Magnus Carlsen Invitational, faza e katërt e Tour Chess Champions, filloi të Shtunën. GM Anish Giri po kryeson me 4/5 pasi mundi të dy GM Magnus Carlsen dhe GM Wesley Pra ne diten e pare.

Vitin e kaluar, Magnus Carlsen Invitational ishte i pari nga një seri e gjatë e super-turneve në internet gjatë pandemisë. Këtë vit, ngjarja është faza e katërt e Turneut të Shahut të Kampionëve 2020-2021, pas Skilling Open (fituar nga So), Airthings Masters (fituar nga GM Teimour Radjabov), dhe Opera Euro Rapid (fituar nga Pra përsëri).

Turneu ka dy lloje të turneve: gjashtë të rregullt, me 16 lojtarë dhe tre drejtime, fillimisht me 12 lojtarë. Organizatorët vendosën që një fazë paraprake të jetë më interesante me 16 lojtarë dhe për këtë arsye Magnus Invitational, një major, ka katër lojtarë më shumë sesa ishte planifikuar fillimisht.

Dy prej tyre u kualifikuan nga një turne i dyfishtë me katër lojtarë, i zhvilluar më 9 mars: GM Alan Pichot (Argjentinë) dhe GM Nils Grandelius (Suedi). Tabelat e renditjes dhe kartat e egra dorëzuan 12 lojtarë dhe dy lojtarë u futën përmes një sistemi votimi: GM spanjoll David Anton dhe numri një Hollandez Giri.

Megjithëse rezultatet e tij në tre turnet e para të turneut nuk ishin mjaft të mira për t’u futur direkt në turne, do të dukej e çuditshme nëse Giri nuk do të kishte luajtur. Ashtu si në Skilling Open, ai filloi fuqishëm dhe është në avantazh pas ditës së parë. Pas tre ditësh, tetë lojtarët e parë do të kalojnë në fazën e nokautit.

Magnus Carlsen Ftesë | Raundi 5 i renditjes

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Piket SB
1 Giri 2731 2967 1 ½ ½ 1 1 4.0 / 5
2 Carlsen 2881 2850 0 1 ½ 1 1 3.5 / 5 7.75
3 Aronian 2778 2857 0 ½ 1 1 1 3.5 / 5 5.5
4 Mamedyarov 2761 2826 1 0 ½ ½ 1 3.0 / 5 8.5
5 Radjabov 2758 2784 ½ ½ 1 ½ ½ 3.0 / 5 8.5
6 Vachier-Lagrave 2860 2801 0 1 ½ 1 ½ 3.0 / 5 6.5
7 Nakamura 2829 2782 ½ ½ ½ ½ 1 3.0 / 5 5.25
8 Dubov 2770 2798 ½ 0 1 ½ 1 3.0 / 5 5.25
9 Firouzja 2703 2755 ½ ½ ½ 0 1 2.5 / 5 6.75
10 Kështu që 2741 2705 0 ½ 0 1 1 2.5 / 5 4
11 Van Foreest 2543 2674 0 0 1 1 0 2.0 / 5
12 Nepomniachtchi 2778 2586 0 ½ 0 1 0 1.5 / 5 4
13 Anton 2674 2617 0 0 ½ 1 0 1.5 / 5 4
14 Karjakin 2709 2587 0 ½ ½ 0 ½ 1.5 / 5 3.5
15 Grandelius 2632 2594 ½ 0 0 0 1 1.5 / 5 3.5
16 Pichot 2548 2503 0 0 ½ 0 ½ 1.0 / 5

Pas dy barazimeve, Giri fitoi tre ndeshjet e tij të fundit. Fitorja e tij kundër Carlsen ishte në raundin e katërt, dhe ishte një fitore e shkëlqyeshme strategjike. Holandezi mbajti një avantazh të lehtë në një Dragoit të Shpejtuar dhe përfundoi duke kapur mbretin e Carlsen në një rrjetë çiftëzimi.

“Çdo ditë kur mund të mposhtësh Magnus është një ditë e shkëlqyeshme në karrierën e një shahisti, kështu që unë jam shumë i lumtur,” tha Giri, i cili shkroi në Twitter për faktin se ai gjithashtu mundi Carlsen në të njëjtin turne një vit më parë.

Nëse kjo nuk ishte e mjaftueshme për Girin, ai pastaj mundi gjithashtu So, udhëheqësin e Champions Chess Tour me dy fitore në turne. Pasi lojtarët ndoqën përgatitjen e tyre të thellë në Giuoco Pianissimo, pozicioni ishte i barabartë në lëvizjen 28 kur So gaboi në një mashtrim:

Anish Giri
Anish Giri, udhëheqësi pas ditës së parë. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Carlsen humbi vetëm ndaj Giri. GM Norvegjez po zvarritet me gjysmë pikë pasi fitoi tre ndeshje kundër debutuesit të turneut GM Jorden van Foreest, GM Maxime Vachier-Lagrave, dhe Anton.

Duke luajtur Vachier-Lagrave, Carlsen zgjodhi Saragossa Openening tepër të rrallë (1.c3). Kjo lëvizje e parë mjaft modeste u popullarizua një shekull më parë nga José Juncosa, një anëtar i klubit lokal të shahut në Zaragoza, Spanjë, i cili madje organizoi një turne tematik në 1922 me Siegbert Tarrasch, Paul Leonhardt dhe Jacques Mieses ku kjo lëvizje ishte e detyrueshme.

Në lojën Carlsen-MVL, ajo shpejt u kthye në një lloj pozicioni të Mbrojtjes Franceze / Owen. Lojëja përfundimtare ishte e pakëndshme për Zezakun, por mbase e kapshme:

Magnus Carlsen
Carlsen: “Unë nuk mendoj se kam luajtur veçanërisht mirë, por rezultati është i mirë. Gjëja më e rëndësishme në ditën e parë është të mos ngatërrohem”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

GM Levon Aronian, OBSH njoftuar së fundmi planet e tij për t’u zhvendosur në St. Louis dhe për të përfaqësuar SH.B.A., patën një ditë të mirë gjithashtu. Ai shënoi njësoj si Carlsen: 3.5 / 5. Pas një humbje ndaj GM Shakhriyar Mamedyarov, Aronian mundi GM Ian Nepomniachtchi, Sergey Karjakin dhe Pichot.

“Unë jam i lumtur që pas humbjes time të zakonshme në raundin e parë arrita të fitoj tre ndeshje,” tha Aronian, i cili pranoi se ishte lehtësuar që vendimi i tij i madh është pas tij.

“Unë mendoj se, përgjithësisht, lojtarët e shahut janë njerëz shumë emocionalë dhe kur je në udhëkryq ose nën diçka që ndodh është e vështirë të përqendrohesh. Jam i lumtur që gjithçka ka qenë në të kaluarën dhe mund të përqendrohem të luaj më të mirën time.”

Unë mendoj se, në përgjithësi, lojtarët e shahut janë njerëz shumë emocionalë.
—Levon Aronian

Duke folur për hapjet me një histori të gjatë: Nepomniachtchi luajti Gambit të Mbretit kundër Aronian. Zakonisht, kjo kërkon probleme në këtë nivel, por në këtë lojë të veçantë White në fakt mori një pozicion të bukur nga hapja. Disi, GM rus u përmbajt nga marrja e d5 ndërsa ai kishte disa mundësi për ta bërë këtë.

Ndërsa bashkatdhetari i tij Pra duhet të lëvizë në një ingranazh më të lartë për të shmangur eliminimin, GM Hikaru Nakamura filloi me një rezultat të fortë plus-një. Përveç katër barazimeve, ai mposhti Grandelius, ngadalë duke e tejkaluar atë si të Zi në Berlinin e qetë 5. Re1.

Një moment nga raundi i dytë nuk mund të humbasë. Dy pengje poshtë dhe afër humbjes së lojës, GM Daniil Dubov arriti të shpëtojë veten shkëlqyeshëm. A mund ta shihni pse White’s 66.Be5 nuk ishte lëvizja më e mirë?

Daniil Dubov shah
Një hile e bukur nga Daniil Dubov. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat Dita 1

Magnus Carlsen Ftesa e Turneut të Shahut të Kampionëve zhvillohet nga 13-21 Mars. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) thyerje të barazisë vetëm nëse ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 220,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu