Vlerësimet e Lojtarëve – Skuadra Esbjerg vs Rostov-Don

Nga Chris O’Reilly

N F FOKUS: Kishte dramë të lartë në ndeshjen e theksuar të kësaj fundjave në DELO EHF Champions League ndërsa Rostov-Don arratiset nga Danimarka me një fitore 25:24 ndërsa Esbjerg nuk arrin të barazojë nga vija e penalltisë me gjuajtjen e fundit të ndeshjes.

Këtu janë vlerësimet për të gjithë lojtarët e përfshirë në ndeshje dhe dy trajnerët kryesorë, me të gjithë të vlerësuar në një shkallë nga 1 (më e keqja) në 10 (më i miri).

Skuadra Esbjerg

Trajneri Jesper Jensen – 7
Ju duhet të ndiheni për njeriun dhe këtë ekip të Esbjergut. Mori kohën e tij të mirë sot, rrotulloi stolin e kufizuar sa më shumë që të ishte e mundur dhe dukej se merrte vendimet e duhura për t’u marrë me Rostov. Ndoshta e meritonte një pikë sot.

Kristine Breistøl – 8
Gjashtë gola nga 11 përpjekje nuk janë të mahnitshme, por unë do ta shkurtoj Breistøl këtu pak pasi disa goditje ishin nga e djathta dhe një çift ishin përpjekjet e “fundit”.
I dha epërsinë Esbjergut me dy goditje të mëdha në fillim të pjesës së dytë dhe luajti mirë në të dy skajet e fushës.

Rikke Poulsen – 7
Brilant kundër krahëve në pjesën e parë, edhe pasi i dha një goditje puthësit herët. Prodhuan dy mbrojtje të mëdha penalltish në fillim të pjesës së dytë, të cilat kërkuan të kthenin ndeshjen, por ishin relativisht të qeta pas kësaj.

Mette Tranborg – 7
E qëlluar me shumë efektivitet sot, duke shënuar pesë nga gjashtë, por ndoshta mund të ishte lëshuar pak më shpesh pasi ajo ishte qartë në formë të mirë. U kap disa herë në mbrojtje në pjesën e dytë, por përndryshe ishte i fortë në pozicionin numër 2 në anën e djathtë.

Sonja Frey – 7
Nuk po gëzohej shumë në fillimin e 20 minutave, por mori arenën duke u lëkundur me një goditje përvëluese.
U përpoq të detyronte disa pasime dhe gjuajtje të cilat nuk ishin më në gjysmën e dytë dhe zhgënjimi me veten ishte i qartë për tu parë. Gjërat u përmirësuan kur Frey u kthye në gjërat themelore dhe ajo shpërtheu në mes dy herë vonë për të frymëzuar akuzën përfundimtare të ekipit të saj.

Marit Malm Frafjord – 6
Luajti një rol të rëndësishëm në mbrojtje sot, duke mbajtur qendrën jashtë kufijve për Rostov. Ndoshta duhet të ishte dhënë më shumë se një dënim që ajo fitoi krahas dy golave ​​të saj.

Nerea Pena – 6
Sapo mbërrita të enjten dhe ishte jashtë fushe për një muaj, nuk mund të prisje shumë nga Pena, por ajo luajti mirë. Bëri një ndikim të menjëhershëm sapo ajo të luante në anën e saj të preferuar me një gol dhe pasi kishte shënuar një penallti, ishte për të ardhur keq që të mos e shihja të merrte atë të fundit, ku mund të ishte bërë një hero i menjëhershëm.

Kaja Kamp Nielsen – 5
Sjellë vonë për t’u marrë me Vyakhireva në mbrojtje dhe e bëri shumë mirë, por nuk kishte shumë punë tjetër për të bërë sot.

Marit Røsberg Jacobsen – 5
Duhej të qëndronte e duruar për të marrë goditjen e saj të parë, një situatë 6 me 5 në fund të pjesës së parë dhe nuk zhgënjeu.
Gjuajtja e saj ishte jashtë por fitoi dy penallti nga kundërsulmet. Iu dha shansi për të shpëtuar ditën me penallti të fundit, por nuk mund ta bëja biznesin.

Vilde Ingstad – 5
Ndeshja e parë në Evropë në gati një muaj dhe doli mjaft mirë si në sulm ashtu edhe në mbrojtje kur u thirr, pa bërë shumë për të shkruar në shtëpi.

Annette Jensen – 4
Kërkohen disa goditje për të tërhequr vëmendjen para se të shënonte një goditje të mirë me distancë, por ky ishte momenti i saj i ndritshëm në një performancë ndryshe mjaft të shkurtër dhe standarde.

Sanna Solberg – 3
Një ditë për të harruar krahët e Esbjergut, veçanërisht Solberg. Nuk mundi të shënonte nga asnjë prej tre përpjekjeve të saj dhe iu dha vrapimi nga Vyakhireva në shumë raste në mbrojtje.

Asnjë vlerësim

Elma Halicevic, Rikke Granlund

Rostov-Don

Traineri Per Johansson – 7
Skuadra e tij mund të jetë me fat që të marrë të dy pikët në fund të ditës, por ata bënë aq sa duhet për t’i fituar. Vendosni mirë ekipin e tij dhe bënë personelin e duhur dhe ndryshimet taktike gjatë gjithë kohës.

Iuliia Managarova – 9
U emërua lojtari zyrtar i ndeshjes dhe e kam të vështirë të mos pajtohem. Lëvizja e zgjuar dhe shpërthyese e kombinuar me lidhjen e saj me Vyakhireva e bën ndikimin e saj më të madh se shumica e lojtarëve të krahut dhe ajo e bëri atë të tregonte sot. Vendosni tonin me tre gola të hershëm dhe një shembull të përsosur të vendosmërisë së saj vonë kur dha topin larg, vetëm për të ndjekur prapa dhe për të vjedhur topin nga Frey.

Viktoriia Kalinina – 8
Një paraqitje shumë e sigurt dhe mbresëlënëse e portierit nga Kalinina. Me një kursim prej 37% në të dyja pjesët, duke lexuar krahët veçanërisht mirë dhe duke ndaluar Breistøl të shkojë në një seri shënimi.

Vladlena Bobrovnikova – 8
Kishte këpucë të mëdha për t’u mbushur me Anna Sen dhe i mbushte ato shumë mirë. Një pjesë e parë e qetë më bëri të mendoja se ajo mund të ishte një hallkë e dobët në kohën e krizës, por ajo hyri në sulmin e saj në pjesën e dytë, duke shënuar tre gola të hollë dhe duke lëvizur topin mirë kur ishte më e nevojshme.

Ksenia Makeeva – 7
Kishte një rol të madh në qendër të mbrojtjes, duke mbajtur vijën në heshtje dhe Sonja Frey nga rruga e dëmtimeve, por ndikimi i saj u rrit në të dy skajet e fushës ndërsa loja vazhdonte.

Anna Vyakhireva – 7
Dukej sikur do të ishte një ditë zhgënjyese herët, por mbrojtësi i djathtë i durueshëm duroi nëpër sfidat e rënda dhe goditjet e dobëta herë pas here. Ajo vazhdimisht gjeti boshllëqe për të shpërthyer në pjesën e jashtme të djathtë dhe grushta mbi peshën e saj në mbrojtje gjatë gjithë ditës.

Anna Lagerquist – 7
Një nga interpretuesit e jashtëzakonshëm të Rostov këtë sezon kishte një pjesë të nënvlerësuar dhe të rëndësishme në fitore. Nuk ushqehej shpesh me top në sulm, por bënte maksimumin nëse mbërrinte dhe kombinohej mirë me Makeeva në bllokun e qendrës.

Viktoriya Borschenko – 6
Hyri si playmaker, e luajti mirë dhe bëri që topi të lëvizte pa bërë asgjë spektakolare. Bëri mirë që shënoi një penallti dhe një pezullim në pjesën e parë, përveç që goditjet e saj të vetme ishin nga vija e penalltisë.

Grace Zaadi Deuna – 6
Në pamundësi për të pasur ndikimin e jashtëzakonshëm që do të donte, por Zaadi gjithmonë ka një mënyrë për të ndihmuar ekipin e saj. Lëvizi mbrojtjen e opozitës mirë në disa raste dhe dha shumë asistime përpara se të hiqej për çerekun e fundit.

Kristina Kozhokar – 5
Nuk ishte përfshirë aq shpesh sa rastet e tjera që e kam parë këtë sezon, por ishte mjaft solide kur u thirra, duke shënuar dy nga tre në krahun e majtë.

Polina Kuznetsova – 4
Në kontrast të plotë me Managarova në krahun e djathtë, Kuznetsova nuk u përfshi shumë ndërsa ishte në fushë. Kishte një goditje të vetme në portë, e cila u ruajt.

Nuk ka vlerësime

Edhe pse nuk luajtën aq sa të vlerësoheshin, një klithmë për Krpez-Slezák për shënimin e një penalltie kur askush tjetër nuk mundi në pjesën e dytë dhe për Galina Gabisova dhe ndëshkimin e saj të shkëlqyeshëm të penalltisë për të ruajtur fitoren për Rostov me gjuajtjen përfundimtare të Loja.

Alexandra Smirnova, Valeria Sobkalo, Milana Tazhenova, Katarina Krpez-Slezák, Galina GabisovaSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu