VELUX EHF FINAL4 – Ndeshje e Medaljes së Artë

THW Kiel vs Barça 33:28 (19:16)

Nga Chris O’Reilly

THW Kiel sfidoi shanset dhe tronditi Barçën në dukje të pandalshme për të kërkuar titullin e katërt të Ligës së Kampionëve EHF dhe të parin që nga viti 2012 në takimin e tyre të dytë tronditës në 24 orë.

Këtu janë vlerësimet për të gjithë lojtarët e përfshirë në ndeshje dhe dy trajnerët kryesorë, me të gjithë të vlerësuar në një shkallë nga 1 (më e keqja) në 10 (më e mira).

THW Kiel

Trajneri Filip Jicha – 9
Ndezi një zjarr nën lojtarët e tij dhe i bëri ata që disi të vazhdojnë të vrapojnë në shtëpi dhe të mos lejojnë që Barça të luajë në mënyrën më të përshtatshme. Arriti të përfitonte sa më shumë nga një skuadër e kufizuar dhe meriton një sasi të madhe krediti për këtë dhe qasjen e tij taktike.

Steffen Weinhold – 9
Ai u rikthye vitet në këtë ngjarje, duke na dhënë pak nga gjithçka në finale. Filloi si një specialist mbrojtës, por më në fund mori një shans në sulm dhe shënoi një gol për të cilin nuk kishte absolutisht asnjë të drejtë në pjesën e parë. Pastaj ai mori përsipër vendin e dytë, duke shënuar gola nga asgjë kur Kiel kishte më shumë nevojë për to. Kontribut i jashtëzakonshëm.

Sandër Sagosen – 9
Mund të thuash që nga e para që ai ishte i gatshëm për të sot, ndoshta paksa shumë pasi që ai e mori veten në telashe të hershme faull me dy pezullime në 10 minuta. Ai e ndoqi atë me një rrjedhë të qëndrueshme të rritjes së moralit dhe qëllimeve mbresëlënëse nga fusha e pasme dhe lidhja e tij me Pekeler, në veçanti, ishte e mrekullueshme.

Hendrik Pekeler – 9
MVP për EHF FINAL4 plotësisht e merituar. Vendosni një ndërrim tjetër masiv sot, duke punuar në mënyrë të shkëlqyeshme së bashku me Patrick Wiencek në mbrojtje, ngutet pa fund në të gjithë fushën dhe u dha edhe një herë në sulm me katër gola nga pesë gjuajtje.

Niclas Ekberg – 9
Golashënuesi më i mirë i Kiel atë ditë me tetë gola, gjashtë prej të cilëve erdhën nga akulli duke përfunduar në vijën e penalltisë. Nuk pësoi shumë goditje nga krahu i djathtë, por një që ai shënoi ishte një bukuroshe absolute në pjesën e parë.

Niklas Landin – 9
Ylli i pjesës së dytë. Ndërsa Barça u detyrua të punojë jashtëzakonisht shumë për të krijuar shanse, ai ishte aty në fund të tyre për t’i shfryrë ato me pritje të denja për çmimin e tij më të mirë të Hendbollit Botëror. 14 mbrojtje (34%) nuk është asgjë e veçantë për të, por mënyra e shumë prej mbrojtjeve të tij në atë pjesë të dytë bëri ndryshimin.

Rune Dahmke – 8
Ai ishte kudo. Shkarkohet për çdo top që mund të afrohej, mblodhi disa kërcime të rëndësishme dhe prodhoi një pikiatë fluturuese të markës tregtare për të kapur një pasim kundërsulmi në një moment vendimtar. Shënoi pesë herë, megjithëse dy të fundit ishin shëtitje në minutat e vdekjes, por ai bëri një ferr përpjekjesh për të gjithë 60 minutat.

Patrick Wiencek – 8
Disi kot në sulm në fillim, por ai përfundimisht e vendosi atë të drejtë dhe shënoi dy gola. Sidoqoftë, fokusi i performancës së tij është mbrojtja, ku ai ishte një kafshë absolute. Lojë inteligjente, e poshtër dhe herë pas here e egër ndihmoi në mbylljen e sulmit të opozitës në mes.

Miha Zarabec – 7
Ai ishte njeriu i duhur për rolin e playmaker sot dhe e përmbushi atë mirë. Punoi shumë për të krijuar mundësi për shokët e tij të ekipit dhe ishte një shfaqje e admirueshme, përveç disa pordhave të trurit në çerekun e fundit, të cilat ne mund t’i falim në mendje.

Domagoj Duvnjak – 5
Hyri për të mbyllur boshllëqet atje ku duhej sot dhe e bëri atë mirë. Ka humbur disa goditje dhe mbase mund të ketë qenë një penallti, por ai nuk do ta shqetësojë këtë edhe kur shikon prapa këtë fitore.

Harald Reinkind – 4
Një ditë tjetër për të harruar para portës. Bëri dy vendime të tmerrshme në pak sekonda kur një burrë zgjati 20 minuta, të cilat shpejt i vendosi mirë duke shënuar një gol të bukur. Sidoqoftë, kjo ishte aq e mirë sa sot.

Pa vlerësim – Oskar Sunnefeldt, Sven Ehrig, Dario Quenstedt, Philipp Wäger, Leon Ciudad Benitez, Malte Voigt

Barça

Trajneri Xavi Pascual – 5
U klasifikua thjesht sot. Njerëzit e tij ishin më të shpejtë dhe të luftuar, të detyruar të luanin në një mënyrë që nuk u shkonte më shumë për shtat dhe me gjithë përpjekjet e tij më të mira, nuk kishte asgjë për t’iu kundërvënë.

Aleix Gómez – 9
Vendosi performancën gjysmëfinale pas tij dhe ishte vdekjeprurës nga penalltia, derisa goditi traversën me një shans për ta bërë atë një lojë me dy gola në tre minuta e gjysmë të mbetura. Hardshtë e vështirë të akuzosh për të edhe pse ai ishte në një formë të jashtëzakonshme shënimi, duke shënuar 10 gola në total në një performancë të përbërë kryesisht.

Gonzalo Perez de Vargas – 8
Bënë një numër të kursimeve të klasit të lartë, 10 gjithsej, dhe mbajti ekipin e tij në lojë në pjesën e dytë, veçanërisht në fillim të çerekut të fundit kur asnjëra palë nuk mund të blinte një gol.

Ludovic Fabregas – 7
Fitoi dy penallti të hershme dhe dukej sikur ai do të ishte ferra në anën e Kiel. Ai u përpoq më të mirën e tij. Prodhimi i tre blloqeve dhe marrja e tij tre gola, ndoshta aq i mirë sa ai mund të merrte parasysh vëmendjen që mori nga mbrojtja e Kiel.

Luka Cindric – 7
Performancë tepër e vështirë nga ylli kroat, e bërë për të hequr çdo pëllëmbë dhe tre golat që ai shënoi. Kiel e pengoi atë të shijonte çdo hapësirë ​​në qendër dhe partneriteti i tij me Palmarsson u keqpërdor pak.

Dika Mem – 6
Një çantë e përzier për Mem sot. Shkëlqyeshëm në pjesën e parë, duke shënuar tre gola të mirë dhe duke i dhënë Sagosen dhe Kiel një makth në mbrojtje. Një pjesë e dytë zhgënjyese, në të cilën ai u përpoq të detyronte të ndodhnin disa gjëra të cilat thjesht nuk ishin më.

Raul Entrerrios – 6
Kisha pak pjesë për të luajtur dhe e bëra mirë. Provoi se ai ende e ka atë magji me një hark të mrekullueshëm në mes të mbrojtjes së Kiel për të shënuar në fillim të pjesës së dytë.

Aron Palmarsson – 6
Kalimi i tij ishte jashtë kësaj bote në gjysmën e parë, duke parë gjëra që askush tjetër nuk i bën derisa të ndodhin tashmë. Kjo ndikim u dobësua disi ndërsa loja po vazhdonte dhe ai ishte larg topit kur bëhej fjalë për gjuajtje, duke shënuar një nga pesë përpjekje.

Aitor Arino – 6
Një performancë e duhur dhe profesionale nga krahu i majtë, duke vrapuar fort dhe duke bërë atë që duhej prej tij. Një kthim i denjë për katër goditje nga gjashtë nga gjashtë, megjithëse dy që ai humbi në pjesën e dytë ishin të rëndësishme për sa i përket momentit.

Timothey N’guessan – 5
Në pamundësi për të pasur ndikimin ‘super-nën’ që ai gëzoi në gjysmëfinale. Shënoi një nga dy gjuajtje dhe realizoi disa asistime, por jo aq sa të tërhiqte ekipin e tij përsëri në grindje.

Thiagus Petrus – 5
Padyshim mbrojtësi më i mirë në botë në ditën e tij por sot nuk ishte dita e tij. Në pamundësi për të prishur një gjuajtës kryesor të Kiel, Sagosen, dhe u kap në disa raste me dy pezullime që pala e tij nuk mund të përballonte.

Blaz Janc – 4
Iu dha fillimi në krahun e djathtë, por asnjëherë nuk hyri në lojë. U mbajt i qetë nga Dahmke dhe humbi vetëm dy gjuajtjet e tij drejt portës, para se të zëvendësohej nga Gómez.

Cedric Sorhaindo – 4
U mor disa herë në mbrojtje herët dhe prej atëherë e tutje ishte i qetë ose në stol.

Kevin Møller – 3
Filloi në gol, por kurrë nuk hyri në asnjë lloj ritmi pasi ai u mund 12 herë nga 13 gjuajtje përpara se të hapte vendin për Perez de Vargas. Jo të gjithë faji i tij, natyrisht, por kishte disa goditje që ai mund të merrej më mirë.

Pa vlerësim – Luis Frade, Alex Pascual, Jure Dolenec
Dolenec u fut për në finale dhe filloi të merrte penalltinë e parë, të cilën ai e ktheu mbi shufër, ai dhe Frade e shfaqën, por jo aq sa për një vlerësim në librat e mi.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu