Finalja e 2021 Magnus Carlsen Invitational do të luhet midis GM Anish Giri dhe GM Ian Nepomniachtchi. Ndërsa Giri mundi Wesley Pra dy herë, Nepomniachtchi humbi ndeshjen e tij të dytë me GM Magnus Carlsen por më pas fitoi playoff.

Gjatë transmetimit direkt në GM Hikaru Nakamuraështë Kanal Twitch, mbi 360,000 dollarë u mblodhën për agjencinë humanitare CARE. Gjatë asaj që ishte mbledhja e tretë e fondeve brenda dy muajve, shuma totale e dhurimit shkoi mbi një milion dollarë.

2021 Rezultatet e ftesës Magnus Carlsen

Carlsen vs Nepomniachtchi 2.5-1.5 / 0.5-1.5

“Cleshtë e qartë, sot ishte një llotari dhe unë isha ai që mora biletën fituese,” tha Nepomniachtchi menjëherë pasi i mohoi Carlsen një vend në finale. Megjithëse i lumtur me fitoren e tij në ndeshje, madhështori rus edhe një herë dëshiroi të theksojë se niveli i shahut në këto turne në internet është ndonjëherë i dyshimtë.

“Nuk kishte të bënte me shahun, shumicën e lojërave dhe shumicën e gabimeve,” shtoi ai. “Kjo është ajo që ndodh kur luan shah shumë ditë me radhë pa asnjë pushim: përfundon duke gabuar gjëra.”

Qartë, sot ishte një llotari dhe unë isha ai që mora biletën fituese.
—Ian Nepomniachtchi

“Unë jam vërtet i zhgënjyer me performancën time sot … Padyshim, urime të mëdha për Ian dhe i uroj atij fatin më të mirë në finale,” tha Carlsen. “Sot ishte me të vërtetë shumë e dobët. Nuk është aspak lloji i lojës që dua të shfaq”.

Magnus Carlsen
Carlsen: “Sot ishte me të vërtetë shumë e dobët”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Pas një barazimi në ndeshjen një, Nepomniachtchi dukej se kishte fituar një ndeshje të dytë mjaft të mirë, por siç doli, të dy lojtarët humbën disa gjëra këtu dhe atje. Për shembull, shtytja e pengut 19 … h4 ishte bazuar në një mbikëqyrje: Nepomniachtchi kishte humbur plotësisht që Bardha mund ta mbante pengun e tij thjesht duke e shtyrë atë në h5!

Duke pasur një fitore në ndeshjen e parë në dorë, Nepomniachtchi kishte nevojë vetëm për një barazim më shumë për t’u kualifikuar në finale. Carlsen, nga ana e tij, duhej të fitonte dy ndeshje radhazi. Dhe ai e bëri.

Padyshim që takimi më dramatik ishte loja tre. “Ka 1001 mënyra për të barazuar si Bardh por mendova mirë, le të luajmë një lojë normale; nuk dua të shkoj për barazim,” tha ai. “Në një moment unë isha, mendoj, gati duke fituar nga hapja.”

Ian Nepomniachtchi
Nepomniachtchi: “Ka 1001 mënyra për të vizatuar si e Bardhë”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

“Fitimi” po e zgjat pak, por GM rus ishte padyshim në rregull në lojën e hershme të mesme. Ajo që pasoi ishte një luftë epike ku Carlsen doli fitimtare. Megjithëse e fitoi këtë lojë, Carlsen tha se ai kishte luajtur “me të vërtetë dobët” në të vërtetë: “Kam bërë disa gabime atje, veçanërisht herët dhe gjithashtu më vonë. Ndjeva sikur ishte më shumë një lloj pengese atje në vend se unë të bëja diçka e madhe “

Nepomniachtchi: “Kjo është shumë tipike, kur një lojtar nuk ka asgjë për të humbur dhe një tjetër lojtar ka gjithçka për të humbur, normalisht një mrekulli vjen këtu. Të paktën sapo arritëm në fazën e rrufesë, Magnus më në fund gjithashtu kishte diçka për të humbur.”

Carlsen siguroi një playoff pasi ai fitoi ndeshjen e tij të ardhshme jashtëzakonisht mirë, duke përdorur një sistem me të cilin Giri kishte mundur të njëjtin lojtar në Opera Euro Rapid muajin e kaluar. Shihni shikuesin e lojës më poshtë për atë.

Loja e parë e rrufeshme panë një përfundim kurioz. Duke e futur veten në një farë telashe, Nepomniachtchi në një moment likuidoi në lojën e tërhequr teorike R vs RN. Carlsen luajti për një kohë (si duhet), por në një moment gaboi (miu rrëshqiti?) Një rrymë të plotë, kur ai ishte në mbrojtje për një kohë të shkurtër.

Humbja e Carlsen në ndeshjen finale të fushatës ishte e panevojshme dhe, në një farë mënyre, ishte rezultat i mbingarkesës. Ai kishte luajtur për dy rezultate në një lojë të fundit me mbretëreshë dhe rook për të dy, duke pasur strukturën më të mirë të pengut. Përfundimisht, një mbretëreshë erdhi në bord me një peng të kaluar për Nepomniachtchi.

Analiza kompjuterike tregon se në një fazë mjaft të vonë, Carlsen ende mund të kishte barazuar, por gjithashtu që Nepomniachtchi i lejoi kundërshtarit të tij një shans të dytë:

“Në fund të fundit, ajo që vendosi ndeshjen është se ai arriti të mbante kokën mjaft të qetë në fushatë dhe unë sigurisht që nuk e bëra,” tha Carlsen. “Unë padyshim që isha i lumtur për të arritur në blitz, por unë ende kisha një lloj ndjenje të qetë. E dija që puna ishte larg nga e mbaruar edhe nëse do të kisha fituar disa lojëra, ndjeva se ende nuk po luaja mirë dhe çështja e tij, ai ishte ende një lloj duke luajtur me paratë e shtëpisë atje sepse e dinte që edhe pse ishte shembur dhe kishte humbur dy ndeshjet e fundit ai përsëri mund të fillonte nga e para në pushimet e barazimit “.

Ai arriti ta mbante kokën goxha të qetë në fushatë dhe unë sigurisht që jo.
—Magnus Carlsen

Me Carlsen jashtë, kampioni i botës tani ka luajtur në pesë turne pa fituar njërin prej tyre, pasi ai mbushi 30 vjeç: Kampionati i Shahut të Shpejtë Chess.com, Masters Airthings, Tata Steel Chess Tournament, Opera Euro Rapid, dhe ky .

“Mendova se nuk duhet të zhgënjej turmën dhe t’i lëmë ata të shohin Wesley So kundër ndeshjes Magnus Carlsen,” tha me shaka Giri para se të dihej që kjo ndeshje do të zhvillohej – por këtë herë si lufta për vendin e tretë.

Giri vs. So 2.5-1.5

Vetë Giri tha se ishte “me të vërtetë i lumtur” që ishte në finale pasi mundi So, fituesin e dy turneve në këtë turne deri më tani. Fitorja e dytë në ndeshjen e Hollandezit, e gjitha zbriti në një moment në ndeshjen e katërt, pas tre barazimeve. Në një pozicion pak më të mirë, pra në mënyrë jo karakteristike u gabua tmerrësisht.

“Unë kisha një pozicion kaq të kontrolluar dhe pastaj ai provokoi këtë shtytje nga 22.f4 nga mbreti e cila më dobëson pak,” tha Giri për atë që ndodhi më herët. Gjithashtu në mënyrë jo karakteristike, ai vazhdoi të dobësonte mbretin e tij me një shtytje tjetër peng, 26.g4, duke e quajtur më vonë “kaq e dyshimtë dhe aq e pa thirrur për të “.

Black ka disa lëvizje për të mbajtur avantazhin e tij atje, por me një lëvizje të vetme, kështu që prishi gjithçka.

“Ky gabim, e pashë”, tha Giri. “It’sshtë një veprim kaq qesharak por unë në fakt e konsiderova atë për të dhe në të vërtetë shpresoja se ai do ta pranonte atë.”

Duke shpjeguar se si ndodhin këto gjëra në një nivel kaq të lartë, Giri shtoi: “Në këto raunde të fundit, vendimtare, askush nuk është vetë. Edhe lojtarët më të mirë ndonjëherë bëhen thjesht një hije e vetvetes.”

Anish Giri
Anish Giri. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Kur u kualifikua për në gjysmëfinale, Giri deklaroi se plani i tij i ri ishte të fitonte turneun. Pas arritjes në finale, ai vuri në dukje se motivimi i tij është kryesisht i jashtëm: “Sinqerisht, çështja është, unë ndoshta duhet të kujdesem për fitoret e turneut sepse njerëzit rreth meje duket se kujdesen për të.”

Ajo që do të shohim është një finale midis dy lojtarëve, ngjarja tjetër e të cilave është potencialisht e rëndësishme për karrierën e tyre të mëtejshme: turneu i kandidatëve. Zgjedhjet e tyre fillestare në këtë finale patjetër që do të ndikohen nga kjo.

Siç tha Nepomniachtchi: “Ne nuk duhet të presim disa zbulime të mëdha nga të dy nesër, por mirë, kush e di?”

Të gjitha Lojërat Dita 7

Magnus Carlsen Ftesa e Turneut të Shahut të Kampionëve zhvillohet nga 13-21 Mars në shah24. Faza paraprake ishte një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë përparuan në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) pushimet në barazim vetëm nëse një ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 220,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu