai në gjysmë kohe, por sigurisht që funksionoi. Bënë ndryshime të mira taktike dhe të personelit gjatë gjithë lojës, duke diktuar ritmin e lojës në pjesën më të madhe dhe duke e shfrytëzuar në maksimum skuadrën e tij më të fortë.

Louise Burgaard – 9
Një paraqitje e fortë sot kundër shokëve të saj danezë dhe trajnerit të kombëtares. Kishim disa arna të përafërta para portës, por gjashtë nga dhjetë është një ditë e mirë për sa i përket gjuajtjes. Kryesisht për të, ajo ishte e sigurt dhe e gatshme të merrte goditjet, të merrte mbrojtës dhe të bënte pasime vendimtare.

Meline Nocandy – 9
Ndërrues absolut i lojës! Kishte një shije të aksionit në fund të pjesës së parë dhe më pas shpërtheu në jetë në pjesën e dytë, duke shënuar pesë gola në 10 minuta dhe duke vendosur një çift më shumë ndërsa Metz mori kontrollin.

Hatadou Sako – 7
12 kursime në llogarinë e saj sot, më shumë se dyfishi i kundërshtarëve të saj. Nuk ishte aq shumë frekuenca, përkundrazi koha e mbrojtjeve të saj, e cila rezultoi jetësore, veçanërisht ndërprerjet e shpejta që rritin me të vërtetë një ekip.

Debbie Bont – 7
E besueshme përherë Bont me tre të përsosur nga tre nga krahu i djathtë në pjesën e parë, që plus një asist është gjithçka që i nevojitet asaj.

Jurswailly Luciano – 7
Vetëm ndeshja e saj e dytë në Evropë këtë sezon, çuditërisht si kundër Esbjerg, dhe dukej shumë e mprehtë. Shënoi katër nga krahu i djathtë në pjesën e dytë, ashtu si Bont – bëri pikërisht atë që kërkohej prej saj.

Orlane Kanor – 6
Ishte pak në luftëra sot, duke marrë disa goditje të rënda nga mbrojtja e Esbjergut, por kjo nuk e ndaloi atë të përfshihej para portës. Tre gola nga gjashtë nuk është ideal, por ajo siguroi një nga goditjet vrasëse vonë.

Olga Perederiy – 6
Jo një lojë aq e frytshme sa jemi mësuar të shohim nga lojtarja e linjës, por gjithsesi i shfrytëzoi mirë dy shanset dhe ofroi shumë në mbrojtje.

Astride N’Gouan – 6
Makth për tu trajtuar në mbrojtje siç tregohet me penalltinë që fitoi dhe një gol të saj. Ishte pak larg ritmit në mbrojtje dhe potencialisht shpjegon pse ajo nuk ishte e përfshirë më shumë në të dy skajet.

Tjaša Stanko – 5
Në radhë të parë në pjesën e parë ndërsa loja e kaloi disi. Shenjë e shkëlqyeshme e karakterit të saj ndërsa u kthye në një fazë vendimtare të pjesës së dytë dhe shënoi një gol jetësor.

Laura Kanor – 5
Një shëtitje e qetë sipas standardeve të saj. Goli i saj i vetëm ishte një i rëndësishëm megjithëse barazoi nivelin e Metz në pjesën e dytë.

Camila Micijevic – 4
Dukej se do të dëmtonte veten ndërsa shënoi golin e parë të ditës në Metz. Luftuan por nuk ishin në gjendje të bënin shumë ndikim pas kësaj.

Manon Houette – 4
Mori një pezullim të panevojshëm dy minutësh menjëherë pasi të hyni në lojë. Gjithashtu humbi një penallti por shënoi një goditje nga loja e hapur.

Asnjë vlerësim

Dinah Eckerle, Daphné Gautschi, Marie SajkaSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu