GM Levon Aronian dhe GM Teimour Radjabov do të luajë finalen e Masterit të Airthings në 2-3 janar. Të dy shmangën një humbje pasi fituan ndeshjen e tyre të parë: Radjabov siguroi vendin e tij me dy fitore kundër GM Daniil Dubov ndërsa Aronian barazoi dy herë dhe fitoi një lojë kundër GM Maxime Vachier-Lagrave.

Kllapa e shahut e lindjeve

Dubov vs Radjabov 0-2

Kjo gjysmëfinale e dytë ishte një çështje e shkurtër. Ishte paksa befasuese për të parë njeriun që nokautoi vetë kampionin e botës duke qëndruar aq pak shanse kundër kundërshtarit të tij të ardhshëm.

“Le të jemi të drejtë, është sigurisht stili agresiv i Dubov që ishte arsyeja për këto dy fitore,” tha Radjabov. “Unë jam ky djalë i kundërvënies, unë luaj për kundër lojë shumicën e kohës, kështu që jam disi i lumtur kur njerëzit e luajnë këtë kundër meje.”

Sidomos në ndeshjen e parë, Dubov rrezikoi shumë:

Radjabov tha se po luante për një barazim në ndeshjen dy, për të rritur thjesht presionin në ndeshje: “Ishte strategjia ime të luaja sa më e mërzitshme, por mund ta falënderosh Dubov për krijimin e shumë lojërave interesante dhe që më bëri të tregoj më të mirën time atje “.

Lindjet e Teimour Radjabov
Teimour Radjabov, një “djalë kundër lojë”. Foto: Peter Doggers / Chess.com.

Aronian vs. Vachier-Lagrave 2-0

Aronian tha se ai kishte përgatitur rreth tre orë në ditë për këtë turne. Arma e tij kundër Grunfeld të Vachier-Lagrave ishte linja 4.Bg5 Ne4 5.Bf4, një sistem mjaft i fortë dhe i përshtatshëm për situatën e ndeshjes.

E para ishte një barazim dhe pasi GM armene mbajti lojën e tij të Zezë (një tjetër lojë në Berlin), ai fitoi Grunfeldin e dytë për të vendosur ndeshjen. MVL humbi mjaft raste për të barazuar:

Levon Aronian
Levon Aronian. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Aronian tha se ishte shumë i lumtur me lojën e tij dhe që kishte mundur “një kundërshtar kaq të fortë”. Ai edhe një herë përmendi se të qenit i relaksuar ishte çelësi i suksesit të tij.

Finalja fillon më 2 janar në orën 6:00 të mëngjesit në Paqësor / 15:00 në Evropën Qendrore. Againshtë përsëri një nga dy ndeshjet më të mira.

Të gjitha Lojërat Dita 7

Masters i Airthings Tour Chess Champions zhvillohet nga 26 Dhjetor-3 Janar. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 12 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) pushimet në barazim vetëm nëse ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 200,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu