GM Aleksey Sarana fitoi turneun e martë me titull të 12 janarit. Grandsteri rus doli nga GM Aleksandar Indjic në pushimin e barazimit pasi të dy përfunduan në 10/11.

Turneu i së Martës me Titull të kësaj jave kishte gjithsej 773 pjesëmarrës. Ishte një zviceran me 11 raunde me një kontroll kohe 3 + 1.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i turneut.

Sarana doli në krye pas raundit të tetë kur ishte në 7.5 / 8 së bashku me GM Sergei Zhigalko, i cili e kaloi më shumë kundërshtarin e tij si Bardhi me një Sicilian Qxd4, një nga specialitetet e tij. Sidoqoftë, Sarana arriti të shpëtonte dhe të merrte kryesimin e vetëm:

Në këtë pikë, Sarana ishte në epërsi me 8.5, dhe gjashtë master ishin afër prapa me tetë pikë. GM Hikaru Nakamura, i cili kishte barazimin më të lartë, ishte kundërshtari tjetër i Sarana por humbi gjithashtu:

Janar 12. Titulluar e Martë | Renditja përfundimtare (20 të parët)

Vendi Farë Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 3 GM @mishanick Aleksey Sarana 10 74
2 53 GM @ Beca95 Aleksandar Indjic 10 61.5
3 9 GM @FairChess_on_YouTube Dmitri Andreikin 9.5 68
4 123 GM @ Sunerorlater Sune Berg Hansen 9 63
5-6 80 GM @ Aravindhchess1999 Aravindh Chithambaram 9 61.75
5-6 51 GM @ zgjatje Conrad Holt 9 61.75
7 1 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 9 59.25
8 92 GM @ Msb2 Matthias Bluebaum 9 58.75
9 54 GM @ PSvidler Peter Svidler 9 57.5
10 146 UNE JAM @Sippp Muhamed Lutfi Ali 9 55.5
11 8 GM @Jospem Jose Eduardo Martinez Alcantara 9 55
12 98 GM @VladDobrov Vladimir Dobrov 9 50.5
13 47 GM @K_A_S_T_O_R Rodrigo Vasquez 8.5 59
14 10 GM @OparinGrigoriy Grigoriy Oparin 8.5 57.75
15 37 GM @GMHess Robert L. Hess 8.5 53.75
16 25 GM @AryanTari Arian Tari 8.5 52.25
17 12 GM @Oleksandr_Bortnyk Oleksandr Bortnyk 8.5 52
18 39 GM @Zhigalko_Sergei Sergei Zhigalko 8.5 51.75
19-20 7 GM @Alexander_Zubov Aleksandër Zubov 8.5 47.75
19-20 116 GM @ swisspower96 Noël Studer 8.5 47.75

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Sarana fitoi 750 dollarë për vendin e parë, Indjic 400 dollarë për të dytin, Andreikin 150 dollarë për të tretin dhe Hansen 100 dollarë për të katërtin. Çmimi prej 100 dollarësh për lojtoren më të mirë i takoi GM Alexandra Kosteniuk (@ChessQueen), i cili shënoi 8/11.

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarët me titull. Fillon çdo të martë në orën 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore).

Titullohet Formati i së MartësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu