GM Vladislav Artemiev fitoi turneun e rrufeshëm të Titullin e Martë në 16 Shkurt, fitorja e tij e dytë deri më tani. Grandmasteri rus kishte barazimin më të mirë midis një grupi prej gjashtë lojtarësh që përfunduan në 9.5 / 11.

Turneu i së Martës me Titull të kësaj jave kishte gjithsej 719 pjesëmarrës. Ishte një zviceran me 11 raunde me një kontroll kohe 3 + 1. Artemiev kishte fituar më 18 gusht 2020 dhe gjysmë viti më vonë ai fitoi për herë të dytë.

GM Le Quang Liem (@LiemLe) kishte fillimin më të mirë nga të gjithë. Grandmasteri Vietnamez, i cili ndodh të jetë një ish-kampion bote i rrufeshëm (ai fitoi titullin në 2013), ishte i vetmi lojtar që shënoi 8/8. Kjo përfshinte një fitore ndaj GM Alireza Firouzja (@ Firouzja2003) në raundin e shtatë, i vetmi lojtar tjetër që kishte fituar shtatë ndeshjet e tij të para.

Në të njëjtën raund, Artemiev fitoi një betejë interesante me GM Arian Tari (@AryanTari) Norvegjezi i ri përfundimisht humbi lojën fundore pasi neglizhoi rregullin për të përdorur mbretin:

Chessbrah GM Eric Hansen (@erichansen) luajti të Martën e tij më të mirë të Titullit ndonjëherë kur u barazua në vendin e parë dhe doli i dyti në thyebreak. Përfundimi i tij ishte mbresëlënës pasi ai fitoi pesë ndeshjet e tij të fundit kundër GMs Viorel Iordachescu (@Violord), Pavel Ponkratov (@Infernal_XaM), Aleksei Pridorozhni (@ Alexsur1981), dhe pastaj emrat e mëdhenj Firouzja dhe GM Dmitry Andreikin (@mishanick)

Ja fitorja e Hansen vs Firouzja:

16 Shkurt Me Titull E Martë | Renditja përfundimtare (20 të parët)

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 4 GM @Sibelephant Vladislav Artemiev 9.5 69.25
2 20 GM @erichansen Eric Hansen 9.5 64.75
3 12 GM @LiemLe Le Quang Liem 9.5 61.25
3 206 GM @Krakozia Denis Khismatullin 9.5 61.25
5 3 GM @lachesisQ Ian Nepomniachtchi 9.5 60.75
6 42 GM @ RD4ever Rustam Khusnutdinov 9.5 56.75
7 31 GM @Arabicfalcon Salem Saleh 9 55.5
8 27 GM @rasmussvane Rasmus Svane 9 55.25
9 46 GM @bocah_sakit Novendra Priasmoro 9 48.5
10 39 GM @Grandelicious Nils Grandelius 8.5 58.5
11 2 GM @ Firouzja2003 Alireza Firouzja 8.5 57.75
12 28 GM @Genghis_K Federico Perez Ponsa 8.5 55.75
13 38 UNE JAM @ kuban1991 Oleg Vastrukhin 8.5 53.75
14 5 GM @Jospem Jose Eduardo Martinez Alcantara 8.5 53.5
15 114 FM @ seorobert1971 Jung Min Seo 8.5 52.5
16 17 GM @FairChess_on_YouTube Dmitry Andreikin 8.5 52.25
17 45 NM @ 12 Janak Awatramani 8.5 50
18 100 GM @ 1977Ivan Ivan Ivanisevic 8.5 49.75
19 8 GM @mishanick Aleksey Sarana 8.5 48.5
20 14 GM @ ChessWarrior7197 Nodirbek Abdusattorov 8.5 48.25

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Artemiev fitoi 750 dollarë për vendin e parë dhe Hansen 400 dollarë për vendin e dytë. Duke përfunduar në të njëjtën sasi të pikëve SB, Le dhe GM Denis Khismatullin ndanë çmimet për vendin e tretë dhe të katërt dhe të dy fituan 125 dollarë.

Çmimi prej 100 $ për lojtarin më të mirë femër i takoi GM Valentina Gunina (@ Vanina1989) i cili shënoi 8/11.

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarët me titull. Fillon çdo të martë në ora 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore).

Titullohet Formati i së Martës

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu