GM Alireza Firouzja nuk ka dhënë ende shumë intervista, por gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të turneut Opera Euro Rapid ai hapi një gamë të gjerë temash siç është përvoja e tij në vitin 2020, duke qenë i respektuar si një lojtar i lartë, duke luajtur kundër GM Magnus Carlsen dhe GM Hikaru Nakamura, mediat sociale dhe e ardhmja e shahut OTB.

Për rreth një orë, Firouzja u shfaq si mysafir së bashku me IM Anna Rudolf dhe une jam Levy Rozman gjatë transmetimit të tyre në Kanali Twitch i Nakamura të dielën, ditën e dytë të turneut Opera Euro Rapid.

Segmenti, një intervistë mjaft e gëzuar dhe depërtuese, u ngarkua veçmas Kanali i Nakamura në YouTube. Këtu mund ta shikoni të plotë dhe më poshtë do të gjeni një përzgjedhje citimesh, ndonjëherë të korrigjuara paksa për gramatikën angleze.

Akoma vetëm 17 vjeç, Firouzja ka garuar në renditje dhe tani po luan për vendin e parë në të gjitha ngjarjet në të cilat merr pjesë. Si lojtari më i ri në botë i vlerësuar mbi 2700, ai do të jetë numri 13 i botës në tjetrin Lista e vlerësimit FIDE, kur llogariten rezultatet e Turnirit të Shahut Tata Steel. Ndihet sikur ai ka ekzistuar për shumë, shumë vite tashmë.

-Shtë shqetësuese të kujtohet se ai shënoi normën e tij të tretë të masterit vetëm tre vjet më parë, në Aeroflot Open 2018 – meqë ra fjala një nga shumë turne që është anuluar këtë vit për shkak të pandemisë.

Turneu i përparimit i Firouzja ishte Kampionati Botëror i Shpejtë në Dhjetor 2018, kur ai përfundoi në një vend të gjashtë mahnitës si garuesi i 169-të. Një vit më vonë, ai doli i dyti pas Carlsen.

Alireza Firouzja World Rapid 2019 Foto: Lennart Ootes / FIDE.
Alireza Firouzja në Botëror të Shpejtë 2019. Foto: Lennart Ootes / FIDE.

Pak më parë, në fillim të dhjetorit 2019, Firouzja ndaloi të përfaqësonte Iranin dhe në ditët e sotme luan nën flamurin e FIDE ndërsa jetonte në Chartres, Francë, rreth 90 km (56 mi) në jugperëndim të Parisit.

“Gjithçka është mirë këtu, në qytetin që jetojmë këtu në Francë,” u tha Firouzja Rozman dhe Rudolf. “Isshtë një pandemi shumë e madhe që po ndodh tani, kështu që nuk ka shumë për të bërë. Ne thjesht po qëndrojmë në shtëpi.”

Ai flet pak frëngjisht dhe interesant, ai po merr mësime frëngjisht në internet me një mësues dhe zbuloi se ai vazhdoi ta bënte këtë gjatë Wijk aan Zee.

Firouzja ka qenë disi me fat pasi bëhet fjalë për shahun jashtë bordit gjatë pandemisë ndërsa ai duhej të luante në pothuajse të gjitha turnetë më të mirë që ndodhën: Praga (të cilën ai fitoi), Norvegjia Chess (vendi i dytë) dhe Tata Steel (e treta e përbashkët). “Unë kam qenë, mendoj, lojtari më aktiv në shahun e lartë!” buzëqeshi Firouzja.

Ai shtoi: “veryshtë shumë e vështirë të gjesh motivim edhe për të punuar në shah sepse nuk ka shumë turne. Unë isha pak me fat që pata turne jashtë bordit për tre muaj. Shumë njerëz as nuk e kanë atë “

Alireza Firouzja 2021 Wijk aan Zee
Firouzja, këtë vit në Wijk aan Zee. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Firouzja ka qenë shumë aktiv gjithashtu në internet, për shembull në Turneun Magnus Carlsen vitin e kaluar dhe në shumë të Marta me Titull dhe Kampionatin e Shahut të Shpejtë këtu në Chess.com. Në shumë prej atyre ngjarjeve, ai mori për të luajtur dy lojtarët më të suksesshëm të vitit 2020: Carlsen dhe Nakamura.

“Ata janë dy lojtarë shumë të ndryshëm,” komentoi ai për këtë. “Të gjithë e dinë që është më e vështirë për mua të luaj kundër Hikaru në shpejtësi dhe fushatë sesa Magnus. Unë kam rezultate shumë më të mira kundër Magnus. Ata janë lojtarë shumë të ndryshëm me stile shumë të ndryshme dhe që të dy janë shumë të mirë sigurisht në të gjitha formatet. Unë kurrë nuk kam luajtur Hikaru në klasik, por shpresoj që ta luaja një herë dhe do ta shohim “.

I pyetur pse, Firouzja tha: “Ndoshta sepse Hikaru më rrahu shumë kur isha fëmijë! Kjo frikë është ende atje.”

Të gjithë e dinë se është më e vështirë për mua të luaj kundër Hikaru në një shpejtësi të shpejtë dhe të shpejtë se sa Magnus […] Mbase sepse Hikaru më rrihte shumë kur isha fëmijë!

Siç vuri në dukje Rozman, Firouzja është i brezit të ri të lojtarëve që takojnë GM-të absolutë të lartë në internet, ndonjëherë në mjaft lojëra, përpara se t’i luajnë ato jashtë bordit. Një shembull tjetër është GM Nihal Sarin.

Firouzja i duhej vetëm një super-turne për të marrë respektin e plotë të kolegëve të tij në krye, sepse ai erdhi i dyti atje: Norvegji Chess, në tetor 2020. Sidoqoftë, ai gjithashtu tha se nuk mendon aq shumë për këto gjëra: ” Po mendoj të përmirësohem dhe të argëtohem “.

Por sidoqoftë doni ta shikoni, Firouzja është ylli më i madh i ardhshëm për momentin, dhe kjo vjen me një farë presioni. Ose jo?

“Unë nuk mendoj se është presion nëse nuk e bën atë si presion,” tha Firouzja. “Fakti që të paktën kam një goditje është një gjë e mirë për mua, unë mund ta provoj, kështu që është mirë. Unë nuk e ndiej presionin.”

Carlsen Firouzja Wijk dhe Zee 2021
Firouzja përballet me Carlsen këtë vit në Wijk aan Zee. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Rozman dhe Rudolf vunë në dukje se ishte paksa befasuese të mos e shihje Firouzja duke luajtur në Opera Euro Rapid, madje as si një wildcard. Me sa duket, disa forca prapa skenave e bënë të pamundur këtë ngjarje. “Ne jemi ende duke folur për ndonjë marrëveshje, ne jemi ende në negociata,” ishte gjithçka që Firouzja mund të thoshte për këtë.

Kjo ndoshta do të thotë që një nga lojtarët e mëdhenj në tregun e shahut mund të jetë i interesuar të punojë ngushtë me fantazinë iraniane. Në atë dritë, ka kuptim që ai të fillojë të bëhet aktiv edhe në mediat sociale. Që nga kjo javë, mund ta gjeni Firouzja më Cicëroj dhe në vazhdim Instagram, krahas Kanal Twitch ku ai rrjedh me vëllanë e tij Mohammadreza.

“Unë e kuptova që media sociale është gjithashtu shumë e nevojshme,” tha Firouzja. “Dikush si unë, unë kam shumë tifozë, kështu që duhet të përpiqem disi t’i arrij ata dhe të jem në kontakt me ta.”

Ishte gjithashtu në Twitch ku Firouzja dha fillimisht reagimin e tij në raundin e fundit incident në Wijk aan Zee. Duke folur me Rozman dhe Rudolf, Firouzja përsëriti pikëpamjen e tij: “Kishte shumë raporte për atë që ndodhi. Unë isha pak i zemëruar dhe të gjithë e panë atë që ndodhi. Organizatori nuk kishte të drejtë dhe fakti që ata kërkuan falje ishte shumë i mirë, natyrisht , siç thashë në rrjedhën time. Unë jam i lumtur për faktin se ata e kuptuan gabimin e tyre. goodshtë mirë, mendoj. “

Firouzja kishte dhënë komente të ngjashme disa ditë më parë në kanalin e tij Twitch.

Tata Steel është një nga garat më prestigjioze por edhe më të gjata. Ajo zgjat 16 ditë gjithsej dhe për shkak të periudhës së karantinës, Firouzja dhe babai i tij erdhën në Hollandë më shumë se një javë para fillimit.

Siç rezulton, ai nuk ishte një adhurues i madh i kësaj dhe ai shpreson të shohë ngjarje më të shkurtra në të ardhmen: “Ne ishim në Wijk aan Zee për një muaj dhe është thjesht e çmendur. Norvegjia Chess është një hap shumë i mirë në të djathtën drejtimi, mendoj. Ata e bëjnë kontrollin e kohës [shorter] dhe gjithashtu [it takes fewer days]. Kjo eshte shume e mire. Unë mendoj se çdo turne i lartë duhet të jetë vetëm një javë nëse doni ta bëni atë më të popullarizuar. Dhe loja duhet të përfundojë pas katër orësh, mendoj, maksimumi “.

Nëse do të ishte në dorën e Firouzja, më shumë turne do të ishin të shpejta, që është kontrolli i tij i preferuar i kohës. “Më pëlqen shumë. Ju nuk mund ta stërvitni atë, thjesht duhet ta luani duke u ndjerë. Unë mendoj se njerëzit që janë shumë të mirë në fushatën e shpejtë janë gjithashtu të mirë në shpejtësi.”

Përveç gjysmës së dytë të Turneu i Kandidatëve, tani e planifikuar për në gjysmën e dytë të prillit, është e paqartë se kur do të shohim turneun tjetër të madh jashtë bordit. Sidoqoftë, afër fundit të intervistës, Firouzja (mbase disi para kohe) zbuloi se turneu tjetër i Shahut të Norvegjisë po ndodh në maj. Kjo ndoshta do të thotë që, nëse e lejon virusi, atëherë dhe atje do ta shohim përsëri pas bordit (fizik)!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu