GM Anish Giri dhe GM Ian Nepomniachtchi do të fillojnë ndeshjen e tyre të dytë në finalen e Magnus Carlsen Invititational me një fletë bosh pasi barazuan katër herë të shtunën. GM Magnus Carlsen mundi Wesley Pra 3-1.

2021 Rezultatet e ftesës Magnus Carlsen

Giri vs Nepomniachtchi 2-2

Në ditën e parë të finales, ishte Giri ai që iu afrua më shumë fitores. Nepomniachtchi ra dakord me atë deklaratë, duke thënë se kundërshtari i tij kishte “një shans masiv” në ndeshjen e parë.

“Unë mendoj se dje mori pak më shumë energji nga unë sesa nga Anish,” tha Nepomniachtchi. “Sot ai ishte disi më i freskët”.

Nga një Alapin Siçilian, Giri kështjella mbretëreshë dhe iu dha një mundësi për të marrë f7 me kalorësin e tij. Pas një loje të tensionuar të mesme, ai arriti të stabilizohet dhe dukej se kishte arritur një pozicion teknikisht fitues, por atij i mungonte koha në orë për të qëndruar super i saktë deri në fund.

“Asnjëherë nuk ishte 100 përqind e lehtë, ai gjithmonë kishte disa shanse për të mbijetuar,” tha Giri. “Nuk ishte një gol i hapur por unë patjetër duhej ta shënoja atë një të tillë.”

Giri kishte një epërsi të lehtë në ndeshjen tre gjithashtu dhe ishte shumë i fortë në dy ndeshjet e tij të zeza, duke treguar përgatitje të plotë në Pawn të ​​Helmuar Najdorf – veçanërisht në ndeshjen katër.

Përgatitja Anish Giri
Anish Giri ishte përgatitur jashtëzakonisht mirë. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Nepomniachtchi tha se ai e kishte përgatitur këtë linjë të veçantë rreth gjysmë viti më parë për të dy ngjyrat. Ai e dinte se ishte barazim nëse Black i di të gjitha lëvizjet, dhe Giri ishte në detyrë:

“Unë jam pak a shumë i kënaqur. Unë kisha disa shqetësime se si do të luaj pas masakrës së djeshme,” tha Nepomniachtchi më pas.

Giri, në lidhje me strategjinë e tij të ndeshjes (ose më mirë, mungesa e): “Ai është një lojtar kaq ambicioz, i shpejtë dhe i pamatur që ju merrni dhe përfundoni duke dhënë shanse me të bardhë, me të zezë, madje ndonjëherë edhe kur nuk e prisni, edhe kur fiton mund të humbasësh ose e kundërta. likeshtë si pak sakatim kundër Ian, kështu që nuk kam një plan afatgjatë “.

Carlsen vs. So 3-1

Për herë të tretë në katër turne në këtë seri, Carlsen dhe So janë çiftuar kundër njëri-tjetrit. Lojtari amerikan fitoi dy finale (Skilling Open dhe Opera Euro Rapid) por këtë herë kishte një fillim të keq.

Vendimtare për atë se si kaloi dita ishte ndeshja e parë, të cilën Carlsen e fitoi me një sulm të shpejtë. E bëri atë në humor, si të thuash.

“Unë nuk isha veçanërisht i motivuar para sot, por loja e parë ndihmoi jashtëzakonisht shumë,” tha Carlsen. “Pas kësaj, unë disi u përpoqa ta trajtoja atë si një ndeshje serioze.”

Magnus Carlsen
Carlsen e motivoi veten duke fituar një lojë të bukur të parë Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Loja filloi me 4.a4 të shquar !? në Katër Kalorësit, i cili ishte provuar nga GM Jorden van Foreest por edhe më shumë nga vëllai i tij Lucas. Carlsen shpjegoi se, përveç kapjes së hapësirës, ​​Bardha kryesisht përpiqet të marrë një version të përmirësuar të pozicionit me ngjyrat e kthyera.

(Interesante, Carlsen gjithashtu transpozoi në një lojë blitz kundër GM Teimour Radjabov nga nëntë vjet më parë, ku ai kishte filluar me 1.a4, e cila ishte pjesë e një shaka të brendshme në atë kohë. Ai gjithashtu fitoi atë lojë.)

Ashtu si në Nepomniachtchi-Giri, kjo lojë ishte kryesisht përgatitje gjithashtu. “Ky 14.Nf6 + është diçka që ishte në një skedar Peter [Heine Nielsen] më dërgoi më herët sot, “tha Carlsen.” Padyshim, nëse do të kishte qenë një ide që do ta kisha gjetur mbi bord, do të isha shumë krenar. “

Pasuan dy barazime, përfshirë edhe një Katër Kalorës të tjerë ku Carlsen devijoi me një tjetër mënjanë: 4.h3. Ai e përfundoi ditën me një fitore me pjesët e zeza, ku përsëri mjaftonte vetëm një gabim nga So:

Wesley Pra shah
Wesley Pra, tani në një situatë të domosdoshme për të fituar ndeshjen e dytë. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat Dita 8

Magnus Carlsen Ftesa e Turneut të Shahut të Kampionëve zhvillohet nga 13-21 Mars në chess24. Faza paraprake ishte një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë përparuan në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) pushimet në barazim vetëm nëse një ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 220,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu