GM-të Magnus Carlsen dhe Wesley Pra do të luajë finalen e turneut Opera Euro Rapid. Ndërsa So duheshin vetëm tre ndeshje në ndeshjen e tij të dytë për të eleminuar GM Teimour Radjabov, Carlsen luftoi përsëri me gabime të gabuara dhe mundi vetëm MVL në armagedonin e playoff.

Rezultatet e Shpejta të Operës Euro

Carlsen vs Vachier-Lagrave

“Unë jam ende duke bërë gabime të tmerrshme në disa nga këto lojëra, por të paktën u argëtova shumë më shumë sot sesa pata kundër Dubov,” tha Carlsen pasi fitoi thrillerin e tij kundër Vachier-Lagrave.

Ky ndryshim me çerekfinalen tregoi: Carlsen po buzëqeshte më shumë në kamera sesa më parë. “Unë isha thjesht në një humor të mirë sot dhe madje edhe humbja e disa lojërave nuk kishte rëndësi të veçantë,” shtoi ai.

Magnus Carlsen duke buzëqeshur
Një humor i mirë e ndihmoi Carlsen gjatë ndeshjes. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Kjo ndeshje filloi me dy barazime interesante të cilat të dyja përfunduan me një kalorës kundër një peshkop dhe pengje në një krah. Ishte pas këtyre dy luftimeve të mira – ku fokusi ishte te shahu – kur drama u zhvillua.

Siç doli, gabimet e bëra Carlsen kundër GM Daniil Dubov nuk ishin të fundit në turne. Nga blu, ai vetë-bllokoi një peshkop në lojën tre. Në kamera, kampioni i botës fillimisht po buzëqeshte, por më pas zhgënjimi u zhyt ndërsa ai vuri kokën në tryezën e tij për disa sekonda.

Sigurisht, ai luajti për ca kohë, por rezultati nuk ishte kurrë në dyshim.

Kjo ishte një dhuratë shumë e mirëpritur për Vachier-Lagrave, të cilit i duhej të fitonte këtë ndeshje për të detyruar një playoff. Kjo nënkuptonte gjithashtu që në ndeshjen finale, Carlsen mund të hynte i gjithi sepse një barazim dhe një humbje do të thoshte saktësisht e njëjta: një playoff.

Në një nga shumë Grunfeld midis këtyre lojtarëve, MVL barazoi qetë këtë herë kur Carlsen gaboi papritmas përsëri, e ndjekur nga një gabim i miut në një pozicion të keq:

Opera Maxime Vachier-Lagrave Euro e Shpejtë
Disa dhurata të mirëseardhura për Maxime Vachier-Lagrave. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Carlsen filloi playoff-in e rrufeshëm edhe me pjesët e bardha dhe këtë herë ai provoi Anti-Grunfeld. Ky ishte një sukses:

Këtë herë ishte MVL ai që duhej të fitonte sipas kërkesës – një detyrë mjaft e vështirë kundër kampionit të botës, por ai ia doli. Francezi luajti një lojë të shkëlqyeshme që u vendos në një lojë fundore.

“Me të vërtetë u ndjeva sikur ai më bëri disa pyetje shumë të vështira që nuk mund t’i zgjidhja”, do të thoshte më vonë Carlsen.

Chess.com Lojë e Ditës Dejan Bojkov

Dhe kështu ishte ndeshja e dytë me radhë ku Carlsen duhej të luante një armagedon. Ashtu si kundër Dubov, ai zgjodhi pjesët e bardha (duke pasur të drejtën për të zgjedhur erdhi duke përfunduar i pari në preliminare) dhe, në momentin e duhur, ai luajti ndeshjen e tij më të mirë të gjithë ndeshjes.

“Ishte një lloj trendi që asnjëri prej nesh [was] duke marrë pozicione të mira me të zeza dhe unë mendoj se ai kurrë nuk shkoi atje, “tha Carlsen.” Unë kam një kontroll të mirë të pozitës dhe nuk kishte shumë që ai mund të bënte. “

Qëndrimi pozitiv i Carlsen doli përsëri në dritë kur ai tha: “Unë nuk isha aq i mërzitur për të arritur në këtë pikë sot, thjesht me të vërtetë i lumtur që kam luajtur një lojë të mirë në fund kur kishte vërtet rëndësi”.

“Kjo ishte shumë ndryshe nga ndeshja kundër Dubov,” tha Carlsen. “Unë u ndjeva në atë ndeshje që e bëra shumë të vështirë për veten time. Ndihem sikur sot ishte më shumë si Maxime duke luajtur mirë dhe duke më paraqitur disa probleme shumë të vështira”.

Intervistë me kamera Magnus Carlsen
Carlsen vlerësoi MVL për paraqitjen e shumë problemeve. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Carlsen mori hak për humbjen e tij ndaj Dubov në Airthings Masters dhe për MVL në gjysmëfinalen e Kampionatit të Shahut të Shpejtë Chess.com. Megjithatë, ai nuk e pa atë në këtë mënyrë:

“Unë ende do të thosha se një fitore e imja kundër dikujt nuk është e barabartë me rrahjen time, kështu që unë nuk do ta quaja atë një hakmarrje absolute për goditje. Nëse do të kisha një rezultat të mirë në finale dhe të fitoja, do të ishte më tepër një hap drejt një lloj shpengimi për turnet e mia të fundit sesa hakmarrja “.

Unë akoma do të thosha se një fitore e imja kundër dikujt nuk është e barabartë me ata që më rrahin mua.
—Magnus Carlsen

Pra, kundër Radjabov

Kjo ndeshje ishte një histori krejt tjetër, me kaq qetësi që lundronte në finale. Pasi fitoi ndeshjen e parë, atij i duhej vetëm të barazonte ndeshjen e dytë dhe ai arriti dy pikët e dëshiruara të lojës me dy barazime të ndjekura nga një fitore.

“Në ndeshjen e parë e kapa atë në përgatitje për 20 lëvizje dhe nuk pata shumë probleme,” tha So. “Kjo ishte një punë e madhe gjithashtu sepse nëse nuk po shtypni me copat e bardha, atëherë është psikologjikisht shumë e vështirë të kthehesh mbrapsht.”

Faza e hapjes në ndeshjen e tretë shkoi edhe më keq për Radjabov, i cili provoi 4.f3 të mprehtë në Nimzo-Indian por tashmë kishte probleme pas 14 lëvizjeve kur lojtarët nuk ishin larguar ende nga teoria. Përpjekja për të arritur një fortesë ishte e zgjuar, por kështu me shkathtësi e prishi atë fortesë:

“Sot nuk ishte dita e Teimour”, tha So. “Unë mendoj se ai ka pasur ditë shumë më të mira. Duke ardhur në ndeshje mendova se ai ishte favoriti i vogël ndaj meje; ai sapo fitoi turneun e fundit të Airthings dhe ai dukej shumë i fortë.”

Gjysmëfinale e Wesley So Opera Euro Rapid
Wesley Kështu lundroi pa probleme drejt finales. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Pavarësisht se mundi Carlsen në finalen e Skilling Open dhe e dinte që kampioni i botës ka gabuar aty-këtu, Pra nuk donte ta quante veten ende favorit: “Magnus është favoriti në çdo turne që ai luan”.

Carlsen pret një ndeshje të vështirë në finale, duke thënë për kundërshtarin e tij: “Ai ka qenë fuqishëm mbresëlënës deri më tani në këtë ngjarje.”

Radjabov së pari shkroi në Twitter në lidhje me finalen e ardhshme dhe pjesëmarrjen e tij. Duket vetëm pas asaj cicërimi ai zbuloi se po luante një ndeshje ngushëllimi me Vachier-Lagrave krahas finales, duke marrë parasysh cicërimin e tij të dytë:

Të gjitha Lojërat SF Dita 2

Opera Euro Rapid zhvillohet nga 6-14 shkurt. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 + 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që do të përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat mund të kalojnë në blitz (5 + 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, Black e katër pa asnjë shtesë) vetëm ndërprerjet nëse ndeshja e nokautit është e barabartë pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 100,000 $ me 30,000 $ për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu