GM Dmitri Andreikin dhe une jam Le Tuan Minh të kualifikuar për Ngjarjen Kryesore të Kampionati i Shahut në Bullet 2021 Prezantuar nga SIG. Të dy lojtarët e arritën atë duke dalë i dyti pas GM Hikaru Nakamura, i cili vendosi të luante të dy kualifikueset por tashmë ishte futur drejtpërdrejt në kampionat si kampion në fuqi.

Ashtu si një ditë më parë, e enjtja pa dy kualifikime për 2021 Kampionat shahu me plumb prezantuar nga SIG. Përsëri, këto ishin turne zvicerane në 20 raunde, të ndjekura nga një nokaut me katër lojtarë me një kontroll kohe 1 | 0. Dallimi i madh: Nakamura luajti!

Transmetimi i drejtpërdrejtë i dy kualifikuesve të fundit.

Kualifikuesi 1: Dmitry Andreikin

Pjesa zvicerane e kualifikimit të hershëm të së enjtes u fitua nga Nakamura, pavarësisht se pësoi një humbje të hershme. Ishte GM Sanan Sjugirov i cili e mundi atë në raundin e katërt; madhështori rus ishte i vetmi lojtar që arriti 6/6 para se të humbte të parin.

Në raundin e 11-të, Nakamura ishte përsëri në epërsi (të përbashkët) me 9/11 dhe kjo ishte ende rasti pas raundit të 15-të kur një emër befasues ishte gjithashtu në 12/15 gjithashtu: FM @German_Bazeev nga Shën Petersburg. Ndërsa rivalët e tij vazhduan të mposhtnin njëri-tjetrin, Nakamura përfundoi me katër fitore të tjera për të përfunduar me 2.5 pikë përpara paketës.

Kualifikuesi 3 | Zviceran, Top 10

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Vlerësimi Rezultati SB
1 1 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 3416 17 211.75
2 16 FM @ ram1zan Ramazan Zhalmakhanov 3040 14.5 163.75
3 25 GM @FairChess_on_YouTube Dmitri Andreikin 3066 14.5 160.25
4 18 GM @DrVelja Velimir Iviç 3003 14.5 152.25
5 5 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Tuan Minh Le 3149 14 171.75
6 9 GM @Zhigalko_Sergei Sergei Zhigalko 3033 14 163.75
7 8 GM @Genghis_K Federico Perez Ponsa 3145 14 162
8 6 GM @Indianlad SL Narayanan 3111 14 158.5
9 29 UNE JAM @renatoterrylujan Renato Terry 2975 14 156.75
10 11 GM @amintabatabaei Amin Tabatabaei 3023 14 156.5

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Nakamura vazhdoi të tregonte aftësitë e tij ndërsa shkoi 5-0 para GM Velimir Ivic (@DrVelja) mori një fitore ngushëllimi. Duke eleminuar FM Ramazan Zhalmakhanov (@ ram1zan) gjithashtu 5-1, Andreikin tashmë siguroi vendin e tij në Ngjarjen Kryesore javën e ardhshme.

Finalja ishte një “për dashurinë e ndeshjes së ndeshjes” (si komentator IM Danny Rensch vënë atë) dhe fitoi nga Nakamura, por ishte shumë afër. Në fakt, pas një rezultati 3-3 ishte ndeshja e parë që duhej me kalimin e kohës, ku Nakamura fitoi ndeshjen e parë të vdekjes së papritur.

Andreikin-Nakamura finale | Të gjitha lojërat

Kampionati i Plumbave Dmitry Andreikin

Kualifikuesi 4: Le Tuan Minh

Në kohën që përfundoi ndeshja Andreikin-Nakamura, kualifikimi i katërt ishte tashmë në zhvillim. Nakamura nuk kishte parë mjaftueshëm ende dhe u bashkua si një hyrje e vonuar, duke humbur vetëm raundin e parë.

Komentuesi GM Aman Hambleton ende e konsideronte atë favorit për të fituar turneun dhe kjo nuk ishte larg së vërtetës. Nakamura arriti të përfundojë mes katër të parëve, duke dalë i dyti pas GM Argjentinas Federico Perez Ponsa (@Genghis_K)

Me një fitore në raundin e fundit, Le (@kohe e mrekullueshme) u fut në katërshin e fundit gjithashtu, duke nisur kandidatin për kampionatin botëror GM Aleksandër Grischuk (@Grischuk) në pushim krahu.

Kualifikuesi 4 | Zvicerian, Top 10

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Vlerësimi Rezultati SB
1 5 GM @Genghis_K Federico Perez Ponsa 3145 15.5 170.25
2 48 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 3416 15 176.5
3 10 GM @Jospem Jose Eduardo Martinez Alcantara 3095 14.5 178
4 3 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Le Tuan Minh 3149 14.5 168.25
5 12 GM @Grischuk Aleksandër Grischuk 3082 14.5 165.25
6 22 GM @BrandonJacobson Brandon Jacobson 2992 14.5 158.25
7 4 GM @Indianlad SL Narayanan 3111 14 157.5
8 13 GM @mishanick Aleksey Sarana 3054 13.5 155
9 1 GM @erichansen Eric Hansen 3161 13.5 150.25
10 48 GM @youngKID Karthikeyan Murali 2948 13.5 137.75

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Le mundi Perez me rezultatin 4-2 në ndeshjen e parë, por jo pa disa momente stresuese. Duke qenë 3-1 poshtë, Perez vazhdoi të luante në një lojë rook vs rook dhe në fakt arriti ta fitonte atë për të mbajtur shanset, por më pas Le fitoi ndeshjen finale bindshëm.

Kur Nakamura mposhti GM Jose Martinez (@Jospem) 5-1 do të thoshte që Le tashmë ishte kualifikuar. Këtë të enjte, Nakamura ishte qartë në gjendje të tregonte se kush është shefi:

Finalja e Le-Nakamura | Të gjitha lojërat

Kampionati i Plumbave të Mrekullive të Le Tuan Minh

Kampionati i Shahut në Bullet 2021 prezantohet nga Grupi Ndërkombëtar i Susquehanna, LLP (SIG). SIG është një firmë globale tregtare sasiore e themeluar me një mendim rritjeje dhe një qasje analitike ndaj vendimmarrjes. Si një nga firmat më të mëdha tregtare në botë, SIG përfiton në tregjet financiare duke siguruar likuiditet dhe duke siguruar çmime konkurruese për blerësit dhe shitësit. SIG bashkon mendjet më të ndritura, teknologjinë më të mirë dhe një bibliotekë të gjerë të të dhënave të industrisë për të hartuar dhe zbatuar strategji tregtare cilësore që i bëjnë ato lider në tregjet financiare. Përtej tregtisë, SIG është aktive në kapital privat global, kapital të strukturuar dhe ndërmjetësim institucional.


Shiko gjithashtu:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu